Scenariusz zajęć edukacji przyrodniczej kl. III
Czas trwania: ok. 45 minut
Temat : Co wiemy o ssakach?
Cele główne lekcji:
• rozwiązywanie krzyżówki tematycznej;
• poznanie cech charakterystycznych ssaków;
• porównanie cech charakterystycznych ssaków i ptaków;
• układanie zdań w logiczną całość;
• rozwiązywanie testu tematycznego.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• potrafi rozwiązać krzyżówkę;
• wymienia cechy charakterystyczne ssaków;
• dokonuje porównania cech charakterystycznych ssaków i ptaków;
• potrafi pogrupować cechy zaznaczając je odpowiednim kolorem;
• potrafi wybrać zdania, które opisują cechy charakterystyczne ssaków;
• układa wybrane zdania w logiczną całość;
• sprawnie posługuje się przyborami szkolnymi;
• potrafi rozwiązać test o ssakach;
• samodzielnie sprawdza test na podstawie odpowiedzi uzyskanych od nauczyciela.
Metody pracy : podająca, aktywizująca, praktycznego działania
Formy pracy : indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: krzyżówka, prezentacja multimedialna o ssakach, karta pracy nr 1 (porównująca cechy ptaków i ssaków), karta pracy nr 1 z dostosowaniem, karta pracy nr 2 ( rozsypanka zdaniowa), karta pracy nr 2 z dostosowaniem, test podsumowujący o ssakach, podstawowe przybory szkolne.
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna:
1. Uczniowie wspólnie z nauczycielem rozwiązują krzyżówkę, której hasło jest nawiązaniem do tematu lekcji.
Część II - właściwa:
2. Nauczyciel wyświetla prezentację multimedialną, która zawiera podstawowe informacje o ssakach oraz ich cechy charakterystyczne.
3. Uczniowie rozwiązują kartę pracy nr 1. Ich zadaniem jest porównanie cech charakterystycznych ptaków i ssaków oraz zaznaczenie ich odpowiednim kolorem. Cechy charakterystyczne ssaków zaznaczają na zielono, cechy charakterystyczne na żółto.
Uczniowie z niepełnosprawnością zaznaczają tylko na zielono cechy charakterystyczne ssaków.
4. Uczniowie rozwiązują kartę pracy nr 2. Ich zadaniem jest wybranie z rozsypanki zdań, które zawierają prawdziwe informacje o ssakach oraz ułożenie ich w logiczną całość. Następnie dzieci wklejają zdania do zeszytu tworząc notatkę z lekcji.
Uczniowie z niepełnosprawnością układają zdania według podanej kolejności i wklejają je do zeszytu.
Część 3 - końcowa:
5. Uczniowie rozwiązują krótki test podsumowujący dotyczący wiadomości z lekcji. Następnie sprawdzają sobie nawzajem poprawność testu według odpowiedzi podanych przez nauczyciela.
Uczniom z niepełnosprawnością test sprawdza nauczyciel.
Uczniowie otrzymują oceny za rozwiązanie testu.