Scenariusz zajęć z zakresu edukacji prozdrowotnej
1. Przedmiot: zajęcia edukacji prozdrowotnej
2. Temat zajęć: „Kto mi powie – czym jest zdrowie?”
3. Klasa: zajęcia dla uczniów klas I-III
4. Cel ogólny: Kształtowanie aktywnych postaw prozdrowotnych poprzez uświadomienie uczniom konieczności dbania o zdrowie i dobre samopoczucie swoje i innych ludzi.
5. Cele operacyjne:
Uczeń:
- wie, jakie skutki dla zdrowia mają złe nawyki i zachowania;
- potrafi określić, jakie produkty i postawy służą dobremu samopoczuciu, a jakie są niekorzystne dla zdrowia;
- rozumie, że codzienna troska o zdrowie przejawia się na wielu płaszczyznach i może stać się przyjemnym nawykiem;
- rozpoznaje kształty i nazwy przedmiotów na podstawie zmysłu dotyku;
- ćwiczy percepcję słuchową, odróżniając melodię spokojną i skoczną oraz udzielając odpowiedzi na podstawie tekstu czytanego;
- ćwiczy umiejętność wypowiadania się na forum grupy;
- zdobywa świadomość wpływu postaw prozdrowotnych na zdrowie oraz dobre samopoczucie swoje i innych;
- ćwiczy umiejętności matematyczne w stopniu trudności zależnym od wieku.
6. Metody:
- słowne (pogadanka, instrukcje do zadań, opowiadanie);
- czynne (praktyczne działanie podczas wykonywania zadań, samodzielne dochodzenie do wiedzy);
- aktywizujące (burza mózgów, zabawa z pokazywaniem, improwizacja ruchowa, wykonywanie zadań z zamkniętymi oczami, rozpoznawanie za pomocą zmysłów).
7. Formy organizacyjne: zbiorowa, grupowa, indywidualna
8. Środki dydaktyczne:
plakat z hasłem wprowadzającym do zajęć, kolorowe koperty
z działaniami matematycznymi, plakat edukacyjny, obrazki z wizerunkami Gucia, naklejki- lupy, naklejki – nagrody, kartki z obrazkami i słowami, płyta z muzyką, kosze z napisami, worek, zawartość worka(np. skakanka, piłka, jabłko, czekolada, paczka chipsów, pilot telewizyjny, myszka komputerowa, marchew, butelka z wodą, gąbka, cukierki, lizak), opowiadanie Cz. Janczarskiego „Bieg z przeszkodami”, zielone i czerwone kartoniki, obrazki uśmiechniętej i smutnej buźki.
9. Przebieg zajęć:
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1.Nauczyciel wita uczniów. Przypomina zasady zachowywania się podczas zajęć. Mianuje uczniów detektywami zajęć – poszukiwaczami dobrych odpowiedzi. Nakleja każdemu dziecku na ubraniu naklejkę z wizerunkiem lupy. Tłumaczy, że wykonanie pierwszego zadania ujawni temat zajęć – HASŁO- którego litery przykrywają kartki z cyferkami.
(UWAGI ORGANIZACYJNE: naklejki ‘lupy’ w różnych kolorach -przyporządkowanie do grup wg wieku)
2.Nauczyciel prosi uczniów o podzielenie się na grupy, w zależności od koloru naklejki. Prosi drużyny o odszukanie w sali pasujących kolorem kopert (każda koperta z wizerunkiem innej części ciała) i rozwiązanie umieszczonych w nich zadań matematycznych. Prosi członków drużyn o odsłonięcie liter w haśle, zgodnie z uzyskanym, prawidłowym wynikiem. Prosi o odczytanie hasła- pytania: „CZYM JEST ZDROWIE?”
(UWAGI ORGANIZACYJNE: stopień trudności zadań matematycznych uzależniony od wieku uczniów/ za prawidłowe wykonanie każdego zadania uczestnik otrzymuje naklejkę)
CZĘŚĆ GŁÓWNA
1.Nauczyciel zachęca uczniów do odpowiedzi na odkryte pytanie. Kieruje rozmową. Wyjaśnia dzieciom znaczenie pojęcia ‘zdrowie’ oraz tłumaczy, w jaki sposób należy o nie dbać.
(UWAGI ORGANIZACYJNE: nauczyciel prezentuje plakat edukacyjny, ilustrujący sposoby dbania o zdrowie)
2.Nauczyciel odkrywa przed dziećmi 2 plakaty z wizerunkami dodatkowego uczestnika zajęć – Gucia. Opowiada, co odczuwał chłopiec będąc zdrowym (pierwszy plakat) i chorym (drugi plakat). Prosi chętne dzieci o pantomimiczne pokazywanie omawianych zachowań.
3.Nauczyciel omawia drugie zadanie dla detektywów. Rozkłada na dywanie obrazki i słowa, świadczące o zachowaniach Gucia (słodycze, gimnastyka, zdrowe jedzenie, picie wody itp.). Prosi każdego ucznia o wybranie kartki, przyczepienie jej do sylwetki na plakacie i zachęca do odpowiedzi na pytanie „Co mogło spowodować złe samopoczucie Gucia?”, „Dzięki czemu poprawiło się zdrowie naszego bohatera?”
(UWAGI ORGANIZACYJNE: Uczniowie klasy pierwszej mogą wybierać obrazki / starsi uczniowie hasła)
4.Nauczyciel rozpoczyna zabawę ruchowo- muzyczną. Prosi uczniów o naśladowanie ruchem zmęczonego, przejedzonego Gucia podczas wolnej melodii oraz zdrowego, chętnego do zabawy Gucia w rytm skocznej muzyki.
5.Nauczyciel prosi uczniów o zajęcie miejsc w kręgu. Omawia zadanie trzecie. Stawia dwa kosze: KOSZ ZDROWIA oraz KOSZ TEGO CO NIEZDROWE oraz demonstruje worek z tajemniczą zawartością. Prosi każdego ucznia o odgadnięcie zmysłem dotyku, co zostało włożone do magicznego worka oraz przyporządkowanie przedmiotu do właściwego kosza.
6.Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Tłumaczy zasady zadania czwartego, w którym każda drużyna omawia kolejno, jak należy pielęgnować część ciała, której wizerunek widnieje na otrzymanych na początku zajęć kopertach drużynowych.
(„Co zrobić, aby głowa była szczęśliwa?”, „Co jest nogom potrzebne do zadowolenia?”, „Co zrobić, aby brzuch był zdrowy?” itd.)
CZĘŚĆ KOŃCOWA
1.Nauczyciel prosi uczniów o zajęcie miejsc w kręgu. Czyta opowiadanie Cz. Janczarskiego „Bieg z przeszkodami”, pokazując poszczególne ilustracje. Rozpoczyna zabawę PRAWDA CZY FAŁSZ, sprawdzającą zrozumienie czytanego tekstu oraz podsumowującą zdobytą w trakcie zajęć wiedzę.
(UWAGI ORGANIZACYJNE: uczniowie otrzymują zielone i czerwone kartoniki, podnoszą zieloną -prawda lub czerwoną - fałsz)
2.Nauczyciel prosi uczniów o przyklejenie jednej z otrzymanych naklejek na wizerunku uśmiechniętej lub smutnej ‘buźki’- w zależności od preferencji do zajęć.