Mysłowice, dnia 27 kwietnia 2021r.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
"TERAPIA ŚWIATŁEM - SNOEZELEN"
Wstęp
Terapia światłem to jedna z form integracji sensorycznej, w której dokonuje się stymulacja wielozmysłowa. Poprzez odpowiednio dobrane bodźce stymulowane są zmysły: wzroku, słuchu, dotyku i węchu dziecka. Celem takich działań jest pobudzanie obszarów mózgu, związanych z odbiorem i przetwarzaniem bodźców zmysłowych, wykorzystanie plastyczności mózgu i wzmocnienie siły połączeń neuronalnych.
Najważniejszym z bodźców wykorzystywanych w tego rodzaju terapii jest światło.
Światło w różnych formach i odsłonach (np. światłowody, projektory, stoły ledowe itp.) doskonale sprawdza się w terapii stymulującej zmysł wzroku np. w salach doświadczania świata, ale również w warunkach przedszkolnych do pracy indywidualnej lub grupowej dziecka z dysfunkcjami. Dzięki takim oddziaływaniom dzieci łatwiej się koncentrują na wytyczonych zadaniach i pokonywaniu trudności. Odpowiednio przygotowane światło uczy panowania nad bodźcem (światło pojawia się lub znika), pozwala kontrolować częstotliwość występowania, pokazują różnorodność barw i ich natężenie. Światłowody w formie paneli czy kurtyn pozwalają na realizację celów edukacyjnych, terapeutycznych oraz mogą stanowić świetną przestrzeń relaksacyjną. Zabawa światłem pomaga w otwarciu się na świat, ma działanie rozluźniające, redukujące napięcie, relaksacyjne, jak również rozwija kreatywność oraz wpływa na rozwijaniu umiejętności manualnych, jest okazją do świetnej zabawy.
Dzieci przy zajęciach snoezelen doświadczają w sposób polisensoryczny otaczającą ich rzeczywistość.
Cele ogólne zajęć:
– stymulacja polisensoryczna światłem,
– relaksacja i obniżenie napięcia.
Cele szczegółowe:
zachęcanie dzieci do zabaw ruchowych, rozwijanie motoryki małej i dużej,
integrowanie grupy przez budowanie atmosfery wspólnoty,
rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
kształtowanie wrażliwości zmysłowej oraz muzycznej,
pobudzanie wyobraźni i myślenia twórczego,
pobudzanie do myślenia kreatywnego przez niedyrektywne metody prac,
czerpanie satysfakcji z ruchu, kontaktu z innymi dziećmi,
rozwijanie umiejętności społecznych.
metody pracy: słowne, pokazu, nauka przez doświadczenia;
formy pracy: grupowa;
pomoce dydaktyczne: światła w różnej postaci i odsłonie, stolik ledowy, nośnik muzyki, projektor świetlny, siguma, muzyka;
Przebieg zajęć:
1. Dzieci siedzą w kole na kocach trzymając w ręku sigumę ze światłami (realizacja zajęć odbywa się w sali terapeutycznej).
Nauczyciel zaprasza do nauki piosenki "światła Basi":
W górę, w dół, w górę, w dół
Tańczą światła świetlny taniec,
W górę, w dół, w górę w dół,
chyba są zaczarowane.
Basia patrzy na światełka
Maria także na nie zerka
Światła płyną synchronicznie.
wyglądają tak prześlicznie.
źródło: https://www.youtube.com/watch?v=hxYhLf46leI
2. Teatr cieni z książką "Gra cieni" H. Tulleta - prowadzący wyświetla książkę na ścianie za pomocą latarki i zaprasza dzieci do wspólnego tworzenia historii z pojawiających się obrazów.
3. Zabawy przy stoliku ledowym - układanie ryżu oraz zabawy kolorami, tworzenie różnych kompozycji oraz rysunków.
4. Latarkowy berek - nauczyciel wybiera dwóch ochotników wręczając latarki, prosi by pozostałe dzieci wodziły za światłem tylko oczami. Instruuje by dzieci trzymające latarki skakały światłem lub lądowały, goniąc jednocześnie światło.
5. Zabawa w detektywa - nauczyciel chowa przedmiot fluorescencyjny przy zgaszonym świetle i prosi by ktoś przy pomocy latarki odnalazł ten przedmiot.
6.Relaksacja światłem przy projektorze oraz muzyce.
7.Fluo - na zakończenie nauczyciele rozdają dzieciom elementy fluorescencyjne i dzieci wykonują taneczną improwizację do piosenki poznanej na warsztatach.
8. Podziękowanie dzieciom za zajęcia i pożegnanie.
opracowały:
Anna Jabłońska-Pajor
Dominika Sojka –Sporys
Agnieszka Nowak