SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PSYCHOLOGIEM W PRZEDSZKOLU SPECJALNYM
Prowadząca: Aleksandra Rzeźwicka
Dziecko/ uczestnik zajęć: dziecko niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym
Temat: Zabawy i aktywności rozwijające procesy poznawcze (segregowanie), motorykę małą i stymulujące zmysł wzroku.
Zgodność z Podstawą Programową wg Rozporządzenia MEN z dn. 14.02.2017r. , Dz. U. z 2017r., poz.356
Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej (pkt I, ppkt 5)
Usprawnianie motoryki (pkt IV, ppkt 14)
Obdarzanie uwagą osób dorosłych (pkt III,ppkt 8)
Wykazywanie sprawności ciała i koordynacji (...) (pkt I, ppkt 9)
Przedstawianie swoich emocji i uczuć używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu (pkt II, ppkt 4)
Klasyfikowanie przedmiotów według (...) koloru (pkt IV, ppkt 12)
Stymulacja zmysłów (pkt IV ppkt. 1)
Wspomaganie umiejętności językowych dziecka z wykorzystaniem metod AAC (pkt III ppkt 9, pkt IV ppkt 9)
Cele główne:
• Rozwijanie procesów poznawczych (klasyfikowanie)
• Usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej oko-ręka i motoryki małej
• Stymulacja zmysłów wzroku i czucia
• Cele szczegółowe:
Dziecko zna:
• Pomoce które wykorzystuje podczas zajęć
• Podstawowe kolory (czerwony, niebieski, żółty)
Dziecko rozumie:
• polecenia werbalne wydawane przez psychologa
Dziecko potrafi:
• koncentrować uwagę na podejmowanej aktywności
• posegregować kolory według wzoru
• przekładać szczypcami mini pomponiki
• przyklejać kółka na kartkę według wzoru
• zamalować farbami koło
• zwijać i rozkładać podkładkę
• Celować piłeczkami we wskazanym kierunku
Metody: pokazu, praktycznego działania,
Forma organizacji pracy: zajęcia indywidualne
Czas trwania zajęć: 30 minut
Pomoce dydaktyczne: podkładka do pracy, książka Henre Tullet pt: ,,OCHI. Książeczka pełna dźwięków”, miseczki, płaskie kółka, mini kolorowe pomponiki, szczypce, pojemnik na sortowanie pomponików, kartki, klej, farby, kręgle, piłeczki.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie i zajęcie miejsca przy stoliku oraz przygotowanie stanowiska pracy.
2. Wyjmowanie z pudełeczka płaskich kolorowych kółek (czerwone, żółte, niebieskie), segregowanie ich na kropkach w książeczce Henre Tullet pt: ,,OCHI. Książeczka pełna dźwięków” (str. 46-47).
3. Aktywność ruchowa. Rzuty do celu piłeczkami w tych samych trzech kolorach (czerwony, żółty, niebieski).
4. Segregowanie mini pomponików w odpowiednie miejsca za pomocą szczypiec ( również w tych samych co wcześniej trzech kolorach).
5. Zabawa ruchowa. Kręgle (trzy kolory).
6. Praca plastyczna. Kolorowanie farbami dużej kropki w wybranym przez dziecko kolorze. Przyklejenie według wzoru na drugą kartkę przygotowanych wcześniej z kolorowego papieru kółek.
7. Podziękowanie za współpracę i pożegnanie.
W zależności od kondycji psychofizycznej dziecka możliwe jest zmodyfikowanie wykonywanych ćwiczeń oraz zmniejszenie lub zwiększenie ich ilości.