SCENARIUSZ ZAJĘĆ PSYCHOLOGICZNYCH W PRZEDSZKOLU SPECJALNYM
Osoba prowadząca: Aleksandra Rzeźwicka
Uczestnik zajęć: dziecka z niepełnosprawnością w stopniu znacznym
Temat zajęć: Stymulacja polisensoryczna materiałami
w kolorze białym oraz kształtowanie wyglądu koloru czerwonego.
CELE ZAJĘĆ:
Cele ogólne:
• Wspomagania umiejętności językowych dziecka z wykorzystaniem metod AAC.
• Kształtowanie znajomości podstawowych odczuć ciepłe-zimne
• Kształtowanie wyglądu i nazwy - kolor czerwony – pobudzanie zmysłów przedmiotami o różnej fakturze i konsystencji w tym kolorze.
• Stymulacja polisensoryczna- pobudzanie zmysłu dotyku, wzroku, słuchu połączona
z rytualizacją czynności.
Cele szczegółowe:
Dziecko rozumie:
- polecenia i instrukcje słowne poparte pokazem
Dziecko umie:
- aktywnie uczestniczyć w zajęciach;
- nawiązać kontakt wzrokowy z psychologiem
- pozytywnie reagować na masowanie dłoni kremem;
- wywołać dźwięk na wybranym instrumencie – dzwonki, grzechotki,
- odnaleźć z pomocą psychologa ukryte czerwone przedmiotów o różnym kształcie
- chwytać w dłonie i odkładać do miski przedmioty
Dziecko zna:
- formę powitania,
- przebieg poszczególnych zabaw/ ćwiczeń;
- bodźce sensoryczne zastosowane podczas zajęć –białe pianki, ciepła gwiazdka czerwona, zimne serduszka czerwone, przedmioty o różnym kształcie (kwiatek, róża, drewniane serduszko, klocek drewniany i plastikowy, papryka plastikowa, plastikowe szczypce).
Metody:
- waloryzacyjne - ekspresyjne
- praktycznego działania
- metody komunikacji alternatywnej (gesty Makatonu, PCS-y)
Formy pracy: indywidualna
Środki dydaktyczne: zapachowy krem do rąk, białe pianki, ciepła gwiazdka czerwona, zimne serduszka czerwone, przedmioty o różnym kształcie (kwiatek, róża, drewniane serduszko, klocek drewniany i plastikowy, papryka plastikowa, plastikowe szczypce), czerwona chustka, PCS-y.
Treści programowe:
• przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu (pkt II, ppkt 4)
• wyraża swoje zrozumienie dla świata, (...) i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: (...), intencjonalnego ruchu, gestów, (...)
i materiału naturalnego (pkt IV, pakt 1)
• eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, muzyki, (...) (pkt IV, pakt 7).
PLANOWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przywitanie z dzieckiem piosenką ,,Witaj...” i posmarowanie rąk kremem oraz dotknięcie dzwonka na dźwięk rozpoczynających się zajęć.
2. Stymulacja wzroku przedmiotami w kolorze czerwonym, pokazywanie tego koloru na PCS-ie oraz na innych przedmiotach w tym kolorze, nazywanie koloru „czerwony”.
3. Odkrywanie przez dziecko ukrytych w misce pod białą pianką czerwonych przedmiotów.
4. Masaż rąk „lodowymi serduszkami”, i ciepłą gwiazdką – zwrócenie uwagi na temperaturę
5. Wyszukiwanie „lodowych serduszek” ukrytych w misce z piankami w kolorze białym o różnej fakturze.
6. Zabawa z chustą - zakładanie na głowę chusty w kolorze czerwonym, ściąganie
7. w miarę możliwości z głowy przez dziecko samodzielnie lub z pomocą nauczyciela.
8. Zakończenie zajęć – masaż kończyn do muzyki relaksacyjnej, zakończenie zajęć dotknięciem dzwonka przez dziecko.
W zależności od kondycji psychofizycznej dziecka liczba aktywności może zostać zmniejszona lub powiększona.