SCENARIUSZ ZAJĘĆ PSYCHOLOGICZNYCH W PRZEDSZKOLU SPECJALNYM
Prowadząca: Aleksandra Rzeźwicka
Dziecko/ uczestnik zajęć: dziecko niepełnosprawne intelektualnie w st umiarkowanym
Temat: Zabawy i aktywności rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową motorykę małą i stymulujące zmysł czucia i wzroku.
Zgodność z Podstawą Programową wg Rozporządzenia MEN z dn. 14.02.2017r. , Dz. U. z 2017r., poz.356
Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej (pkt I, ppkt 5)
Usprawnianie motoryki (pkt IV, ppkt 14)
Obdarzanie uwagą osób dorosłych (pkt III,ppkt 8)
Określanie kierunków i ustalanie położenia przedmiotów w stosunku do własnej osoby (...) (pkt IV, ppkt 12)
Cele główne:
• Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
• Usprawnianie motoryki
• Stymulacja zmysłów
• Cele szczegółowe:
Dziecka zna:
• Pomoce które wykorzystuje podczas zajęć
• odczucia sensoryczne związane z dotykaniem ziaren i wody
Dziecka rozumie:
• polecenia werbalne wydawane przez psychologa
Dziecko potrafi:
• koncentrować uwagę na podejmowanej aktywności
• odkręcić, dopasować i przykręcić właściwe nakrętki do odpowiednich słoiczków i buteleczek
• przekładać szczypcami mini pomponiki
• przesypywać soczewicę z miseczki do miseczki oraz przekładać ją łyżeczką
• przelewać wodę z menzurki do menzurki
• przelewać wodę z menzurki przez lejek do pojemnika
• przenosić gąbką wodę z miski do miski
• zwijać podkładkę
• odpowiadać na pytanie odnośnie właściwości fizycznych wody i soczewicy
• Utrzymywać równowagę z ringiem na głowie
• toczyć i rzucać w parze ringo
Metody: pokazu, praktycznego działania,
Forma organizacji pracy: zajęcia indywidualne
Czas trwania zajęć: 30 minut
Pomoce dydaktyczne: podkładka do pracy, soczewica, miseczki, miski, menzurki, woda, mała gąbka, lejek, słoiczki i buteleczki, mini kolorowe pomponiki, szczypce, pojemnik na sortowanie pomponików.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie i Zajęcie miejsca przy stoliku oraz przygotowanie stanowiska pracy.
2. Odkręcanie buteleczek i słoiczków o różnej wielkości i kształtach następnie dopasowywanie ich i przykręcanie.
3. Przesypywanie soczewicy z miseczki do miseczki
4. Przekładanie soczewicy łyżeczką z miseczki do miseczki
5. Aktywność ruchowa – zabawy z ringiem
6. Układanie mini pomponików w odpowiednie miejsca za pomocą szczypiec
7. Przelewanie wody z menzurki do menzurki
8. Przenoszenie wody gąbką z miski do miski
9. Przelewanie wody przez lejek do naczynia
10. Podziękowanie za współpracę i pożegnanie.
W zależności od kondycji psychofizycznej dziecka możliwe jest zmodyfikowanie wykonywanych ćwiczeń oraz zmniejszenie ich ilości.