X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 46230
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Barwy ciepłe i zimne. Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców ,,Barwy ciepłe i zimne” dn. 24.02.2021r.
Prowadzący: G. Nowicka
Grupa wiekowa: 5,6-latki
Cele ogólne: Wdrażanie do wnikliwej obserwacji, utrwalenie nazw kolorów, kształcenie umiejętności współdziałania w grupie.
Cele szczegółowe:
•Potrafi uważnie wysłuchać i obejrzeć teatrzyk zaprezentowany przez nauczyciela,
•Wypowiada się na temat wysłuchanego wiersza,
•Zna barwy ciepłe i zimne,
•Odczytuje i dzieli na sylaby wyrazy: barwa, kolor, zielony, niebieski, kubek, woda,
•Wie, jak zachować się podczas wykonywanych zabaw badawczych,
•Wie jak wygląda tęcza,
•Uczestniczy w zabawach ruchowych,
•Zgodnie współdziała w grupie,
•Reaguje na zmianę koloru,
•Rozwija postawę badawczą,
•Wykonuje prace plastyczną.
Metody: metoda Kamishibai, wypowiedzi dzieci, oglądowa – pokaz ilustracji; czynna – zadań stawianych do wykonania, ekspresja ruchowa przy muzyce, Pedagogika zabawy Klazna- zabawy z chustą animacyjną.

Formy pracy:
•zbiorowa,
•grupowa,
•indywidualna
Środki dydaktyczne: kolorowe kręgle z napisami do czytania: barwa, kolor, zielony, woda, kubek, piłka, niebieski, nagrania na płycie CD, chusta animacyjna, piłka, arkusz szarego papieru, sól, talerzyk, kubek z wodą, cukierki lientilki, kolorowa kreda w 2 kolorach, klej, wycinanka, karta pracy tęcza, kolorowe ilustracje przedstawiające barwy ciepłe i zimne oraz zjawisko atmosferyczne tęczy.

Przebieg:
1.Wprowadzenie do zajęć: ,,Wszyscy są...”
2.Zapoznanie z tematem zajęć, zapoznanie dzieci z barwami ciepłymi
i zimnymi-praca z ilustracjami przygotowanymi przez nauczyciela.
3.Zaproszenie dzieci do obejrzenia teatrzyku zaprezentowanego przez nauczyciela pt. ,,Skarby przedszkolaka”
Rozmowa z dziećmi na temat treści utworu.
4.Zabawa z chusta animacyjną ,,Zmiana koloru”- nauczyciel rozkłada na dywanie chustę, dzieci ustawiają się na około chusty, gdy nauczyciel włącza muzykę dzieci poruszają się wokół chusty, gdy muzyka cichnie dzieci zatrzymują się na wybranym kolorze, zabawa powtarza się, a dzieci za każdym razem zmieniają kolor.
5.Zabawa ,,Kolorowe kręgle”- nauczyciel ustawia w sali kolorowe kręgle z napisami, dzieli dzieci na dwie grupy 5-latków i 6-latków. Nauczyciel rzuca piłką, który kręgiel się przewróci dzieci z drużyny 6-latków odczytują wyraz, a dzieci z drużyny 5-latków dzielą go na sylaby. Zabawa trwa do czasu, jak wszystkie kręgle będą przewrócone.
6.Zabawa z chustą animacyjną- ,,Kolory”- nauczyciel włącza muzykę relaksacyjną, na chustę kładzie piłkę, gdy gra muzyka dzieci poruszają piłką po chuście, tak żeby nie spadła, po zatrzymaniu muzyki dzieci ustawiają piłkę na kolorze wypowiedzianym przez nauczyciela.
7. Zabawa badawcza ,,Tęcza” oraz ,,Kolorowa sól”- dzieci siedzą w kole, nauczyciel daje dzieciom instrukcję dotyczącą zachowania bezpieczeństwa podczas doświadczeń. Ustala zasady. Nauczyciel na szarym papierze kładzie na biały talerz, układa na obrzeżach talerza cukierki lientilki w równych odstępach, potem wlewa na środek talerza wodę, prosi dzieci, aby obserwowały co się dzieje, następnie nauczyciel objaśnia doświadczenie dzieciom. Potem pokazuje dzieciom jak można barwić sól kredą. Wyjaśnia, że taka sól nie nadaje się już do spożycia tylko do np. do dekoracji, zrobić komuś taki upominek. Taką sól można wsypywać na przemian do słoiczka i tworzyć kolorowe warstwy.
8. ,,Kolorowa tęcza”- praca plastyczna wyklejanie tęczy kolorowym papierem z wycinanki wg wzoru podanego przez nauczyciela.
Wykonanie ćwiczenia- KP. s. 60 i 61.
9. Ewaluacja zajęć.
Proszę, aby dzieci, którym podobały się dzisiejsze zajęcia, pomachały do mnie.
Opracowała: G. Nowicka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.