Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3-letnich
Temat zajęć: „Idzie zima, Pani zima”
Cele ogólne:
- poznawanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla zimy,
- rozwijanie umiejętności szeregowania i klasyfikowania.
Cele szczegółowe:
- nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla zimy,
- segreguje przedmioty na te pasujące do lata i do zimy,
- uczestniczy w zabawie ruchowo-naśladowczej,
- wykonuje ćwiczenia oddechowe,
- prawidłowo reaguje na polecenia nauczyciela.
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Metody: słowna, czynna; objaśnienia, instrukcja słowna, metoda zadań stawianych dzieciom, metody i techniki twórczego myślenia; ,,burza mózgów”
Środki dydaktyczne: przebranie Pani zimy, obrazki przedstawiające pogodę, papierowe śnieżynki, torebka-pudełko, przedmioty i obrazki kojarzące się z zimą i latem, tamburyno, płyta CD, magnetofon.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie Pani Zimy
Nauczycielka przebrana za Panią Zimę wita się z dziećmi i zaprasza ich do wspólnej zabawy.
2. Zabawa na powitanie „W ten zimowy czas”
W ten zimowy czas (Dzieci: klaszczą w ręce
witam wszystkich was. kłaniają się
Jedną ręką pomachamy, machają jedną ręką
jednym okiem pomrugamy puszczają oczka
i sąsiada przywitamy. podają rękę sąsiadowi stojącemu z jednej i z drugiej strony).
3. Zabawa dydaktyczna „Zimowa pogoda”
Nauczyciel odsłania obrazki przedstawiające różne elementy pogody. Dzieci nazywają obrazki np.: padający deszcz, śnieg, słońce, burza, wiejący wiatr. Dzieci wskazują te, które mogą występować zimą.
4. Ćwiczenia oddechowe „Śnieżynki”.
Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku papierową śnieżynkę zawieszoną na nitce i dzieci zgodnie z instrukcją nauczyciela wykonują ćwiczenia oddechowe dmuchając w odpowiedni sposób na śnieżynkę.
5. Zabawa ruchowa „Wirujące płatki śniegu”.
N-el gra na tamburynie. Dzieci – płatki śniegu swobodnie wirują po sali. Kiedy dźwięki tamburyna cichną, płatki śniegu opadają – dzieci powoli przykucają i chowają głowy w ramiona. Gdy n-el ponownie gra na tamburynie dzieci – płatki śniegu ponownie wirują po sali.
6. Torebka Pani Zimy.
Nauczyciel prezentuje Torbę pani Zimy, w której ukryły się różne przedmioty i obrazki. Jednakże Zima jest bardzo roztargnioną porą roku i w jej torbie znalazły się nie tylko przydatne jej przedmioty, ale też rzeczy należące do jej siostry Lato. Z pomocą dzieci ogląda zawartość torebki, decydując co należy do Zimy, a co do Lata np. okulary przeciwsłoneczne, krótkie spodenki, sandały, rękawiczki, czapka, sanki.
8. Pożegnanie Pani Zimy - zabawa ruchowo-naśladowcza przy piosence „Tup, tup, tup po śniegu” (muz. T. Pabisiak, sł. A. Galica).