Scenariusz zajęć prowadzonych Metodą Dobrego Startu
Marty Bogdanowicz
Temat: „Wesołe przedszkolaki”- opracowanie piosenki pt.: „Uśmiechnięte buzie” D. Szlagowskiej Metodą Dobrego Startu Marty Bogdanowicz.
Grupa: 4,5 latki
Cel główny:
– Rozwijanie dyspozycji psychofizycznych niezbędnych do nabycia umiejętności pisania
– Słuchanie i śpiewanie piosenek
Cele szczegółowe:
– Rozwijanie koordynacji ruchowo –słuchowo -wzrokowej (wykorzystanie w zajęciach Metody Dobrego Startu Marty Bogdanowicz lub jej elementów)
– Nauka piosenek fragmentami, metodą ze słuchu
Metody: Metoda dobrego startu M. Bogdanowicz, pedagogika zabawy, techniki relaksacyjne wg. H. Wintreberta, rozmowa kierowana, pokaz, metoda zadań stawianych dziecku do wykonania
Formy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: Magnetofon, płyta CD, wzór graficzny do piosenki, kartki ze wzorami graficznymi dla każdego dziecka, woreczki gimnastyczne, ilustracje części twarzy, lusterka, kredki ołówkowe, plakietki dla każdego dziecka
Przebieg zajęć:
1. Zajęcia wprowadzające - Przywitanie. N. rozpoczyna zabawę „Iskierka uśmiechu” słowami: „Wysyłam iskierkę uśmiechu do mojego sąsiada z prawej strony, kiedy wróci do mnie sprawi, że radość zagości na mojej twarzy”. N. kończy zabawę słowami: „Iskiereczka powróciła i nas wszystkich połączyła”.
2. „Co mamy na twarzy?” – zabawy z lusterkami. N. wprowadza dz. w tematykę zajęć odsłaniając zakryte ilustracje z częściami twarzy, następnie zadaje dz. pytania dotyczące tematyki zajęć. N. rozdaje każdemu dz. lusterko:
- jak inaczej nazywamy buzię?
- jakie znacie części twarzy?
- pokażcie gdzie mamy: oko, prawe ucho, lewą dziurkę od nosa , usta, policzki?
- czy brwi i rzęsy to to samo?
- spróbujcie pokazać gdzie mamy czoło, a gdzie brodę?
- co przypominają wam swym kształtem usta, oczy, uszy?
- spróbujcie pokazać, ze wasze buzie są radosne, wesołe, zadowolone
- jakie jeszcze uczucia mogą wyrażać buzie? (złość, smutek, strach).
3. Słuchanie piosenki pt.: „Uśmiechnięte buzie”. N. odtwarza piosenkę nagraną na płycie CD.
N. zadaje dz. pytania dotyczące treści wysłuchanej piosenki:
- o jakich buziach opowiadała piosenka?
- do czego są podobne uśmiechnięte buzie?
- dlaczego uśmiechnięta buzia podobna jest do słoneczka?
- co przypominają uśmiechnięte oczka?
- spróbujcie wymienić te słowa, które się rymują? (kropka-kółeczka-kreseczka)
-odpowiedzcie, jakie słowo tworzą te sylaby; gwiaz-decz-ka?
-jaką głoskę słyszycie na początku słowa buzie?
4. Zajęcia właściwe – ćwiczenia ruchowe. Dz. stojąc w kole wyciągają w bok prawe ręce tworząc „gwiazdkę”. Dz. maszerują po kole najpierw powoli, a potem szybciej Dz. stają swobodnie i z uniesionymi do góry rękami – dłonie dz. są migocącymi gwiazdkami, dz. poruszają jednocześnie wszystkimi palcami.
5. Ćwiczenia ruchowo-słuchowe. N. rozdaje dz. woreczki gimnastyczne i wyjaśnia dz. zasady zabawy. Dz. śpiewają piosenkę i wystukują jej rytm na woreczkach gimnastycznych.
6. Ćwiczenia ruchowo –słuchowo -wzrokowe. N. demonstruje dz. wzór graficzny.
N. zadaje dz. pytania dotyczące wzoru:
- z czego składa się ten wzór?
N. omawia w jaki sposób należy odtworzyć wzór piosenki (pisząc palcem na karcie ze wzorem) z jednoczesnym jej śpiewaniem.
N. rozdaje dz. karty ze wzorem graficznym
N. prosi aby dz. dorysowały brakujące elementy twarzy, ubioru na karcie ze wzorem.
N. pyta dz. co powstanie jeśli dookoła narysujemy jeszcze ramkę?
7. Zajęcia końcowe – ćwiczenia relaksacyjne – „Masaż twarzy ”. N. pokazuje w jaki sposób wykonać masaż twarzy.
Na zakończenie zajęć na pamiątkę N. rozdaje każdemu dz. plakietkę symbolizującą uśmiechniętą buzię.