Scenariusz z okazji Światowego Dnia Wody
Grupa wiekowa 5,6 latki
„ Woda jest wszędzie”.
Sporządziła Małgorzata Radecka
Cele główne:
- organizacja ukierunkowanej aktywności dzieci z wykorzystaniem zabaw badawczych.
- poznawanie roli wody jako niezbędnego składnika życia ludzi, roślin i zwierząt;
- Kształtowanie umiejętności przewidywania i wnioskowania na podstawie obserwacji i doświadczania
- Stwarzanie dzieciom okazji do swobodnej ekspresji ruchowej przy muzyce
Cele szczegółowe:
- uświadomienie znaczenia wody oraz konieczności jej oszczędzania,
- wytworzenie radości ze wspólnej zabawy.
Metody:
- słowne: instrukcje i objaśnienia, społecznego porozumiewania się, rozmowa, zagadki,
- percepcyjne: pokazu i obserwacji,
- czynne: zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń.
Formy:
indywidualna
zbiorowa
Pomoce dydaktyczne : nagranie z piosenką „Piosenka o zdrowej wodzie”-Małej Orkiestra Dni Naszych, obrazki przedstawiające wodę, obrazki z buźkami, cukier, płyn do naczyń, słomka, szklanka, kartki papieru z sylwetą kropli, nagranie z filmem edukacyjnym „ Niezwykła podróż kropelki” ( z kanałuYoutube), farby, karta z literami do wykreślenia wyrazu, emblematy z kroplą wody do przypięcia.
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa integracyjna „ Jestem wesoły/smutny”; nauczyciel rozdaje dzieciom obrazki z buźkami - smutną i wesołą, dziecko odwraca je odpowiednią stroną i uzasadnia swój wybór.
2. O czym będziemy dziś rozmawiać ? –zagadka
Płynem życia nazywana,
pij ją od samego rana
zamiast napojów niezdrowych,
radę tę wbij dziś do głowy!
Oglądanie obrazków przedstawiających wodę w różnych formach, rozmowa tematyczna.
3. Odsłuchanie piosenki „Piosenka o zdrowej wodzie” i próba śpiewu.
4. „ Do czego służy woda?”- burza mózgów- dzieci opowiadają do czego służy i co można robić z wykorzystaniem wody, co byłoby gdyby jej zabrakło? Co oznacza sformułowanie, że woda to życie?
5. Oglądanie filmu edukacyjnego „ Niezwykła podróż kropelki”. Nauczyciel po obejrzeniu filmu zadaje pytania dzieciom;
- do czego służy woda
- w jaki sposób ludzie zanieczyszczają wodę
- jak się nazywa miejsce oczyszczania wody
- jak można oszczędzać wodę i dlaczego należy ją oszczędzać
6. Eksperyment „ Bańka w bańce”.
Do szklanki wypełnionej w ¾ wodą nauczyciel wsypuje łyżeczkę cukru i 2 łyżeczki płynu do naczyń, następnie prosi chętne dziecko o wymieszanie składników w wodzie. Za pomocą łyżeczki nanosimy powstały płyn na stole i rozsmarowujemy go na nim. Słomką ze szklanki pobieramy płyn i nanosimy na plamie na naniesionej plamie, tworząc bańkę. Kolejne bańki tworzymy wkładając słomkę do poprzednio utworzonych.
7. Zabawa ruchowa „Piłowanie drewna”, z wykorzystaniem metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.
Dzieci siedzą w rozkroku, zwrócone przodem, trzymając się za dłonie. Nogi jednego dziecka znajdują się pod nogami drugiego dziecka. Następnie na przemian kładą się na plecach na podłodze, cały czas trzymając się za ręce.
8.Wykreśl litery. Nauczyciel rozdaje karty z kroplą wody i literami do wykreślenia słowa- „woda”, następnie dzieci dzielą to słowo na głoski, wskazują głoskę w nagłosie i wygłosie oraz samogłoski występujące w nim.
9.Praca plastyczna „ Zrób z kropelki to co chcesz”; nauczyciel rozdaje dzieciom kartki z sylwetą kropli, którą dzieci muszą w coś przekształcić, np. kwiat, krople deszczu itp.
10.Podziękowanie za udział w zajęciu i rozdanie emblematów z kroplą wody do przypięcia.