Scenariusz zajęć w grupie 3-latków
TEMAT DNIA: Zabawy z figurami geometrycznymi „Dom pajacyka”.
OSOBA PROWADZĄCA: Agnieszka Matyszkiewicz
MIEJSCE: Przedszkole Publiczne w Kozach.
ILOŚĆ DZIECI: 25
CEL OGÓLNY: Dzieci utrwalają nazwy figur geometrycznych.
CEL WYCHOWAWCZY: Rozwijanie twórczej aktywności dzieci.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
dziecko:
• potrafi rozpoznać i nazwać figury geometryczne: koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt,
• stara się klasyfikować figury według kształtu,
• potrafi odwzorować z figur geometrycznych „dom”,
• próbuje ułożyć z figur geometrycznych „pajacyka”.
FORMY PRACY:
• grupowa,
• indywidualna.
METODY:
• czynne: zadania stawiane dzieciom do wykonania, samodzielne doświadczenia;
• słowne: rozmowa, objaśnianie, instrukcja;
• oglądowe: obserwacja, pokaz.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Klej, kartka papieru dla każdego dziecka, piosenka pt.: „Tańczą pajacyki” /Bożek, Gowik/, wiersz pt.: „Pajacyk” /M. Plata/, a także:
• 25 szt. różnych figur geometrycznych np.: 7x koło; 6x kwadrat; 6x trójkąt; 6x prostokąt,
• duże, kolorowe figury geometryczne z papieru potrzebne do demonstracji w oparciu o wiersz: PAJACYK (1x koło - głowa, 3x mniejsze koła - oczy i nos, 1x większy trójkąt czapka, 1x kwadrat - tułów, 4x prostokąt - ręce, nogi, 2x czerwone kwadraty - buty). DOM (1x trójkąt - dach, 1x prostokąt - korpus budynku, 2x mniejsze kwadraty jako elementy okien, 1x prostokąt - drzwi);
• figury geometryczne (jak powyżej), ale mniejsze dla każdego dziecka zapakowane w 2 kopertach - do przyklejenia dom i do wielokrotnej zabawy pajacyk.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie: „Witam Was...”
2. Wiersz M. Platy pt.: „Pajacyk”. N-l podczas czytania przypina do tablicy sylwety pajacyka zbudowanego z dużych, papierowych figur geometrycznych. Utrwalanie nazw figur geometrycznych.
Hop – rączki w górę,
Hop – rączki w dół.
Co to za dziwny skaczący stwór?
Głowa okrągła jest jak piłeczka,
A na tej głowie trójkątna czapeczka.
Kwadrat to brzuszek,
Oczy i nosek są krąglutkie jak groszek.
Nogi pajaca – prostokąciki,
A na nich z kwadratów małe, czerwone buciki.
Jest koło, kwadrat,
Prostokąt jest śliczny.
To nasz pajacyk geometryczny.
Figur przeróżnych jest kilka
I już jest pajacyk, co skacze jak piłka.
Rozmowa kierowana w oparciu o wiersz:
• Jakie figury geometryczne wystąpiły w wierszu?
• Co powstało z figur geometrycznych?
• Co robił pajacyk?
3. „Tańczą pajacyki” /słowa i muzyka: K. Bożek - Gowik/ – zabawa muzyczno – ruchowa przy piosence.
Tańczą Pajacyki - Hopsa, hopsa sa
Tupią im buciki - Hopsa, hopsa sa
Obracają się w kółeczko - Hopsa, hopsa sa
Na śniadanie piją mleczko - Hopsa, hopsa sa
Bawią się z misiami - Hopsa, hopsa sa
Tańczą z laleczkami - Hopsa, hopsa sa
A wieczorem zasypiają - Cicho, cicho, sza
I wesoło rano wstają - Hopsa, hopsa sa.
4. „Kształty”. N-l: Zobaczcie dzieci, pajacyk tańczył, cieszył się i podskakiwał, aż wypadło mu coś z kieszonki.
Każde dziecko otrzymuje 1 figurę geometryczną. Nauczyciel podnosi do góry koło, które z dzieci też ma koło podnosi je do góry, kolejno wymienia pozostałe figury. Powtórzenie zabawy do momentu wymienienia wszystkich nazw figur.
5. „DOM”- nauczyciel zwracając się do dzieci: „zobaczcie gdzie mieszka pajacyk?” układa dom z figur. N-l rozdaje dzieciom koperty z kompletem figur geometrycznych, z których dzieci próbują ułożyć dom.
6. Praca plastyczna przy stolikach. Dzieci przyklejają geometryczny dom na kartkę papieru.
7. Dla chętnych dzieci (zdolnych) - koperty z figurami geometrycznymi do ułożenia pajacyka.