SCENARIUSZ IMPREZY Z OKAZJI PIERWSZEGO DNIA WIOSNY
Data: 22.03.2021 r.
Grupa: „Misie” (3-latki); „Tygryski” (4-latki); „Mądre sówki” (5-latki);
Temat: Gdzie jesteś wiosenko?
Opracowanie i prowadzenie: Emilia Salik
Cele ogólne:
1. Uświadomienie zmian zachodzących w przyrodzie.
2. Integrowanie społeczności przedszkolnej poprzez udział we wspólnej zabawie.
Cele szczegółowe:
• Dziecko zna na pamięć rymowankę o wiośnie.
• Dziecko wskazuje obrazki ilustrujące symbole wiosny.
• Dziecko potrafi udzielić odpowiedzi na zagadki wiosenne.
• Dziecko potrafi współdziałać w grupie.
• Dziecko wykazuje samodzielność i aktywność w zabawach grupowych.
• Dziecko starannie wykonuje pracę plastyczną.
Środki dydaktyczne: list od bociana; papierowe strzałki; opaski z emblematem dla każdej grupy (kwiat, motyl, biedronka, słońce, żabka, pszczółka); obrazki ilustrujące różne pory roku (bocian, przebiśnieg, pierwiosnek, żonkil, krokus, jaskółka, bazie, piłka, strój kąpielowy, morze, klapki, muchomor, przetwory, jeż, kolorowe liście, bałwan, łyżwy, narty, płatki śniegu); pachołki; papierowe marchewki dla każdej drużyny; ilustracje-odpowiedzi na zagadki (wiosna, słońce, bazie, bocian, biedronka, motyle, przebiśnieg, liść); lina; kolorowa kreda; płyta CD z muzyką; magnetofon; kartki formatu A4; kredki, mazaki, farby.
Metody pracy: metoda słowna-pogadanka; metoda zajęć praktycznych; metoda integracyjna; pedagogika zabawy.
Formy pracy: praca z całą grupą.
Przebieg imprezy:
1. „List od bociana”.
Nauczyciele w poszczególnych grupach odczytują list.
Kochane przedszkolaki!
Witam Was bardzo serdecznie. Już niedługo wybieram się w powrotną drogę do Polski. Jak dobrze wiecie jutro jest pierwszy dzień wiosny. W związku z tym chciałbym się dowiedzieć czy mogę już wracać do swojego gniazda? Mam do Was wielką prośbę: poszukajcie oznak wiosny i jak najszybciej powiadomcie mnie o rezultatach Waszych poszukiwań. Wiem, że nie potraficie jeszcze pisać, ale na pewno wszyscy wspaniale rysujecie. Z niecierpliwością czekam na kolorową wiadomość z Waszego przedszkola.
Mam do Was jeszcze jedną prośbę. Dowiedziałem się od czarodziejki Klary, że istnieje krótkie zaklęcie pomagające przepędzić zimę. Oto one: Zgiń, przepadnij zimo. I nie wracaj do nas. Na przyjęcie wiosny otwórzmy ramiona. Jeśli nauczycie się tego zaklęcia na pewno łatwiej Wam będzie odnaleźć oznaki nadchodzącej wiosny.
Bocian Długonosy.
P.S. Dla ułatwienia poszukiwań zaprzyjaźnione wróbelki przygotowały dla Was wskazówki. Drogę wskażą Wam panie i strzałki.”
2. Nauka na pamięć rymowanki.
„Zgiń, przepadnij zimo. I nie wracaj do nas. Na przyjęcie wiosny otwórzmy ramiona.”
3. Wyjście z przedszkola w korowodzie wiosennym.
Spotkanie wszystkich grup na placu przedszkolnym. Korowód wiosenny wyrusza na spacer wyznaczoną trasą według strzałek. Każde dziecko ma na sobie opaskę z emblematem,
a mianowicie:
Grupa „Misie”- opaski z kwiatuszkiem
Grupa „Tygryski”- opaski z motylem
Grupa „Mądre sówki”- opaski z biedronką
4. Zadanie pierwsze: SYMBOLE WIOSNY.
Na placu przedszkolnym zostały wcześniej ukryte obrazki ilustrujące symbole różnych pór roku. Zadaniem dzieci jest wybranie symboli charakteryzujących wiosnę. Po prawidłowym wykonaniu zadania wszystkie dzieci wypowiadają rymowankę.
5. Zadanie drugie: „BIEG Z PRZYSMAKIEM KRÓLIKA”.
Zadaniem każdej drużyny jest pokonanie w jak najkrótszym czasie wyznaczonej drogi od startu do mety oraz przekazanie sobie nawzajem marchewki. Zadanie wygra drużyna, która najszybciej pokona wyznaczony tor.
Po wykonaniu zadania wszystkie dzieci wypowiadają rymowankę.
6. Zadanie trzecie: ROZWIĄZYWANIE WIOSENNYCH ZAGADEK.
Każda grupa otrzymuje zestaw ilustracji, które są odpowiedziami na zagadki. Prowadzący zadanie czyta zagadki, a dzieci w poszczególnych grupach mają za zadanie udzielić odpowiedzi na zagadkę z jednoczesnym pokazaniem właściwej ilustracji.
Wiosenne zagadki:
(źródło: Internet)
1. WIOSNA
W marcu się zaczyna, gdy się kończy zima.
Przyjdzie z wiatru ciepłym wiewem,
z pięknem kwiatów, z ptaków śpiewem.
2. SŁOŃCE
Gdy się schowa za chmury, świat się staje ponury.
A weselej na świecie, kiedy śmieje się z góry.
3. BAZIE
Myszek nie łowią,
ptaszków nie jedzą,
te kotki szare,
co na drzewach siedzą.
4. BOCIAN
Przybył z ciepłych krajów
W czerwonych trzewikach.
Gdy go ujrzy żabka
Do wody ucieka...
5. BIEDRONKA
Tak jak muchomorek w kropki mam spódnicę,
nie walczę z muchami, tylko zjadam mszyce.
6. MOTYLE
Tu cytrynek, tam paź królowej,
wszędzie piękne, kolorowe.
Lekko unoszą się nad łąką,
gdy tylko zaświeci słonko.
7. PRZEBIŚNIEG
Jeszcze wszystko uśpione,
jeszcze nic nie rośnie,
a on śnieg przebija i mówi o wiośnie.
8. LIŚĆ
Wiosną na drzewie się zieleni,
ale opada na jesieni.
Po prawidłowym wykonaniu zadania wszystkie dzieci wypowiadają rymowankę.
7. Zadanie czwarte: ZMAGANIE SIĘ WIOSNY I ZIMY (przeciąganie liny).
Prowadzący zadanie wybiera dwie grupy dzieci: pierwsza grupa to wiosna, druga grupa to zima. Zadaniem obu grup jest przeciągnąć linę na swoją stronę. Zabawa trwa tak długo, aż każde dziecko weźmie w niej udział.
Po zakończonym zadaniu wszystkie dzieci wypowiadają rymowankę.
8. Zadanie piąte: WIOSENNE SŁONKO.
Dzieci ze wszystkich grup spotykają się na placu przed przedszkolem. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie słońca (kontur słońca narysowany jest na chodniku przed przedszkolem),
a także narysowanie kredą dywanu z kwiatów dla pani Wiosny.
Po zakończonym zadaniu wszystkie dzieci wypowiadają rymowankę i w tym momencie zjawia się pani Wiosna (przebrana nauczycielka). Wszystkie dzieci śpiewają dla pani Wiosny piosenkę a następnie wręczają prezent (wianek z kolorowych kwiatów).
9. Zakończenie imprezy krótką dyskoteką z panią Wiosną.
10. Powrót do przedszkola.
11. „Kolorowa wiadomość do pana Bociana”.
Nauczyciele w swoich grupach prowadzą krótką pogadankę na temat: Czy przyszła już do nas wiosna? Następnie każde dziecko dowolną techniką rysuje swoją wiadomość do pana Bociana, która zostanie wywieszona w holu przedszkola.