Numer: 46188
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenne kwiaty. Scenariusz zajęć zabaw i ćwiczeń przygotowujących dzieci do nauki czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną

Temat: „Wiosenne kwiaty” - próby samodzielnego odczytywania samogłosek wg metody symultaniczno - sekwencyjnej

Cel główny:
• kształtowanie umiejętności rozpoznawania samogłosek;
• wzbudzenie zainteresowania wiosenną przyrodą;
• doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat
Cele szczegółowe (dziecko):
• rozpoznaje i odczytuje poznane samogłoski (IV.4)
• wypowiada się na podany temat i słucha wypowiedzi innych (III.8)
• obdarza uwagą inne dzieci oraz nauczycielkę (III. 8)
• odpowiada na pytania n-la (IV.5)
• wykonuje własne eksperymenty graficzne kredką (IV. 8)
• czynnie uczestniczy w proponowanych zabawach (III.5)

Metody:
Czynna- samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania, kierowanie działalnością dziecka;
Słowna - rozmowa z dziećmi, objaśnienie
Oglądowa - obserwacja, pokaz, przykład własny; elementy metody nauki czytania prof. J. Cieszyńskiej – Rożek;
Pedagogika zabawy...
Formy pracy:
- zbiorowa (zajęcia planowane z całą grupą);
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
Duży obrazek przedstawiający WIOSNĘ, LATO, JESIEŃ, ZIMĘ, obrazki przedstawiające żabę, słonko, tulipana, krokusa, narcyza, listka, trawę, deszcz, itp.; kwiatki tulipanów, narcyzów i krokusów z napisem samogłosek A,O,U,I,E,Y dla każdego dziecka po jednym kwiatku, różdżka z elementem wiosennym, plansza z napisanymi samogłoskami (duże litery drukowane), trzy zielone kartony, klej, napisy do rozpoznawania globalnego napisów TULIPAN, NARCYZ, KROKUS, płyta z nagraniami do zabaw ruchowych, karta pracy dla każdego dziecka (załącznik)
Przebieg:
Część I – wstępna
1. Powitanie dzieci przez nauczycielkę:
„Witam wszystkie dzieci, które mają wesołe minki...; które lubią kolor zielony....; które lubią wiosnę...” Powitane dzieci, machają do nauczycielki...
2. Zabawa wg pedagogiki zabawy „Ludzie do ludzi”. Dzieci przy wiosennej piosence tańczą w parach, zaś na przerwę w muzyce witają się określonymi częściami ciała. Na koniec piosenki przytulają się do siebie.
Część II – właściwa
1. Wprowadzenie w tematykę zajęć poprzez odczytanie zagadki B. Szelągowskiej
o wiośnie

„Wracają ptaki z daleka
I kwiatki kiełkują wokoło.
Nadchodzi pora radosna,
bo właśnie zaczyna się....(wiosna)”
Dzieci wybierają rozwiązanie spośród ilustracji przedstawiających wszystkie pory roku.
3. Zabawa dydaktyczna z ilustracją przedstawiającą WIOSNĘ
Nauczycielka prosi dzieci, aby powiedziały, patrząc na ilustrację, jakie kolory kojarzą się z wiosną i dlaczego. Następnie dzieci starają się wyszukać w najbliższym otoczeniu, jak najwięcej porównań do wiosennych kolorów, np.: zielony, jak żabka, żółty, jak słoneczko, fioletowy jak krokus, czerwony jak tulipan. (dobrze jest, kiedy nauczyciel ma obrazki i pokazuje zaraz po wypowiedzi dziecka)

4. Zabawa w kręgu „Samogłoski”(czytanie prawopółkulowe – symultaniczne) Nauczycielka prosi, aby dzieci zamknęły oczy i wtedy rozkłada im za plecami wiosenne kwiatki na których są napisane samogłoski. Kiedy rozłoży wszystkim dzieciom kwiatki, prosi, aby otworzyły oczy i sprawdziły czy nie mają jakiejś niespodzianki za plecami. Dzieci, odwracają się i znajdują kwiatek, próbują z pomocą nauczycielki go nazwać oraz nazwać samogłoskę, która na nim widnieje. Kiedy wszystkie dzieci rozpoznają i przeczytają samogłoskę na swoim kwiatku, podsumowując nauczycielka pokazuje na jednej planszy wszystkie samogłoski i czyta. Prosi potem, aby wszystkie dzieci powtórzyły razem z nią sekwencje samogłosek.

A,O,U,I,E,Y
Po tym jak dzieci wspólnie powtórzyły sekwencje samogłosek, nauczycielka prosi je, aby ułożyły taką samą sekwencje ze swoich kwiatków. Chętne dzieci mogą samodzielnie przeczytać.

5. Zabawa ruchowa „Taniec wiosennych kwiatów”
W tej zabawie nauczycielka zaczarowuje dzieci wiosenną różdżką w samogłoskowe kwiatki. (dzieci ponownie biorą swoje samogłoskowe kwiatki do dłoni). Nauczycielka włącza muzykę i zaprasza wszystkie kwiaty do tańca na zielonej łące. Gdy gra muzyka dzieci – kwiaty rozwijają się i wirują po sali, trzymając kwiatka w dłoni wysoko nad głową, gdy muzyka milknie kwiatki zatrzymują się, dziecko wypuszcza kwiatek
z dłoni i kiedy upadnie na podłogę, kuca przy nim chowając się w swoich ramionach, jak kwiatek w listkach. Zabawę powtarzamy dwa, trzy razy, a na zakończenie, nauczycielka prosi, aby dzieci – połączyły się w grupy, tworząc koło takich samych kwiatków
6. Zabawa dydaktyczna „Wiosenne kwiaty”
Kiedy dzieci połączą się w grupy wg kategorii takiego samego kwiatka, wtedy nauczycielka prosi o przeczytanie sekwencji takich samych samogłosek AA, OOO, jeżeli znajdują się w danej grupie, a następnie różnych AOU. Kiedy wszystkie grupy przeczytają, nauczycielka rozdaje duże zielone kartony na których dzieci przyklejają kwiaty łącznie z nazwą tych kwiatów: TULIPAN, NARCYZ, KROKUS (globalne rozpoznawanie wyrazów) i zawieszają w klasie na wystawie.

7. „Wiosenny obrazek” – praca indywidualna przy stoliku
Dzieci otrzymują karty pracy przedstawiające kwiatek (3-latki), kwiaty z motylkiem (4-latki). Ich zadanie polega na pokolorowaniu obrazka wg samogłosek oznaczonych kolorem. Zanim dzieci przystąpią do pracy, nauczyciel pyta dzieci, jakim kolorem pomalują pola oznaczone określonymi samogłoskami.
Część III – końcowa
1. Prezentacja poprawności wykonanego zadania. Za poprawnie wykonane zadanie otrzymują naklejkę z uśmiechniętą buzią.

2. Ewaluacja.
Ewaluacja „Kwiatek Ci powie” Każde dziecko otrzymuje sylwetę kwiatka.
Jeżeli z zajęcia jest zadowolone wkłada kwiatek do pojemnika z napisem TAK.
Jeżeli nie, to do pojemnika z napisem NIE.
3. Pożegnanie i wspólna zabawa przy piosence np.: „Maszeruje wiosna”

Literatura: „Nauka czytania krok po kroku” J. Cieszyńska, Kraków 2001
Przewodnik metodyczny Olek i Ada, cz.3 MAC Edukacja 2018

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.