Numer: 46185
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy matematyczne

Scenariusz matematyczny
Data: 15. 03. 2021r.
Osoba prowadząca zajęcia: Aneta Szewczyk
Liczba uczniów: 23, zerówka
Czas trwania zajęć: 45 min
Miejsce: sala lekcyjna
Temat dnia: Zabawy matematyczne
Cele ogólne:
• Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10 i więcej .
• Skupienie uwagi na rytmach , wychwytywanie powtarzających się sekwencji i kontynuowanie ich.
• Klasyfikuje i segreguje figury według wielkości, kształtu, koloru .
• Wychwytuje i kontynuuje powtarzający się rytm.
Cele szczegółowe: Uczeń
- wypowiada się pełnymi zdaniami;
- chętnie uczestniczy w zabawie ruchowej;
- dodaje i odejmuje liczby w zakresie 10 i więcej.

• Formy aktywności dzieci: słowna, ruchowa , matematyczna

• Formy organizacyjne : praca z całą grupą, w zespołach , indywidualna.

• Metody : elementy metody E. Gruszczyk- Kolczyńskiej, , pedagogika zabawy, stawianie zadań do wykonania , działanie , pokaz , objaśnienia, instrukcja , definiowanie.

Środki dydaktyczne : kropki duże po laminowane, kwiatki kartoniki oznaczające kształt , kolor ,wielkość figur geometrycznych, zestaw figur geometrycznych dla każdego dziecka

Przebieg zajęć:
I. Wstęp
1.Przywitanie - Dzień dobry witam was zaczynamy już czas jestem ja jesteś Ty raz, dwa, trzy
2. Zabawa integrująca – Na imię mam Aneta a ty ?...
3. Ile jest dzieci? Odliczamy 1,2,3,
Powie mi....Ile jest dziewczynek?
Powie mi... Ile jest chłopców?
Kogo jest więcej ? kogo mniej?
4. Zabawa z orientacją przestrzeni:
Duże koło każdy dostaje i według wskazówek nauczyciela pokazuje
Przed tobą, za tobą, na górze, na dole, połóż kwiatek i przeskocz do przodu i do tyłu. Siadamy w kole i odkładamy dużą kropkę na podłogę, kładziemy przed sobą
5. Każde dziecko dostaje kwiatki i liczy na dywanikach dużych kropkach
Np. działania 7 + 3=
10-7=
2+2+2=
3+2+3=
6. Figury – zabawa przypominająca i utrwalająca wygląd i nazwy figur geometrycznych.
7.
8. Dzieci siedzą w kole na dywanie. N. przydziela im poszczególne figury geometryczne(koło, trójkąt , kwadrat , prostokąt). Na umówiony znak , podanie nazwy danej figury , wstają dzieci z tą figurą, raz obiegają dookoła siedzących i wracają na swoje miejsce . Na hasło : wszystkie figury wstają wszyscy i obracają się dookoła swojej osi.
9. Jaka to figura? – klasyfikownie i segregowanie figur geometrycznych- Karta pracy
10. Geometryczne rytmy – układanie rytmów z figur geometrycznych. N. układa na tablicy rytm z figur geometrycznych .Dz. układają taki sam na swoich kartonach . N . proponuje, aby każdy ułożył swój powtarzający się rytm (szlaczek).
11. Ewaluacja zajęć- N. pyta co najbardziej podobało się na zajęciach?, dlaczego, co nie? Dlaczego. Wnioski do dalszej pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.