Scenariusz zajęć ekologicznych dla grupy 5,6-latków
Temat kompleksowy „Rośliny”
Temat: „Wiosenne kwiaty”
Cele ogólne:
• kształcenie umiejętności uważnego słuchania i wykonywania poleceń;
• bogacenie i utrwalanie wiadomości na temat zwiastunów wiosny;
• współdziałanie dzieci w sytuacjach zabawowo-zadaniowych i rozwijanie wrażliwości plastycznej.
Cele operacyjne : Dziecko
• wymienia zwiastuny wiosny, nazywa co najmniej trzy rodzaje kwiatów;
• podaje odpowiednie warunki potrzebne do wzrostu roślin;
• składa obrazek z części
• rozpoznaje odgłosy łąki, naśladuje ruchem i głosem zwierzęta żyjące na łące,;
• rozpoznaje i nazywa wiosenne kwiaty —tulipany, żonkile oraz budzące się z zimowego snu owady, zwierzęta i ptaki– pszczoły, żaby, bociany,
• stempluje palcem szablony tulipanów, tworzy kwiatka;
• aktywnie uczestniczy w zabawach i tańcu;
Metody:
- elementy pedagogiki zabawy
- elementy Edukacji przez ruch D. Dziamskiej
- zadań stawianych do wykonania
- samodzielnych doświadczeń
- słowna
- działalność plastyczna
Formy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: żywe wiosenne kwiaty (żonkile i tulipany), obrazki pocięte na części przedstawiające bociana, pszczołę i żabę, szablony tulipanów, gotowe łodygi, klej, farby
w kolorze czerwonym, żółtym i pomarańczowym, gazety, płyta CD z odgłosami i muzyką rytmiczną D. Dziamskiej, trzykolorowe kółka z orgiami.
I. Część wstępna:
1. Powitanie dzieci przez osobę prowadzącą i zaproszenie do zabawy ruchowej „Ludzie do ludzi”
2. Śpiewanie powitalnej piosenki w kręgu „Witaj Olek jak się masz ....”
3. Rozdanie dzieciom wiosennych kwiatków, dotykanie, wąchanie ich, wymienianie przez dzieci zdrowych, warunków potrzebnych do wzrostu roślin. Następnie poproszenie dzieci, aby położyły kwiatek w wybranym miejscu w klasie, zapamiętując miejsce,
w którym go pozostawiły.
II. Część właściwa:
1. Krótka rozmowa na temat aktualnej pory roku, próba udzielenia odpowiedzi: „Jakie są zwiastuny wiosny?”
2. „Zwierzęta kojarzące się z wiosną” – zabawa w grupach. Nauczycielka dzieli dzieci na trzy grupy i rozdaje im koperty, w których są obrazki pocięte na części. Po złożeniu obrazka grupa nic nie mówi, tylko naśladuje ruchem zwierzę kojarzące się z wiosną. Pozostałe dzieci zaś zgadują i wszyscy razem naśladują wiosenne zwierzątko.
3. Osoba prowadząca zaprasza dzieci na koncert, Dzieci naśladują dźwięki pszczoły: bzz.., bzz; żaby: kum, kum, bociana: kle, kle na wybrana przez siebie melodię.
4. Rozwijanie słuchu werbalnego „Głosy łąki” Osoba kierująca zabawą odtwarza nagranie z odgłosami, które kojarzą się z łąką. Prosi dzieci, aby w trakcie ich odsłuchania nazywały dźwięki. Na zakończenie uczestnicy powtarzają zapamiętane odgłosy. Następnie prowadzący ponownie odtwarza nagranie. Prosi, aby uczestnicy demonstrowali kojarzące się z dźwiękami sytuacje przy pomocy ruchów ciała.
śpiew słowika, szum wiatru, klekot bociana, cykanie świerszcza, brzęczenie pszczoły, kumkanie żaby.
5. Odszukanie kwiatków schowanych w wybranym miejscu w klasie, wąchanie ich
i wkładanie każdego z osobna do wazonu z wodą.
6. Zaproszenie do ekspresji plastycznej – uczestnicy otrzymują od nauczyciela prowadzącego szablony tulipanów. Nauczyciel zachęca dzieci, aby maczając palec we farbie zaczęły stemplować kwiatek w rytm muzyki. (Edukacja przez Ruch D. Dziamskiej). Kiedy dzieci zapełnią kolorem szablon kwiatka, wtedy otrzymają gazety, aby go wysuszyć z mokrej farby. Zadanie to polega na tym, że dziecko nakłada gazetę na szablon tulipana i na przemian raz prawą, raz lewą ręką prasuje gazetę aby wysuszyć tulipanka.
III. Część końcowa
1. Przyklejenie łodygi do zrobionego przez siebie kwiatka i taniec z kwiatkami do piosenki pt: „Maszeruje wiosna”
2. Podziękowanie za aktywny udział i wspólną zabawę.