Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci 5 letnich
Temat zajęć : Zielony ogródek w sali- zakładamy hodowlę roślin
Cele:
- poznanie zwiastunów wiosny w przyrodzie
- poszerzanie wiadomości na temat hodowli roślin
- rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych
- poznanie kolejnych etapów sadzenia roślin i siania nasion
- Wdrażanie do podziału zadań podczas pracy w grupie
- Doskonalenie sprawności manualnej
Metody:
- słowna
- oglądowa
- czynna
Formy pracy:
- z całą grupą
- w małych zespołach
Pomoce:
Doniczki, ziemia, łopatki do nasypywania ziemi, konewki z wodą, watka, nasiona, cebule, korzenie pietruszki, spryskiwacze do kwiatów
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa przy ilustracji Wiosna- na temat zmian zachodzących w przyrodzie i ogrodzie, wiosennych pracach w ogrodzie np. sadzenie roślin, sianie nasion.
2. Oglądanie zgromadzonych na tacach nasion fasoli, korzenia pietruszki oraz cebuli, Wyjaśnienie dzieciom, że dzisiaj założymy w naszej Sali zielony wiosenny ogródek w którym będziemy hodować rośliny. Nauczycielka zaprasza dzieci do poszczególnych stolików na których są przygotowane materiały do sadzenia i siania
1 stolik- sadzenie cebuli- dzieci do doniczek wsypują ziemię, wkładają do niej cebulę, ponownie przysypują ziemią, uciskają ziemię i delikatnie podlewają, następnie wykonują rysunek- doniczka z cebulką
2 stolik- sadzenie fasoli w ziemi- do doniczek dzieci wsypują ziemię, następnie wsadzają ziarenka fasoli i przysypują ziemią oraz podlewają wodą, następnie wykonują rysunek-doniczka z ziarenkiem fasoli
3 stolik- sianie rzeżuchy na mokrej wacie- na tackach dzieci układają namoczona watę, na wacie układają ziarenka rzeżuchy i spryskują wodą, również wykonują rysunek- talerzyki z watą i ziarenkami
4 stolik- sadzenie pietruszki w ziemi, do doniczek dzieci wsypują ziemię, następnie wsadzają korzeń pietruszki i ponownie przysypują ziemią oraz podlewają wodą oraz wykonują rysunek doniczka z korzeniem pietruszki.
3. Układanie doniczek i pojemników w wybranym miejscu w sali- rozmowa nt. warunków niezbędnych roślinom do wzrostu-słońce, ciepło, woda
4. Porządkowanie Sali po zakończonej pracy
5. Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Słonko świeci-pada deszcz”
6.