Scenariusz lekcji historii online z quizem w języku angielskim w kl. 7.
Temat: Narodziny faszyzmu. The beginnings of fascism.
Cele ogólne:
- zapoznanie uczniów z zagadnieniami dotyczącymi początków faszyzmu,
- zaznajomienie uczniów z najważniejszymi pojęciami, datami i postaciami,
- udzielenie odpowiedzi na pytania (w języku angielskim) dotyczące początków faszyzmu na podstawie filmiku.
Cele operacyjne:
Uczeń
- przyswaja fakty dotyczące narodzin faszyzmu,
- potrafi wskazać najważniejsze wydarzenia, daty i postaci związane z faszyzmem,
- potrafi wymienić skutki niszczycielskiego terroru faszystowskiego,
- potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące faszyzmu w języku angielskim,
- zna najważniejsze pojęcia dotyczące faszyzmu w języku angielskim.
Metody pracy:
- podająca - wyjaśnienie,
- eksponująca,
- audiowizualna,
- gamifikacja.
Formy pracy:
- indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
- komputer z dostępem do Internetu,
- głośnik,
- mikrofon.
Zasoby multimedialne:
https://www.youtube.com/watch?v=f-adHGdqP3E
https://quizizz.com/admin/quiz/607459f79106bc001fc1aedb/fascism
Przebieg lekcji:
1) Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji (nauczyciel historii).
2) Przedstawienie celów lekcji (nauczyciel historii).
Uczniowie zapisują datę i temat.
3) Wprowadzenie słownictwa dotyczącego faszyzmu (nauczyciel j. angielskiego):
fascism – faszyzm
chancellor – kanclerz
concentration camp – obóz koncentracyjny
Jews – Żydzi
the Night of Broken Glass – Noc Kryształowa
victim – ofiara
enact – uchwalać, wcielać w życie
Nuremberg laws- norymberskie ustawy rasowe
4) Film.
Uczniowie oglądają film o początkach faszyzmu (w języku polskim).
https://www.youtube.com/watch?v=f-adHGdqP3E
5) Quiz.
Na podstawie filmu uczniowie wykonują quiz w języku angielskim:
https://quizizz.com/admin/quiz/607459f79106bc001fc1aedb/fascism
6) Omówienie quizu, wyjaśnienie nowych pojęć (nauczyciel j. angielskiego).
7) Podsumowanie lekcji.
Uczniowie odpowiadają na pytanie: What new words did you learn today? (nauczyciel j. angielskiego)
Jakich faktów historycznych nauczyłeś się dzisiaj? (nauczyciel historii)
8) Zadanie domowe i zakończenie lekcji.