Scenariusz zajęć dla dzieci 3-letnich w zakresie aktywności społecznej.
Temat: Robimy prezenty dla Babci i Dziadka.
Cele ogólne:
1. Wzmacnianie więzi uczuciowej z dziadkami.
2. Wspomaganie rozwoju mowy.
Cele operacyjne:
W wyniku podjętej aktywności dzieci:
1. – Wykonują kolorowe ciasteczka dla babci i dziadka – przy pomocy foremek o różnych kształtach wykrawają ciastka z rozwałkowanego ciasta i posypują je kolorowym cukrem;
2. – Odpowiadają na pytania dotyczące treści opowiadania,
– Nazywają: czynności nauczyciela podczas przygotowania ciasta, przybory kuchenne, składniki ciasta i kształty foremek.
Metody pracy:
- czynna – zadań stawianych do wykonania,
- słowna – rozmowa, pokaz,
- oglądowa – pokaz, obserwacja.
Formy organizacyjne:
- grupowa,
- zespołowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
pluszowe, czerwone serduszko; opowiadanie O. Hejny pt. ,,Zaczarowana babcia”; ilustracje
do opowiadania; krążek z 5 klockami; 2 grube sznurki; składniki ciasta na ciasteczka: mąka krupczatka, masło, cukier waniliowy, cukier, jajka, kolorowy cukier; stolnica, wałek; foremki
do ciasteczek o różnych kształtach.
Przebieg zajęć:
1. Przypomnienie daty Dnia Babci i Dziadka.
Słuchanie wyjaśnienia nauczycielka, dlaczego będziemy rozmawiać o babci i dziadku.
2. „Moj dziadek jest ...”, „Moja babcia jest ...” – rundka z czerwonym serduszkiem.
Dzieci siedzą w kole, kolejno kończą zdanie o babci, następnie o dziadku, przekazując sobie pluszowe, czerwone serduszko.
3. Słuchanie opowiadania O. Hejny „Zaczarowana babcia” z wykorzystaniem ilustracji. Dzieci słuchają opowiadania, następnie odpowiadają na pytania:
- O czym marzyła babcia?
- Czy babcia była szczęśliwa, gdy zamieniła się w dziewczynkę?
- Dlaczego babcia wróciła do domu?
- Czy kochacie swoje babcie?
4. „Co robi moja babcia?” – zabawa pantomimiczna.
Dzieci kolejno przedstawiają ruchem czynności, jakie najczęściej lub najchętniej wykonują ich babcie, np. robienie na drutach, wałkowanie ciasta, odkurzanie. Dzieci próbują odgadnąć, jaka to czynność.
5. „Babciu, dziadku to dla was” – zabawa ruchowa.
Dzieci kolejno otrzymują krążek imitujący tacę, na której będą niosły poczęstunek dla babci i dziadka (pięć klocków). Nauczycielka wytycza trasę dwoma grubymi sznurkami, po której będą chodzić dzieci. Zadaniem dzieci jest donieść poczęstunek na tacy do wyznaczonego miejsca.
6. ,,Kolorowe ciasteczka” – ćwiczenie manualne.
Dzieci dokładnie myją ręce mydłem, następnie zajmują miejsca przy złączonych stolikach. Nauczyciel łączy przygotowane składniki: mąkę krupczatkę, cukier, cukier waniliowy, masło, jajka, rozwałkowuje wałkiem ciasto na stolnicy. Dzieci, z tak przygotowanego ciasta, wykrawają ciasteczka foremkami o różnych kształtach, następnie posypują je kolorowym cukrem. W czasie ćwiczenia dzieci nazywają czynności nauczyciela, przybory kuchenne, składniki ciasta (które mogą dotknąć, spróbować, powąchać) oraz kształty foremek.