Numer: 46161
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mama i ja w przedszkolnym ogródku - zabawy w przedszkolnym ogródku

Scenariusz zajęć dla dzieci 3-letnich w zakresie aktywności zdrowotnej.

Temat: Mama i ja w przedszkolnym ogródku- zabawy w przedszkolnym ogródku.

Cele ogólne:
1. Nabywanie umiejętności dbania o bezpieczeństwo własne i innych.
2. Nabywanie zasad korzystania z urządzeń znajdujących się w ogrodzie przedszkolnym.
3. Nabywanie sprawności reagowania na sygnały dźwiękowy nauczyciela.

Cele operacyjne:
W wyniku podjętej aktywności dzieci:
- ustawiają się w odpowiedniej odległości od drugiego dziecka, robią „ wiatraczek”
- znają i stosują zasady bezpieczeństwa podczas zabawy: na huśtawkach, karuzeli i zjeżdżalni.
- reagują na dźwięk janczarów

Metody pracy:
- czynna – zadań stawianych do wykonania,
- słowna – rozmowa, pokaz,
- percepcyjna – pokaz, obserwacja.

Formy organizacyjne:
- grupowa
- indywidualna
- zespołowa

Środki dydaktyczne:
kamienie o różnej wielkości, kreda, janczary.

Przebieg zajęć:

1. „ Powitanie przy furtce”- zabawa integracyjna na powitanie.
Witam dzieci, które razem z mamą:
- jeżdżą na rowerze
- oglądają książki
- jedzą lody

2. „Gdyby odwiedziła nas mama”- zabawa dydaktyczna.
Nauczyciel prosi dzieci, aby wyobraziły sobie, że w przedszkolu odwiedziły ich mamy, które są bardzo ciekawe jak można bawić się w ogródku. Przy wejściu na teren przedszkola ( przy furtce) dzieci próbują z pomocą nauczyciela wyjaśnić, dlaczego nie wolno samemu wychodzić poza teren przedszkola. Następnie razem rozpoczynają spacer po ogrodzie. Zatrzymują się przy każdym sprzęcie ogrodowym i odpowiadają na pytania nauczyciela dotyczących bezpiecznej zabawy na huśtawkach, karuzeli i zjeżdżalni.

3. „Pieczemy ciastka dla mamy”- zabawa piaskownicy ( ćwiczenia koordynacji wzrokowo- ruchowej).
Nauczyciel przeprowadza rozmowę kierowaną pytaniami na temat bezpieczeństwa podczas przebywania w piaskownicy:
- Jak należy zachowywać się w piaskownicy?
- Co wam nie wolno robić? Dlaczego?
Dzieci otrzymują od nauczyciela foremki, z których będą „ piec ciastka” dla swojej mamy.

4. „ Serce dla mamy”- zabawa z kamykami ( ćwiczenia koordynacji wzrokowo- ruchowej).
Nauczyciel przeprowadza rozmowę kierowaną pytaniami na temat bezpieczeństwa podczas przebywania na przedszkolnym placu: nie można rzucać kamieniami i brać ich do buzi.
Nauczyciel prosi dzieci, aby odszukały serca w swoim kolorze i stanęły obok nich. Następnie objaśnia im, co będą robić: na tackach znajdują się kamyki. Zadaniem dzieci będzie ułożenie z kamieni serca według wzoru.

5. „Taniec z mamą”- zabawa z piosenką Uli Pakuły.
Dzieci ustawiają się w bezpiecznej odległości od siebie, sprawdzają to za pomocą „ wiatraczka”. Następnie rozpoczynają „taniec z mamą”.

6. „ Najpiękniejszy bukiet dla mojej mamy”- zabawa plastyczna.
Nauczyciel wyjaśnienia zasady higieny podczas malowania kredą: nie wolno brać kredy do buzi, brudnymi rączkami nie dotykamy oczu i nie wkładamy ich do ust.
Następnie dzieci otrzymują kredą, ich zadaniem jest namalowanie kwiatów dla mamy na placu przedszkolnym.

7. „1, 2, 3 Mama patrzy”- zabawa ruchowa.
Nauczyciel staje tyłem do dzieci i wypowiada słowa: "Raz dwa trzy, Mama patrzy!". W momencie, wypowiedzenia rymowanki dzieci biegną w twoją stronę. Na słowo patrzy nauczyciel się odwraca i dzieci zastygają w bez ruchu. Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do „ Mamy”. Zanim zabawa jednak się rozpocznie, nauczyciel przeprowadza z dziećmi rozmowę na temat bezpieczeństwa: nie wolno się popychać, padać na betonową kostkę, biegać.
Pytanie: Czy mamie by się podobały zabawy?.
Propozycja dla dzieci, aby zaprosiły swoją mamę do wspólnej zabawy w ogródku.

8. „Wracamy ze spaceru z mamą”
Dzieci na sygnał janczarów ustawiają się parami przed nauczycielem. Następnie bezpiecznie, powoli para za parą wracają do przedszkola.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.