X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 46160
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dwie rzeki - zabawy ekologiczne

Scenariusz zajęć dla dzieci 3-letnich w zakresie aktywności przyrodniczej.

Temat: Dwie rzeki - zabawy ekologiczne.

Cele ogólne:
1. Kształtowanie zachowań ekologicznych.
2. Nabywanie umiejętności określania środowiska naturalnego ryby.

Cele operacyjne:
W wyniku podjętej aktywności dzieci:
- segregują śmieci i wyrzucają je do koszy na śmieci oznaczonych obrazkami: papieru, szklanej butelki, plastikowej butelki i metalowej puszki,
- nazywają środowisko naturalne, w którym żyją ryby- rzeka,

Metody pracy:
- czynna – zadań stawianych do wykonania,
- słowna – rozmowa, objaśnienie,
- percepcyjna – pokaz, obserwacja,

Formy organizacyjne:
- grupowa,
- zespołowa,
- indywidualna.
- pedagogika zabawy

Środki dydaktyczne:
muzyka na płycie CD do tańca integracyjnego „Wszyscy są...”, emblematy z rybką w kolorach: żółtym, czerwonym, niebieskim, zielonym, pomarańczowym, i fioletowym, wiersz „ Czysta rzeka” Joanny Papuzińskiej, obrazki przedstawiające czystą rzekę i brudną rzekę, ważkę, komara, bąka , jaszczurkę, żabę, ślimaka, opakowania po różnych produktach: papierowe, plastikowe, metalowe, szklane, obrazki drzew, kwiatów, ptaków i motyli, różnego rodzaju śmieci: puszki, opony, buty, butelki po napojach, niebieska bibuła, cztery kosze na śmieci z naklejonymi ilustracjami przedstawiającymi papier, szkło metal i plastik, ilustracje smutnej i wesołej rybki na 6 części, plastelina, tacki, szablony rybek, cukierki.

Przebieg:
1. „ Wszyscy są...”- zabawa integracyjna na powitanie.
Dzieci w parach klaszczą w dłonie i śpiewają :
„ Wszyscy są, witam was zaczynamy już czas jestem ja, jesteś ty raz dwa trzy.”
Po przywitaniu każde dziecko otrzymuje emblemat rybki w kolorze podstawowym lub pochodnym (żółtym, czerwonym, niebieskim, zielonym, pomarańczowym, fioletowym).

2. „ Chora rzeka” – słuchanie wiersza Joanny Papuzińskiej
Dzieci słuchają utworu czytanego przez nauczyciela i ilustrowanego obrazkami zwierząt i wodnych roślin.

Śniła się kotkowi rzeka,
wielka rzeka, pełna mleka...
Tutaj płynie biała rzeka.
Ale to jest chora rzeka.
Jak tu pusto!
Drzewo uschło...
Cicho tak –
ani ptak,
ani ważka, ani komar, ani bąk,
ani gad, ani płaz, ani ślimak,
ani żadna wodna roślina,
ani leszcz, ani płoć, ani pstrąg,
nikt już nie żyje tutaj,
bo rzeka jest zatruta.
Sterczy napis: „Zakaz kąpieli”.
Mętny opar nad wodą się bieli.
Chora rzeka nie narzeka,
tylko czeka, czeka, czeka...

3. Rozmowa z dziećmi na temat wiersza.
Nauczycielka prowadzi z dziećmi rozmowę na temat treści utworu , kierowaną następującymi pytaniami:
- Co się śniło kotkowi?
- Co dolegało rzece?
- Co się stało z drzewem?
- Jakich zwierząt nie można spotkać nad brudną rzeką?
- Co możemy zrobić, aby rzeka była zdrowa?

4. „ Posprzątajmy wokół rzeki”- zabawa ruchowa.
Dzieci sprzątają śmieci (plastikowe, szklane, metalowe i papierowe), porozrzucane wzdłuż rzeki - rozwiniętej na podłodze bibuły do koszy na śmieci oznaczonych rysunkami.

5. „ W brudnej czy w czystej rzece?”- ćwiczenie klasyfikacji.
Dzieci siedzą w kole. Każde dziecko kolejno losuje obrazek spośród obrazków przedstawiających śmieci i zwierzęta żyjące w rzece. Po środku koła leżą dwa obrazki czystej i brudnej rzeki. Każde dziecko nazywa wylosowany obrazek i decyduje, w której rzece go umieszcza.

6. Wesoła i smutna rybka – układanie obrazka z części.
Dzieci w grupach, układają obrazek przedstawiający smutną lub wesołą rybkę. Następnie dzieci z każdej grupy określają, w jakiej rzece pływa ich rybka: w brudnej czy w czystej. Kryterium podziału na grupy są kolory emblematów rybek.

7. „ Bawimy się nad czystą rzeką”- zabawa ruchowa.
Nauczycielka zaprasza dzieci do zabawy nad „ czystą rzeką” i pokazuje jak można nad nią bawić się. Dzieci przeskakują przez rzekę, chodzą wydłuż jej brzegu, naśladują różne style pływania.

8. Kolorowe rybki – ćwiczenie plastyczne.
Dzieci w zespołach ozdabiają plasteliną kolorowy szablon rybki. Następnie nauczyciel umieszcza prace dzieci na tablicy, na upiętej bibule - „ w rzece”. Kryterium podziału na zespoły są kolory emblematów rybek.

9. Słodkie cukierki - degustacja landrynek.
Dzieci częstują się cukierkami. Gdy już je zjedzą, nauczyciel pyta: Co należy zrobić z papierkami?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.