SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
PRZEPROWADZONYCH NA SPOTKANIU Z RODZICAMI W DNIU 16.04.2008
GRUPA: 3 LATKÓW
Temat: „Mamo, tato zobacz, czego nauczyłem się w przedszkolu”
Zadanie z podstawy programowej:
• dostrzeganie i opisywanie różnic, podobieństw i relacji między przedmiotami i zjawiskami; stwarzanie okazji do porządkowania, klasyfikowania i liczenia
Cele ogólne:
• poprawne nazywanie poszczególnych części ciała
• umiejętność dostrzegania i nazywania stanów emocjonalnych: radość, smutek w stosunku do siebie i do innych,
• układanie przez chętne dzieci wypowiedzi na wybrany temat
• przestrzeganie określonych zasad zgodnego funkcjonowania w grupie (używanie form grzecznościowych)
• prawidłowe określanie położenia przedmiotów w przestrzeni względem dziecka (na, pod, przed, za, obok)
• klasyfikowanie przedmiotów pod względem jednej cechy
• rozwijanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem
Cele operacyjne: dziecko.....
• rozpoznaje i nazywa stany emocjonalne: radość, smutek, złość, strach
• nazywa i określa części swojego ciała
• swobodnie wypowiada się na różne tematy
• zna ustalone zasady dotyczące zgodnego współżycia z innymi dziećmi
i przestrzega ich,
• używa prawidłowo określeń: na , pod, za, obok itp.
• klasyfikuje przedmioty na podstawie wybranych cech
• ilustruje ruchem treści piosenek
Metody:
• podająca
• zadaniowo-zabawowa
• problemowa
Formy:
• praca z całą grupą
• praca w parach
• praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
wizytówki z imionami, chustki w czterech kolorach, ilustracje z minami, nagranie magnetofonowe, karty pracy
Przebieg zajęcia:
1. ,,Wesołe powitanie”- prezentacja przez dzieci wizytówek z własnym imieniem
- swobodne improwizacje ruchowe przy muzyce, na przerwę w muzyce witanie się różnymi częściami ciała (czołami, nosami, brzuchami, kolanami itp.), powitanie słowne np. ,,dzień dobry nosku”
2. ,,Zabawa w lusterko”- nazywanie i odtwarzanie wyrazu twarzy podanego przez nauczycielkę (próby udzielania odpowiedzi na pytanie ,,Kiedy jestem wesoły, zły...”
3. ,,Kolorowe chustki”- zab dyd. -nazywanie kolorów chustek przez dzieci, określanie jej położenia względem dziecka
4. ,,Taniec kolorowych wiatrów”- zabawy z chustką przy muzyce, wywoływanie poszczególnych kolorów, poruszanie się w rytm muzyki
5. ,,Siedmiokroczek”- ilustrowanie ruchem treści piosenki., taniec z kolegą
6. ,,Tak czy nie”- turniej wiedzy
Nauczycielka zadaje pytania i prosi o ustawienie się pod odpowiednim kolorem-zielonym lub czerwonym ( lub miną: uśmiechniętą- jeżeli odpowiedź jest twierdząca lub smutną jeżeli odpowiedź brzmi ,,nie”). Przykłady pytań:
- Czy dzieci mogą przechodzić przez ulicę na czerwonym świetle?
- Czy jeże i niedźwiedzie zasypiają na zimę?
- Czy na Święta Wielkanocne ubiera się choinki?
- Czy bocian odzywa się ,,kum-kum”?
- Czy myje się ręce przed jedzeniem?
- Czy jak przeszkadzam koledze w zabawie to mówię : dzień dobry?
Odpowiedzi są analizowane i przeplatane zabawami ruchowymi np. ,,samochody, żabki i bociany itp.
7. ,,Co jest w jakim kolorze?”- kolorowanie rysunków zgodnie z odpowiadającą kolorystyką (np. żółte słońce, czerwone serduszko itp.)
8. Zakończenie zajęcia- (ewaluacja), rozdanie emblematów twarzy bez ust z prośbą o narysowanie ich w zależności czy zajęcie się podobało czy nie (minki uśmiechnięte lub smutne)