Numer: 46159
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Powrót bocianów z ciepłych krajów

Scenariusz zajęć dla dzieci 3- letnich w zakresie aktywności przyrodniczo- technicznej.

Temat: Powrót bocianów z ciepłych krajów.

Cele ogólne:
1. Nabywanie umiejętności rozpoznawania i nazywania bociana.
2. Nabywanie umiejętności koncentracji uwagi podczas słuchania.

Cele operacyjne:
W wyniku podjętej aktywności dzieci:
- nazywa i rozpoznaje ptaka na obrazku- bociana.
- odpowiada na pytania zadawane przez nauczyciela

Metody pracy:
- czynna – zadań stawianych do wykonania,
- słowna – rozmowa, pokaz,
- oglądowa – pokaz, obserwacja.

Formy organizacyjne:
- grupowa
- indywidualna

Środki dydaktyczne:
zagadka słuchowa- ( bocian), ilustracje przedstawiające bociana pocięte na 4 lub 6 części, opowiadanie Cz. Janczarskiego „ List od bociana”, ilustracje przedstawiające misia Uszatka, listonosz, bociana w ciepłych krajach bocian w gnieździe, tamburyn, plastelina o kolorze czerwonym i czarnym, 4 tacki, obrazek przedstawiający bociana.

Przebieg zajęć:
1. Bocian – zagadka słuchowa.
Dzieci po wysłuchaniu podają rozwiązanie zagadki:

Po łące wędruje w czerwonych bucikach
Gdy go żabka dojrzy, czym prędzej umyka

2. „Bocian”- ćwiczenie syntezy wzrokowej.
Dzieci w grupach układają pociętą na 4 lub 6 części ilustrację przedstawiającą bociana.

3. „ List od Bociana” – słuchanie opowiadania Cz. Janczarskiego ilustrowanego sylwetami przedstawiającymi bohaterów.

Wielka niespodzianka spotkała dziś Uszatka.
Przyszedł z rana listonosz.
-Czy tu mieszka Miś Uszatek? –zapytał.
Niedźwiadek właśnie kończył jeść śniadanie. Odwrócił się szybko na krzesełku. Łyżeczka wysunęła się mu z łapki i upadła na podłogę.
Listonosz powiedział:
-Podnieś łyżeczkę, Misiu, i uśmiechnij się. Przyniosłem dla ciebie bardzo miły liścik z ciepłych krajów od pana bociana.
Wyjął listonosz z torby kolorową pocztówkę i wręczył ją Niedźwiadkowi.
-Dziękuję... –szepnął Miś i natychmiast wybiegł na podwórko.
-Zajączku, Koguciku, Kruczku! –zawołał.
Nadbiegli przyjaciele.
-Co się stało? Co się stało?
-Posłuchajcie... –powiedział tajemniczo Uszatek i przeczytał list:
„Kochany Uszatku!
Wróbelki napisały do mnie, że mieszkasz na naszym podwórku. Bardzo chciałbym Ciebie poznać. Za kilka dni przylecę do Was z ciepłych krajów. Ładnie tu jest i dobrze mi tu. Tęsknię jednak do swojego gniazda. Wysyłam ci kolorową fotografię, którą zrobił mi pewien podróżnik. Stoję pod palmą kokosową. Na palmie siedzi Małpka. A tam dalej siedzi Wielbłąd. Pozdrów Jacka, Zosię, Kruczka i Zajączka.
Całuję Ciebie
Bocian Długonogi
Długo przyglądali się przyjaciele fotografii. Miś powiedział:
-Mówię wam: dostaniemy na pewno od Bociana w podwórku orzech kokosowy albo banany.

4. Rozmowa na tema opowiadania kierowana pytaniami.
Dzieci odpowiadają na pytania:
• Kto przyszedł do Uszatka?
• Co dostał Miś od listonosza?
• Od kogo był list?
• Skąd wracał Bocian?
• Co znalazło się na fotografii?
• Jakich prezentów spodziewali się przyjaciele?

- Wyjaśnienie niezrozumiałych słów: podróżnik, ciepłe kraje, fotografia.
- Wyjaśnienie faktu, iż bociany wracają do nas na wiosnę

5. „ Bociany wracają do gniazd”- zabawa ruchowa.
Dzieci naśladują bociana w locie- poruszają się przy dźwiękach tamburyna. Na przerwę w muzyce zatrzymują się w obręczach- swoich gniazdach.

6. „ Bocian długonogi”- zabawa ruchowo- naśladowcza
Dzieci przy dźwięku tamburyna naśladują sposób poruszania się bociana. Maszerują po sali z wysoko unoszonymi kolanami, ramiona mają rozpostarte w bok skrzydła. Co pewien czas zatrzymują się, opierają jedna nogę o drugą i próbują wytrzymać w tej pozycji przez chwilę.

7. „ Bocian”- ćwiczenie plastyczne
Każde dziecko za pomocą plasteliny otrzymuje rysunek bociana. Następnie dzieci czerwoną plasteliną wypełniają kontury dzioba i nóg ptaka, czerwoną- fragmenty skrzydeł.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.