Numer: 46157
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dźwięki wokół nas - zabawy słuchowe i dźwiękonaśladowcze

Scenariusz zajęć dla dzieci 3- letnich w zakresie aktywności językowej.

Temat: Dźwięki wokół nas- zabawy słuchowe i dźwiękonaśladowcze.

Cele ogólne:
1. Wspomaganie rozwoju wrażliwości słuchowej.
2. Wspomaganie rozwoju prawidłowej wymowy.

Cele operacyjne:
W wyniku podjętej aktywności dzieci:
- rozpoznaje i nazywa dźwięki z otoczenia, reaguje ruchem na instrumenty muzyczne ( tamburyn- naśladują wiewiórki) oraz na zmianę tempa w utworze klasycznym.
- prawidłowo artykułują słowa dźwiękonaśladowcze,

Metody pracy:
- czynna – zadań stawianych do wykonania,
- słowna – rozmowa, pokaz,
- oglądowa – pokaz, obserwacja.

Formy organizacyjne:
- grupowa
- indywidualna

Środki dydaktyczne:
płyta CD z muzyką relaksacyjną i z muzyką poważną, odtwarzacz CD, plastikowa butelka i kredka, opowiadanie W. Bodalskiej „ Co to jest muzyka?”, opaski w kolorach: szarym, zielonym, pomarańczowym, bębenek, kołatka, tamburyn, rymowanka M. M. Skrobacz. „ Pełno dźwięków”, przedmioty metalowe ( puszka po napoju), plastikowe ( butelka), drewniane ( łyżki drewniane, kredki), papierowe ( opakowanie po jajkach).

Przebieg zajęć:

1. „ Dźwięki wokół nas”- ćwiczenia słuchowe.
Dzieci siedzą z zamkniętymi oczami i wysłuchują się w odgłosy dochodzące z otoczenia. Dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat tego , co słychać za oknem, za drzwiami sali, wewnątrz niej. Nauczyciel podkreśla, że dźwięki towarzyszą człowiekowi zawsze, jedne są naturalne, a inne można utworzyć. Nauczyciel zaczyna uderzać kredką w butelkę plastikową tym samym wytwarzając dźwięki. Następnie prosi do siebie dzieci po kolei, które uderzają kredką o butelkę.

2. „ Co to jest muzyka?”- słuchanie opowiadania W. Bodalskiej połączonego z ćwiczeniem dźwiękonaśladowczym.

W brzozowym gaju, wśród mchu zielonego, srebrzy się strumień. (...) przybiegł nad strumień zając. Nachylił się nad wodą, by przyjrzeć się, czy ładnie wygląda w nowym wiosennym futerku. Aż tu słyszy- strumyk coś mruczy. Jakąś piosenkę śpiewa. Postawił zając uszy, posłuchał.
- Ojej, jaka to miła i wesoła piosenka!- krzyknął do siedzącej pod kamieniem żabki.
- Chcesz, to ci ją zaśpiewam. I zaśpiewał:
Plusk, plusk, ( dzieci powtarzają za nauczycielem)
plum, plum,
plim, plim!
Przynoszę wiosnę wam.
Zakwitły pod płotem
Mleczu kwiaty złote
I jaskier zakwita.
Najesz się do syta, zajączku.
plim, plum, plam...
Zaciekawiła żabkę piosenka. Skoczyła nad wodę... słucha, co woda szepcze... Słucha, słucha i w śmiech! – Co ty zmyślasz, szaraku! Strumyk przecież zupełnie inną piosenkę śpiewa. O taką:
Plusk, plusk,
plum, plum,
plim, plim!
Przed boćkiem kryje się złym.
W srebrzystym strumyczku
Kamyków bez liku.
Woda czysta, chłodna,
Nurkuj, żabko, do dna!
Plusk, plusk,
plum, plum,
plim, plim!...
Obraził się zając. Co też ta żabka wygaduje! Zawołał tańczącą wśród leszczynowych gałęzi wiewiórkę,- choć do nas, posłuchaj, co śpiewa strumyk.
Przycupnęła wiewiórka na kamieniu... i słucha... zadowolona. – Prześliczna piosenka!
Słuchajcie:
Plusk, plusk,
plim, plim,
plum, plum,...
Wiatr złoty pyłek niósł.
Chwieją się na razie
na leszczynie bazie,
ale się jesienią
w orzeszki zamienią.
Plum, plum,
plim, plim,
plusk, plusk!
- Chyba żartujesz!- wykrzyknęli jednocześnie zając i żabka. – Przecież to całkiem inna piosenka.
- Wcale nie żartuję. Posłuchajmy jeszcze raz. Nachylili się wszyscy troje nad szumiącą wodą. Słuchają pilnie. Ale każdy swoją piosenkę słyszy... Popatrzyły zwierzęta na siebie. Dziwny ten strumień. Każdemu śpiewa co innego, chociaż słuchają wszyscy razem. Może on zaczarowany? (...)
Jeśli kiedyś zawędruje nad leśny strumień, przystańcie, posłuchajcie. Strumyk zaśpiewa każdemu z was inną piosenkę. Taką waszą własną.

3. Rozmowa na temat opowiadania kierowana pytaniami.
Dzieci odpowiadają na pytania:
- Jakim zwierzątkom śpiewał strumień?
- O czym śpiewał?

Próba wyjaśnienia przez dzieci, dlaczego strumień każemy zwierzątku śpiewał inną piosenkę.

4. „ Zwierzątka nad strumykiem” - zabawa muzyczno- ruchowa.

Nauczyciel dzieli dzieci na trzy grupy- zajączki, żabki i wiewiórki ( nakłada im opaski w kolorach: szarym, zielonym, pomarańczowym,). Zajączki skaczą na czworakach, przy dźwiękach bębenka, żabki skaczą w przysiadzie przy dźwiękach kołatki, a wiewiórki skaczą na ugiętych nogach przy dźwiękach tamburyna.

5. „ Pełno dźwięków”- zabawa artykulacyjna na podstawie rymowanki M. M. Skrobacz.
Dzieci powtarzają za nauczycielem wyrazy dźwiękonaśladowcze.

Pełno dźwięków jest dokoła,
Krowa muczy: mu, mu, mu
Deszczyk pada: kap, kap, kap
Woda chlapie: chlap, chlap, chlap.
Zegar tyka: tik- tak, tik- tak.
Kurczę piszczy: pi, pi, pi,
Stuka obcas: stuk, stuk, stuk,
dzięcioł puka: puk, puk, puk,
Indyk woła: gul, gul, gul,
Woda w rurach: bul, bul, bul.

6. „Bawimy się przy muzyce” – aktywne słuchanie muzyki poważnej.
Dzieci tańczą po sali przy muzyce poważnej. Zwrócenie uwagi na zmianę tempa utworu muzyki klasycznej. Zmianę szybkości ruchu i ilustrują/ akcentują zmianę tempa utworu.

7. „ Wyodrębniamy dźwięki”- zabawa słuchowa.
Nauczyciel gromadzi na stoliku różne przedmioty ( metalowe, plastikowe, drewniane, papierowe). Następnie nauczyciel prosi dzieci o wybranie sobie dwóch przedmiotów i stworzenie „własnych dźwięków”. Dzieci wymieniają się przedmiotami.

8. „ Śpiew strumyka”- ćwiczenie relaksacyjne.
Dzieci leżą na plecach z zamkniętymi oczami, słuchają nagrania szumu leśnego strumienia. Nauczyciel zachęca je do wyobrażania sobie o czym może strumień każdemu z nich. Po wysłuchaniu utworu dzieci po kolei dzielą się swoimi wyobrażeniami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.