Scenariusz zajęć dla dzieci 3-letnich w zakresie aktywności matematycznej.
Temat: Piłka i kot – zabawy matematyczne
Cel ogólny:
Nabywanie umiejętności rozpoznawania i nazywania figury geometrycznej płaskiej: koła.
Cel operacyjny:
W wyniku podjętej aktywności dzieci rozpoznają i nazywają figurę geometryczną płaską – koło.
Metody pracy:
- czynna – zadań stawianych do wykonania,
- słowna – rozmowa, pokaz,
- oglądowa – pokaz, obserwacja.
Formy organizacyjne:
- grupowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
zagadka słowna (piłka), karton, nożyczki, przedmioty wybierane przez dzieci z otoczenia w czasie zajęć, wiersz T. Fiutowskiej pt. „Rysowanie – czarowanie”, sznurek, 4 papierowe koła pocięte na 4 części; dla każdego dziecka: koło wycięte z kartonu, komplet papierowych kółek małych i dużych, karton, klej, kredki.
Przebieg zajęć:
1. Piłka – zagadka słowna.
W środku ma powietrze,
Nie ma żadnej dziury.
Gdy rzucisz o ziemię,
To skacze do góry.
2. Zapoznanie z figurą geometryczną – kołem.
Nauczyciel wycina koło z kwadratowej kartki papieru. Pyta dzieci, czy wiedzą jak nazywa się wycięty kształt. Jeżeli dzieci nie wiedzą, nauczyciel nazywa figurę, która powstała. Następnie dzieci wyszukują w swoim otoczeniu przedmioty w kształcie koła. Oglądają je, omawiają ich zastosowanie.
3. Słuchanie wiersza T. Fiutowskiej „Rysowanie – czarowanie”.
Nauczyciel recytuje wiersz, rysując jednocześnie wymieniane w nim przedmioty. Następnie dzieci rysują kształty różnych przedmiotów palcem w powietrzu i nazywają to, co wyczarowują z kół.
Najpierw kółko narysuję,
Potem kółko wyczaruję,
dorysuję na papierze,
aż powstanie miś lub zwierzę
albo słońce gorące,
lub też kwiatek na łące.
Gdy tych kółek dużo będzie,
to zakwitną kwiatki wszędzie.
4. Rozmowa na temat treści wiersza.
Dzieci odpowiadają na pytania:
• O czym był wiersz?
• Jakie zwierzęta wystąpiły w wierszu?
• Co powstało z kółka?
5. Zabawa ruchowa „Po kole”.
Nauczyciel na podłodze układa ze sznurka duże koło. Zadaniem dzieci jest przejście po nim jedno za drugim w dowolny sposób.
6. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Zmień koło”.
Nauczyciel rozkłada na dywanie kartonowe koła (więcej niż jest dzieci). Dzieci stają na kołach. Na hasło „Zmień koło” – zmieniają koło, stając na innym.
7. Obraz z kółek – ćwiczenie plastyczne.
Nauczyciel pokazuje, jak wykonać kota z gotowych elementów.
Koło małe – na górze,
Koło duże – pod małym,
jedno uszko z prawej strony,
jedno uszko z lewej strony,
trzy wąsiki z lewej strony,
trzy wąsiki z prawej strony,
ogonek zakręcony – i jest kotek odwrócony!
Dzieci obserwują jak nauczyciel wykonuje kota z papierowych kół, a następnie samodzielnie naklejają przygotowane elementy według wzoru i dorysowują: oczy, wąsy, nos, pazury, ogon.
8. Ćwiczenie syntezy wzrokowej „Składamy koło”.
Dzieci w grupach układają koło z 4 części.