SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNEJ Z OKAZJI
ŚWIĘTA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA
w grupie dzieci 6-letnich
Cele ogólne:
- kształtowanie postawy szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, właściwego zachowania podczas uroczystości,
- budowanie poczucia przynależności do narodu,
- doskonalenie umiejętności artystycznych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozumie znaczenie Święta Niepodległości Polski,
- poprawnie zachowuje się w czasie śpiewania hymnu,
- odnosi się z szacunkiem do symboli narodowych,
- recytuje wiersze, śpiewa piosenki o tematyce ojczystej i rytmicznie tańczy,
- poszerza słownictwo i doskonali dykcję,
- rozwija pamięć,
- bierze współodpowiedzialność za przebieg uroczystości.
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego: I.5, II.1,3,7, III.2, IV.10
Metody:
- słowne – recytacje, śpiew,
- czynne – taniec,
Formy:
- indywidualna,
- zbiorowa,
Środki dydaktyczne:
płyty CD (nośnik USB) z nagraniami piosenek, tańców i utworów patriotycznych, wiersze o tematyce patriotycznej, stroje galowe dla wszystkich dzieci, dekoracja sali, flaga Polski, mapa terytorium Polski z okresu zaborów.
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:
1. Wiersz „Powitanie”
Witamy wszystkich gości
Dzisiaj święto Polski
Dzień Niepodległości.
2. Recytacja wiersza pt. „11 listopada” L. Wiszniewski
3. Wspólne odśpiewanie hymnu narodowego – zwrócenie uwagi na właściwą, wyprostowaną postawę. „Do hymnu”
4. Tekst do odczytania przez jedno dziecko z grupy:
(troje dzieci trzyma mapę Polski z okresu przed zaborami)
Kiedyś bardzo, bardzo dawno temu przed wieloma laty Polska miała kłopot z sąsiadami trzema. Zabrali nam ziemie i mówią: Nie ma Polski, nie ma! (dzieci „rozrywają” Polskę- mapę).
Ale Polacy bardzo kochali swój kraj. Nie było go na mapie, ale mieli go w swoich sercach. Postanowili walczyć. Walczyli bardzo długo, aż w końcu 11 listopada 1918 roku odzyskali Polskę (dzieci z mapą łączą się, składając mapę w całość) – dlatego właśnie dzisiaj wspólnie świętujemy. My też kochamy Polskę.
5. Taniec do utworu „Przybyli ułani pod okienko”
6. Recytacja wiersza „Katechizm Polskiego dziecka” W. Bełza
7. Taniec do utworu „Tam na błoniu” F. Kowalski
Tam na błoniu błyszczy kwiecie
Stoi ułan na widecie
A dziewczyna jak malina
Niesie koszyk róż
Stój poczekaj moja duszko
Gdzie tak drobną stąpasz nóżką?
Jam z tej chatki rwałam kwiatki
i powracam już.
Choć to życie ma kosztować
Muszę ciebie pocałować
Żal mi Ciebie jak Bóg w niebie
bo się zgubisz sam
A jak służbę mą porzucę
I szczęśliwie z wojny wrócę
Bądź spokojny wrócisz z wojny
Pocałunek dam
8. Wspólne odśpiewanie piosenki pt. „Warszawa” (sł. Julian Tuwim, muz. Laura Osyczka)
9. Recytacja wiersza „Powiewa flaga” (Czesław Janczarski)- dwoje dzieci wnosi flagę.
10. Odczytane przez jedno dziecko z grupy: Data 11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość czyli wolność. Dzięki bohaterstwu polskich żołnierzy, którzy wywalczyli wolność dla naszej Ojczyzny, dzisiaj możemy radośnie spędzać czas w przedszkolu.
11. Piosenka „Płynie Wisła płynie”.