SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH
W GRUPIE SÓWKI WŚRÓD DZIECI 5-6 LETNICH PRZEZ
n-lkę Monikę Lewandowską.
TEMAT: „Flaga, godło, hymn...znamy symbole narodowe Polski”
CELE OGÓLNE:
kształtowanie postawy patriotycznej w kontekście tożsamości narodowej,
budzenie szacunku do symboli narodowych
CELE SZCZEGÓŁOWE:
utrwalenie wiedzy na temat symboli narodowych Polski: godło, flaga, hymn
rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
rozwijanie umiejętności współdziałania w małym zespole
pobudzanie dzieci do samodzielnego wykonywania zadań
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
układa wzór flagi Polski na macie do kodowania z użyciem kolorowych kubeczków
dopełnia wzór godła Polski wg osi symetrii z użyciem kolorowych kubeczków
układa wzór nuty wg wzoru z użyciem kolorowych kubeczków
rozwiązuje zagadkę słuchową
wymienia trzy symbole narodowe Polski
wypowiada się na określony temat zainspirowany zagadkami, ułożonymi wzorami
i bajką edukacyjną
tworzy improwizacje ruchowe do muzyki
wykleja kontur materiałem plastycznym wg wskazówek nauczyciela
METODY:
Czynne: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń;
Słowne: rozmowa, zagadki, objaśnienia
Oglądowe: bajka edukacyjna
FORMY:
z całą grupą
w małych zespołach
indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
maty do kodowania, kolorowe kubeczki, zagadki tekstowe, nagranie dowolnego utworu muzycznego, krepina biała i czerwona, tablica multimedialna, kontury flagi i godła, piórka białe, farby, klej, patyczki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Podanie celu zajęcia, przypomnienie zasad panujących w grupie.
2. „Zakodowane symbole” - podział dzieci na 3 zespoły za pomocą losowanych kolorowych kubeczków. Zespoły zasiadają do mat do kodowania. Nauczyciel wskazuje liderów poszczególnych zespołów.
Zadania do wykonania:
Zespół nr 1 – układanie wzoru flagi narodowej wg podanych koordynatów z pomocą kolorowych kubeczków
Zespół nr 2 – układanie wzoru godła Polski wg osi symetrii (ułożona jest połowa wzoru, dzieci układają lustrzane odbicie wzoru w odniesieniu do osi symetrii) z pomocą kolorowych kubeczków
Zespół nr 3 – odwzorowanie wzoru nut wg gotowego obrazka z pomocą kolorowych kubeczków
3. Rozwiązywanie zagadek słuchowych, dopasowanie rozwiązań do utworzonych wzorów na matach, opisywanie przez dzieci wyglądu flagi i godła, podanie tytułu hymnu Polski.
4. ,,Biało-czerwona” - zabawa orientacyjno-porządkowa: nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy i rozdaje paski krepiny, jednej grupie białe, drugiej - czerwone. Dzieci poruszają się do muzyki, machając paskami w górze. Na hasło: Ułóż flagę! dzieci dobierają się parami i układają na podłodze flagi z białych i czerwonych pasków.
5. „Polak mały” – projekcja bajki edukacyjnej podsumowującej wiedzę na temat polskich symboli narodowych.
6. „Symbole narodowe” – praca plastyczna:
- wyklejanie konturu orła białymi piórami, malowanie tła farbami
- wyklejanie konturu flagi Polski krepiną, doczepianie flagi do patyczka
7. Ewaluacja - rozmowa z dziećmi na temat tego, co było atrakcyjne, łatwe, trudne, wypowiedzi dzieci na temat własnych odczuć podczas zajęcia.