Temat: Światowy Dzień Wody Scenariusz zajęć w klasie 1
Cele ogólne:
-poznanie roli wody w życiu człowieka i znaczenia wody w środowisku
-rozwijanie postaw proekologicznych
Cele szczegółowe:
-zrozumienie zależności między stanem czystości wody, a istnieniem życia na ziemi,
-uświadomienie wpływu człowieka na stan wód,
-wskazanie możliwości i potrzeby dbania o zasoby wody i sposobów jej oszczędzania,
-odczuwanie osobistej motywacji do ochrony wody,
-docenianie wartość wody.
Forma zajęć:
-indywidualna
-grupowa
-zbiorowa
Metody:
-podające:pogadanka, instrukcja
-aktywizujące:”burza mózgów”
-ćwiczenia praktyczne: eksperymenty
Środki dydaktyczne:
t-eksty literackie
-karty pracy z zadaniami
-film edukacyjny
-prezentacja multimedialna
-przybory plastyczne
-pomoce do eksperymentów
Przebieg zajęć:
1. Wyjaśnienie pojęcia ,,Światowy Dzień Wody” (Kto i dlaczego ustanowił to święto i jakie są główne cele obchodów dnia wody).
Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) – święto ustanowione przez ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992, obchodzone corocznie 22 marca.
Powołane zostało w czasie konferencji Szczyt Ziemi (UNCED) w Brazylii. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Ideą obchodów jest uświadomienie krajom wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną. Corocznie Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem.
2. Przedstawienie zasobów wody na świecie (rzeki, jeziora, morza i oceany, para wodna, deszcz, lodowce). Zwrócenie uwagi na zasoby wody pitnej.
3. Przedstawienie roli wody w przyrodzie (rośliny, zwierzęta, człowiek). Omówienie roli wody w środowisku przyrodniczym. Komu i dlaczego jest potrzebna woda?
4. Wykorzystanie wody w gospodarstwie domowym i przemyśle. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, gdzie i do czego wykorzystujemy wodę w domu i przemyśle-(gotowanie, sprzątanie, zmywanie, pranie, spłukiwanie toalety, podlewanie ogrodów, do produkcji np. ubrań, do chłodzenia i ogrzewania).
4. Zaprezentowanie sposobów oszczędzania wody w formie filmu edukacyjnego lub prezentacji multimedialnej. Przed prezentacją uczniowie sami szukają sposobów na oszczędzanie wody i zapisuje je na tablicy.
5. Eksperymenty z wodą. Rozbudzamy ciekawość badawczą uczniów, zwracamy uwagę na problem zanieczyszczania wody i jej ograniczonych zasobów. Rodzaj eksperymentu dostosowujemy do możliwości technicznych oraz umiejętności dzieci. Warto przeprowadzić mini eksperyment Kap, kap, kap” Zapraszamy dzieci do łazienki. Ustawiamy miskę pod kranem w umywalce nie dokręcając kranu. Tłumaczymy, że dzieci wrócą tam pod koniec zajęć np. za 30 min., by sprawdzić, ile wody zebrało się w misce. Po upływie określonego czasu ponownie zapraszamy dzieci do łazienki, by sprawdziły ile wody zebrało się w misce. Zwraca uwagę, że jeśli zostawimy kapiący kran, to choć się wydaje, że lecą z niego tylko małe krople, to po pewnym czasie naleje się bardzo dużo wody, która się zmarnuje. Zebraną wodę w misce, dzieci podlewają nią kwiaty w sali.
6. Wykonanie plakatów promujących sposoby oszczędzania wody. Plakaty wykonujemy w grupach, stosując dowolne techniki.
Obchody Światowego Dnia Wody można połączyć z wystawą dot. sposobów oszczędzania wody, happeningiem, rozdawaniem ulotek dot. oszczędzania wody oraz pisania wierszy lub wymyślania zagadek związanych z wodą. Warto nawiązać współpracę jedną z wielu fundacji ekologicznych lub wziąć udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym o tematyce ekologicznej (dot. wody). Warto zaangażować wszystkie klasy oraz całą społeczność szkolną w obchody Światowego Dnia Wody.