Scenariusz zajęć świetlicowych dla kl. III
Temat; Zatrzymać czas.
Cele ogólne:
- zapoznanie z dawnymi i obecnymi sposobami mierzenia czasu
- kształtowanie umiejętności językowych wypowiadania się
Cele operacyjne;
- wypowiada się na temat przeczytanej historii zegara
- uzupełnia brakujące wyrazy w tekście
- zna skróty jednostek miary czasu
Metody pracy wg Kupisiewicza;
- oparta na słowie; pogadanka
- oparta na działalności praktycznej; zajęcia praktyczne
Formy organizacji pracy;
- zespołowa
- indywidualna
Aktywność;
- słowna
- ruchowa
- plastyczna
Środki dydaktyczne: tekst o historii zegara , ilustracje zegarów, zegarki, tekst z brakującymi wyrazami, kartoniki z jednostkami czasu, nożyce, klej.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć. Zagadka.
Co to jest? Nie je, nie pije, a chodzi i bije?
2. Prezentacja przyniesionych przez dzieci zegarków.
- Z czego składa się tarcza zegara?
- W która stronę przesuwają się wskazówki?
- Która ze wskazówek przesuwa się szybciej?
- Co wskazuje krótsza, a co dłuższa wskazówka?
3. Wysłuchanie tekstu o historii zegara.
Ludzie żyjący przed tysiącami lat mieli zegar na niebie. Po długości i kierunku cienia drzewa, pagórków, swojej postaci poznawali, jaka jest pora dnia. Rano, kiedy słońce jest nisko, cienie są bardzo długie. Kiedy podnosi się wyżej, cienie stają się coraz krótsze. Blisko zachodu słońca, cienie znów się wydłużają. W nocy określano czas według wschodu i zachodu księżyca oraz według położenia dużych, jasnych gwiazd lub całych gwiazdozbiorów. W jednym z najdawniejszych państw w Egipcie powstał pierwszy zegar zbudowany przez człowieka. Był to zegar słoneczny. Następnie ludzie wymyślili zegar na pochmurne dni – klepsydrę wodną. Z naczynia z małymi otworkiem powoli wyciekała woda. Na ścianach naczynia były narysowane kreski, które oznaczały godziny. Aby dowiedzieć się, która jest godzina trzeba było zajrzeć do naczynia i zobaczyć , do której kreski sięga woda. Z czasem wodę zastąpiono piaskiem. Nie wiadomo ,kiedy i kto zbudował pierwszy zegar mechaniczny. Pojawiły się one początkowo na wieżach kościołów i ratuszach. Z czasem wymyślono zegar elektroniczny po to, aby nie trzeba było go nakręcać.
4. Rozmowa na temat przeczytanego tekstu
- Jak wyglądały pierwsze zegary?
- Co by było gdyby ludzie nie wynaleźli zegarów?
5. Praca w zespołach. Dzieci odnajdują w słownikach języka polskiego wyjaśnienie pojęć; zegar słoneczny, zegar wodny, zegar piaskowy, zegar wahadłowy, zegar elektryczny, zegar kwarcowy, zegar atomowy.
6. Prezentacja i podpisywanie ilustracji przedstawiających różne zegary.
7. Omówienie przez nauczyciela zasad działania poszczególnych zegarów.
8. Samodzielne uzupełnianie tekstu przez uczniów.
Najstarszymi czasomierzami były Słońce, Księżyc i gwiazdy. Później ludzie do mierzenia upływającego czasu zaczęli stosować wykonane przez siebie urządzenia. Zegar.............- wynaleziono przed tysiącami lat w Egipcie. Godzinę na nim odczytywano obserwując cień. Zegar ten był użyteczny tylko w słoneczne dni. Na dni pochmurne wymyślono zegar ............, w którym upływ czasu wskazywała zmiana poziomu wody w naczyniach. Następnie w Chinach wynaleziono zegar ogniowy , zwany także .................. Podobnie jak zegar wodny działał zegar................zwany tez klepsydrą. Kolejne skonstruowane przez człowieka zegary miały już mechanizmy składające się z kółek, ciężarków, prętów i sprężyn.. Zegary mechaniczne były następnie przez lata udoskonalane. Kolejno powstawały zegary ..................., ......................i .......................Najnowocześniejszym i najdokładniejszym zegarem jest zegar...................
Wybierz właściwe.
(słoneczny, świecowy, wodny, piaskowy, wahadłowy, elektryczny, atomowy, kwarcowy)
9. Rozmowa z uczniami, wypowiedzi na temat;
- Czy są sytuacje, kiedy upływający czas decyduje o naszym życiu, losach ludzi?
- Kiedy i w jakich sytuacjach potrzebujemy zegara aby odmierzał nam czas?
- Czy bywają chwile kiedy chcielibyście zatrzymać upływający czas, cofnąć wskazówki zegara?
- Czy znacie jakieś związane z czasem lub zegarem powiedzenia, przysłowia.
Podpowiedź;
„ Czas to pieniądz.”
„Liczyć się z czasem”
„Żyć z zegarkiem w ręku”
„Szanować czas swój i innych’
„Ucieka czas’
10. Przypomnienie wiadomości o jednostkach czasu.
- Ile sekund ma minuta?
- Ile minut ma godzina?
- Ile godzin ma doba?
11. Podziękowanie za pracę.