Numer: 46090
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pszczeli koncert - scenariusz zajęć w przedszkolu

Scenariusz zajęć w przedszkolu

Temat zajęć: Pszczeli koncert

Cele główne:
- budzenie zainteresowania życiem małych zwierząt – owadów – kształtowanie przyjaznego odnoszenia się do zwierząt;
- kształtowanie znaczenia pszczoły w przyrodzie i w życiu człowieka;

Cele szczegółowe:
- wypowiada się na podany temat,
- czerpie radość z uczestnictwa w zabawie muzyczno – ruchowej,
- poznaje właściwości miodu,
- opowiada i układa historyjkę obrazkową,
- ćwiczy sprawność ręki,
- poznaje pracę pszczelarza,
- potrafi rozróżnić smaki: słodki,
- postępuje ściśle według podanej instrukcji,
- cieszy się z efektów własnej pracy.

Metody pracy: czynnościowe, oglądowe, słowne, pokaz, elementy pedagogiki zabawy, praca konstrukcyjna

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne:
- fotografia pszczoły,
- prezentacja multimedialna „Pracowity jak pszczółka”,
- film edukacyjny „Jak powstaje miód?”,
- papierowe kwiaty,
- odtwarzacz CD,
- płyta CD z utworem „Pszczółka”,
- obrazki przedstawiające powstawanie miodu,
- chusta animacyjna,
- kulki z foli aluminiowej,
- tamburyn,
- grzechotka,
- tekturowy ul,
- kubeczki plastikowe,
- papierowy plaster miodu,
- kapelusz „pszczelarza”,
- różne rodzaje miodu,
- łyżeczki plastikowe,
- talerzyki plastikowe,
- drewniany nabierak do miodu,
- rolki po papierze toaletowym,
- gotowe papierowe elementy do wykonania pszczoły,
- klej.

Realizowane obszary z podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
1.1, 1.2, 3.1, 4.3, 5.1, 5.4, 6.3, 8.2, 9.2, 12.1, 14.3

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci.

2. „Pszczoła” – oglądanie obrazka. Zwrócenie uwagi na charakterystyczne cechy owada.

3. „Pracowity jak pszczółka” - oglądanie prezentacji multimedialnej.

4. Rozmowa kierowana na temat prezentacji.
- Co oznacza powiedzenie „Pracowity jak pszczółka”?
- Gdzie możemy spotkać pszczoły?
- Dlaczego pszczoły siadają na kwiatach?
- Jaki dźwięk wydaje pszczoła?
- Gdzie mieszkają pszczoły?
- Dlaczego pszczoły są pożyteczne?

5. „Kwiaty i pszczoły” - zabawa ruchowa. Nauczyciel rozkłada na podłodze pomarańczowe kwiaty – dzieci „pszczółki” – „fruwają pomiędzy kwiatami". Na przerwę w muzyce i hasło siadają na kwiatkach i „zbierają nektar".

6. „Jak powstaje miód?” – oglądanie filmu pt. „Jak powstaje miód”.

7. „Słodki jak miód” – omówienie historyjki obrazkowej o powstaniu miodu.

8. „Z kwiatka na kwiatek”- zabawa z chustą Klanzy. Dzieci biegają (latają jak pszczółki wydając dźwięk bzyczenia) po obwodzie chusty (kwiat) przy dźwiękach tamburynu na zmianę dźwięku na grzechotkę zbierają kulki z foli aluminiowej (pyłek) do kubeczków jednorazowych. Następnie dzieci wsypują zebrany „pyłek” do ula (imitacji ula).

9. „Pszczelarz”- zapoznanie z pracą pszczelarza. Wyjaśnia dzieciom, że strój ten chroni człowieka przed użądleniem pszczół Nauczyciela pokazuje kapelusz pszczelarski i wyciąga z ula, do którego dzieci wrzucały pyłek „złoty plaster miodu”.

10. „Degustacja miodu” – poznawanie właściwości miodu. Dzieci próbują łyżeczką miód, wąchają, określają słodki smak, kolor żółty, przyjemny zapach, gęsty. Nauczyciel tłumaczy, że miód jest bardzo zdrowym pokarmem nie tylko dla pszczół ale także dla dzieci i dorosłych

11. „Wesoła pszczoła” – konstruowanie pszczółki z rolki po papierze toaletowym: dzieci na oklejoną żółtą krepą rolkę po papierze toaletowym, przyklejają przygotowane czarne paski papieru. Doklejają poszczególne elementy: skrzydełka, nogi i głowę.

12. Podsumowanie zajęć. Przygotowanie wystawki z pszczółek.

Opracowała: Natalia Halicka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.