Numer: 46063
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jestem samodzielny

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego przez Małgorzatę Grabias
w grupie 2,5- 3 latków w dniu 15.10.2020r.
TEMAT: JESTEM SAMODZIELNY
CEL GŁÓWNY:
Wypowiadanie się prostymi zdaniami.str.49
Samodzielne zdejmowanie ubrań, butów, umieszczanie ich w wyznaczonym miejscu.str.91
Rozwijanie pamięci ruchowej przez uczestnictwo w ruchowych zabawach naśladowczych. str. 52
Cele operacyjne:
-opisuje obrazki samodzielnie wykonywanych czynności
-określa znaczenie słowa „ samodzielny”
-słucha uważnie wiersza
-poszerza wiadomości związane z pojęciem „samodzielność”
-uczestniczy w zabawach ruchowo- naśladowczych z muzyką
-sprawnie reaguje na sygnały
-bierze udział w zabawach pantomimicznych
-demonstruje ściąganie i zakładanie kapci
-powtarza z pamięci refren piosenki
-wykonuje pracę plastyczną według określonego kodu
-utrwala kolory podstawowe

Środki dydaktyczne:
Ilustracje przedstawiające dziecko w różnych sytuacjach wykonujących samodzielne czynności związane z samoobsługą, wiersz/ piosenka B. Formy pt: „ Jestem samodzielny”, ilustracja przedstawiająca chłopca/ dziewczynkę dla każdego dziecka, wycięte z kolorowego papieru ubranka : bluzeczki, buciki, spodenki, spódniczki w kolorze: niebieskim, żółtym , czerwonym.
Metody:
Czynna- zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń i ćwiczeń
Słowna- rozmowa, objaśnienia, przykład osobisty nauczyciela
Obserwacja , pokaz
Formy: grupowa, indywidualna

Przebieg zajęcia:

1. Oglądanie ilustracji przedstawiających dziecko, które wykonuje samo określone czynności związane z samoobsługą: mycie rąk, zakładanie ubrań, spożywanie posiłku, sprzątanie zabawek.
2. Przybliżenie pojęcia „ samodzielny”
3. Wysłuchanie wiersza/ piosenki B. Formy pt: „Jestem samodzielny”
oraz rozmowa na temat treści w niej zawartej

Jestem samodzielny
Sam buty ubieram
zapinam ubranie.
Potrafię też ładnie
Sam zjeść śniadanie.

Na miejsce zawsze
zabawki odkładam
bardzo nie lubię
Kiedy jest bałagan.

Chcę być samodzielny
grzeczny i lubiany
i o wszystko ciągle
nie pytać się mamy.

Pytania:
- Co dziecko z wiersza potrafi robić samo?
- Co jeszcze potrafi robić samo dziecko przedstawione na zdjęciach?
-A co wy potraficie robić sami?
4. Zabawa ruchowa przy piosence pt: „ Jestem samodzielny”
5. Zabawa pantomimiczna do treści historyjek obrazkowych- naśladowanie ruchem kolejnych czynności z historyjki obrazkowej
6. Zabawa ruchowa : „ Głowa , ramiona...”
7. Samodzielne zdejmowanie i zakładanie kapci przez dzieci
8. Nauka refrenu piosenki fragmentami, metodą ze słuchu.
9. Zabawa plastyczna: przyklejanie gotowych elementów garderoby do sylwet dzieci
(bluzeczka, spódniczka, spodnie , buciki) według określonego kodu-chłopcy w niebieskich koszulkach spodenkach, dziewczynki w czerwonych koszulkach i spódniczkach, praca w dwóch etapach : najpierw przyklejanie bluzeczek potem , spódniczek/ spodenek.
10.Wystaw prac w kąciku dla rodziców

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.