Scenariusz zajęć w grupie 5-latków
Data 5.03.2021r.
Podstawa programowa: I 5, IV 1, IV 2, IV 7, IV 8, IV 9, III 8, III 9, I 5,
Temat globalny: Muzyka jest w nas
Cele ogólne:
• Rozwijanie poczucia rytmu poprzez swobodny taniec oraz naśladowanie ruchów nauczycielki lub koleżanki/kolegi przy muzyce poważnej,
• Przedstawianie swoich wyobrażeń na temat usłyszanego utworu za pomocą rysunku.
Cele operacyjne:
dziecko:
• Reaguje na ustalony sygnał muzyczny,
• Rozwija poczucie rytmu,
• Rozpoznaje i nazywa poszczególne instrumenty,
• Rozwiązuje zagadki słowne,
• Łączy w pary nazwy globalne z odpowiednią ilustracją przedstawiającą instrumenty,
• Tworzy zbiory instrumentów wg własnego doświadczenia i zdobytej na zajęciu wiedzy – dokonuje podziału na instrumenty: dęte, strunowe, perkusyjne,
• Tworzy tło muzyczne do słyszanej muzyki – swobodnie tańczy ze wstążkami, naśladuje ruchy nauczycielki lub kolegi/koleżanki,
• Przedstawia w formie rysunku swoje wyobrażenia na temat usłyszanego utworu.
Metody pracy:
• Słowna,
• Twórcza - aktywnego słuchania muzyki wg Batti Strauss,
• Zadaniowa,
• Samodzielnych doświadczeń.
Formy pracy:
• Indywidualna,
• Grupowa,
• Zbiorowa.
Środki dydaktyczne: płyty CD z muzyką poważną, instrumenty muzyczne, ilustracje instrumentów, zagadki, wstążki, „Marionetka”, blok rysunkowy, farby, tamburyn
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowa „Marmurki”
Dzieci biegają swobodnie przy akompaniamencie tamburyna, na przerwie w muzyce stoją nieruchomo.
2. Rozmowa na temat muzyki
o „ Burza mózgów” na zadany temat.
3. „Zgaduj – zgadula”
o Rozwiązywanie zagadek słownych,
o Łączenie w pary nazw globalnych z odpowiednią ilustracją.
4. Zabawa dydaktyczna „Co to za instrument?”
o Rozpoznawanie instrumentów po kształcie,
o Rozpoznawanie instrumentów po dźwiękach jakie wydają.
5. Zabawa ruchowa przy piosence „Duch”
o Reagowanie na określony sygnał muzyczny.
6. Zabawa dydaktyczna „Porządkujemy instrumenty”
o Tworzenie zbiorów instrumentów wg własnego doświadczenia i zdobytej na zajęciu wiedzy.
7. Zabawa przy muzyce Klanza „Marionetka”
o Naśladowanie ruchów „Marionetki” sterowanej przez nauczycielkę
8. Zabawa naśladowcza „Lustro” przy utworze „Dla Elizy” – taniec ze wstążkami.
Kilkoro dzieci w odpowiedniej kolejności przedstawia ruchem rąk słyszaną muzykę, pozostałe dzieci naśladują ich ruchy.
9. Słuchanie utworu Bobby Mac Ferrin
Dzieci słuchają utworu w ciszy z zamkniętymi oczami. Po wysłuchaniu całej melodii opowiadają co sobie wyobrażali w czasie trwania utworu.
10. Praca plastyczna – przedstawienie w formie rysunku swoich wyobrażeń na temat słyszanego utworu muzycznego.
11. Ewaluacja
o Omówienie prac,
o Wspólny taniec – „ Niteczka” wg Klanzy
ZAŁĄCZNIK - Zagadki o instrumentach
Okrągły i brzuchaty,
Wśród zabawek czasem leży
Zależy mu na tym, aby go uderzyć.
Gdy stuknę go czasem-zagra pod palcami
Głośno mi dziękuje, gdy stukam pałeczkami.
(bębenek)
Mały i cienki, cieniutkim głosem
Zagra piosenki pod twoim nosem.
(flet)
Chyba największy wśród instrumentów
Swoją ogromną paszczę otwiera
By pięknie grały wszystkie koncerty
(fortepian)
Duża albo mała,
Jak u słonia zwie się.
Gdy zaczynasz w nią dmuchać
Melodia się niesie.
(trąbka)
Zrobione są z drewna
Cztery struny mają
Gdy pociągniesz po nich smyczkiem
To pięknie zagrają.
(skrzypce)