Konspekt zajęć przeprowadzonych z dziećmi 3 letnimi
Temat: „Matematyka emocji” – zabawy matematyczne.
Cel:
• Rozwijanie logicznego myślenia poprzez układanie rytmów i przeliczanie elementów
• Doskonalenie rozpoznawania i nazywania emocji
Metody:
• Słowne- instrukcja, wierszyk
• Oglądowe- prezentacja multimedialna
• Czynne- zadań stawianych dziecku, ćwiczeń
• Metoda aktywnego słuchania muzyki wg B. Strauss
• Koncepcja planu daltońskiego
Formy: indywidualna, zbiorowa, w parach
Pomoce dydaktyczne: klocki, instrukcja, prezentacja multimedialna, kartoniki z minkami
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci
2. „Wszyscy są witam was”- śpiewanie piosenki na rozpoczęcie zajęć
3. „Humorzasty wierszyk”- ćwiczenia artykulacyjno -fonacyjne na podstawie rymowanki D. Rzepeckiej. Przedszkolaki słuchają rymowanki i uczą się jej. Gdy już ją opanują, powtarzają ją najpierw wolno, potem szybko, cicho, głośno. Dopasowując mimikę twarzy do jej słów i odpowiednio modulując glos.
„Buzia raz jest uśmiechnięta,
Raz zdziwiona, raz nadęta.
Czasem smutna, czasem zła,
Gdy ktoś kiepski nastrój ma...”
4. „Dwóm tańczyć się zachciało”- taniec w parach
5. „Minki w rozsypce”- praca w grupach z instrukcją. Dzieci układają różne minki z klocków. Przeliczają elementy.
6. „Zwinne paluszki”- masażyk w parach przy muzyce.
7. „Matematyka emocji” – zabawy matematyczne. Rozwijanie logicznego myślenia poprzez układanie rytmów i przeliczanie elementów. Dzieci nazywają emocje wyświetlone na tablicy, następnie przeliczają elementy w zbiorach, określają gdzie jest mniej, więcej lub równo. W następnym zadaniu wskazują minkę, która nie pasuje do reszty. Dokańczają rozpoczęty rytm na swoich dywanikach układając minki, które mają na kartonikach.
8. Ewaluacja
9. Podziękowanie za wspólne zajęcia.