X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 46038
Przesłano:

Zabawy z wyobraźnią na podstawie książki Marii Terlikowskiej pt. "Drzewo do samego nieba". Scenariusz lekcji

Zabawy z wyobraźnią na podstawie książki Marii Terlikowskiej pt. Drzewo do samego nieba. Kilka słów o korzyściach płynących z czytania książek.

1.Cele lekcji:

Uczeń:
- zna treść książki pt. Drzewo do samego nieba,
- z uwagą słucha wypowiedzi innych osób,
- aktywnie uczestniczy w rozmowie kierowanej,
- wypowiada się na wskazany temat,
- wnioskuje na podstawie treści lektury,
- potrafi powiedzieć, co to jest fantazja,
- zna sposoby rozbudzania własnej wyobraźni,
- wskazuje w zdaniu i nazywa poznane części mowy/ określa liczbę wyrazów w zdaniu (klasa pierwsza).

2.Metody pracy

a)Metody asymilacji wiedzy:

- pogadanka,
- dyskusja,
- praca z tekstem literackim.

b)Metody praktyczne

- ćwiczenia w określaniu poznanych części mowy/ liczby wyrazów w zdaniu (klasa pierwsza).

3. Formy pracy:

- zbiorowa jednolita
- indywidualna jednolita

4. Środki dydaktyczne:

- książka: Maria Terlikowska Drzewo do samego nieba,
- rzutnik, laptop (zdjęcia przedstawiające dom, ogród, lalkę),
- nagranie z piosenką pt. Fantazja.

5. Przebieg zajęć:

1.Słuchanie piosenki pt. Moja fantazja.

2. Rozmowa kierowana:

- Co to jest fantazja?
- Co to znaczy, że fantazjujemy?
- Zastanówcie się, w co może zamienić się w waszej wyobraźni dom, szmaciana lalka, przydomowy ogródek.

(Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcia, uczniowie zaś mówią, w co się zamieniły przedstawione na nich rzeczy w ich wyobraźni.)

Rozmowa kierowana, cd.:

- Czy bohaterowie naszej lektury też fantazjowali (przypomnienie właściwego fragmentu książki),
- Kim w wyobraźni bohaterów książki była Dorota?
(Zaklętą królewną uwięzioną na Szklanej Górze.)
- Jak sądzicie, dlaczego to właśnie Dorotę, a nie np. Bożenkę, koleżankę Pawła, chłopcy wyobrazili sobie jako zaklętą królewnę?
(Ponieważ mama, w obawie o bezpieczeństwo córki, nie pozwalała jej opuszczać mieszkania.)
- Co postanowili zrobić chłopcy?
(Odklnąć, czyli odczarować Dorotę.)
- W jaki sposób to zrobili?
(Dając jej Zezusia.)
- Jak poczuła się Dorota dzięki obecności Zezusia?
( Mniej samotna.)
- Kim w wyobraźni chłopców był Zezuś? (przypomnienie właściwego fragmentu książki),
(Lwem.)
- Kim byli wówczas chłopcy?
(Podróżnikami, którzy siedzą na baobabie, żeby ich lew nie zjadł.)
- Czy warto mieć bogata wyobraźnię?
- Dlaczego?
- Czy dzięki czytaniu książek rozwijamy naszą wyobraźnię? Dlaczego?
- Czy oglądanie bajek w telewizji też rozwija wyobraźnię?
-W jaki sposób na naszą wyobraźnie wpływają gry komputerowe??
- Czy pamiętacie, ile dziecko w waszym wieku może spędzać dziennie czasu przed komputerem?
(Dzieci od 3 do 7 lat -30 minut dziennie, dzieci w wieku od 7 do 12 - 60 minut dziennie.)

6.Ćwiczenia w określaniu poznanych części mowy/lub liczby wyrazów w zdaniu.
Wskaż w zdaniach poznane części mowy (rzeczowniki, przymiotniki, czasowniki)/ Podaj liczbę wyrazów w podanym zdaniu (klasa pierwsza).

Podwórko jest małe, a kamienice stare i brzydkie.
To był piękny dzień.
Liście drzewa były wiosenne, jasnozielone, a kora brązowa jak piernik.
Staszek siadł na konarze i podał mi rękę.

7.Ewaluacja zajęć.

Kończenie przez uczniów zdań:
Na dzisiejszych zajęciach podobało mi się................
Nauczyłam/ nauczyłem się..................................
Trudność sprawiło mi ........................................

8. Ocena aktywności uczniów.

9. Zadanie pracy domowej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.