X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 46023
Przesłano:

Tęczowy ogród - barwy czyste - podstawowe i pochodne. Scenariusz lekcji plastyki kl. IV

Treści:
Uczeń klasyfikuje barwy w sztukach plastycznych: wykazuje się znajomością pojęć: koło barw, barwy podstawowe, pochodne. (I.3)
Podejmuje działania twórcze z wyobraźni (II.1)
Cele:
• Uczeń potrafi wymienić barwy podstawowe i pochodne
• Uczeń umie mieszać odpowiednie pary barw podstawowych w celu uzyskania barw pochodnych.
• Wykorzystuje uzyskane barwy do namalowania pracy plastycznej.
Formy:
• Praca zespołowa
• Praca w parach
• Praca indywidualna
Metody:
• pokaz, rozmowa kierowana
• ćwiczenia praktyczne w uzyskiwaniu barw pochodnych
• działania praktyczne- malowanie pracy barwami podstawowymi i pochodnymi.
Środki dydaktyczne:
Farby plakatowe- barwy podstawowe, pędzle, palety do mieszania farb, pojemniki na wodę, ręcznik papierowy do osuszania pędzli, białe kartki z bloku technicznego, plansza z kołem barw.
Przebieg zajęć:
I.Czynności przygotowawcze:
- sprawdzenie listy obecności.
- przygotowanie miejsc pracy
Zapoznanie z celami i tematem lekcji. Wprowadzenie:
- Przedstawienie tematu i celów lekcji.
-Rozmowa kierowana na temat barw podstawowych i pochodnych w oparciu o planszę z kołem barw. Wspólne opracowanie definicji pojęć "barwa podstawowa" , "barwa pochodna", "barwy czyste" (uczniowie podają swoje definicje, nauczyciel kieruje rozmową tak, aby dzieci doszły do stwierdzenia, że barwy podstawowe to te, których nie można uzyskać poprzez zmieszanie innych, barwy pochodne uzyskujemy z połączenia parami barw podstawowych. Barwy podstawowe i pochodne należą do barw czystych. Zapisanie definicji do zeszytu.
Rozwinięcie:
- Wykonanie ćwiczenia praktycznego:
uczniowie w ławkach otrzymują po trzy farby o barwach podstawowych. Muszą połączyć pary barw tak aby mieli wszystkie możliwe kombinacje. Zadanie to jest wykonywane w parach.
- Rozmowa kierowana na temat wyników doświadczenia- uczniowie powinni zauważyć z jakich par barw podstawowych tworzą się odpowiednie barwy pochodne. Dzieci sprawdzają swoje wyniki z planszą z kołem barw.

- Malowanie pracy "Tęczowy ogród" z wykorzystaniem tylko barw podstawowych oraz barw pochodnych. Nauczyciel prosi uczniów, aby określili swoimi słowami charakter obrazków, jego kolorystykę, jak można je określić (jasne, radosne, pogodne). Odwołanie się do pojęcia barwy czystej.
Zakończenie:
- Prezentacja, ocena prac.
- porządkowanie miejsc pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.