SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z DOMINACJĄ DZIAŁALNOŚCI UMYSŁOWEJ.
Grupa wiekowa: 4-latki.
Temat: Co kryje ziemia?
Miejsce zajęć: ogród przedszkolny
Cel ogólny:
• Rozbudzanie u dzieci ciekawości otaczającym światem przyrody, oraz nauczenie ich prowadzenia obserwacji, wyciągania trafnych wniosków z przeprowadzonych obserwacji.
Cele operacyjne:
• Aktywnie uczestniczyć w zabawach badawczych (ogląda, szuka, obserwuje, porównuje, bada, eksperymentuje).
• Cierpliwie czeka na swój udział w badaniach.
• Przestrzega ustalonych zasad w zabawach.
• Formułuje spostrzeżenia i wnioski.
• Poprawnie nazywa badane przedmioty i zjawiska.
• Uważnie słucha poleceń i rozumie je.
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna, zespołowa
Metody:
czynna- zadań stawianych do wykonania
słowna- opowiadanie, objaśnienie, instrukcja, rozmowy
percepcyjne – pokazu, przykładu
Pomoce dydaktyczne: tacki wysypane ziemią i piaskiem, 3 koszyki wiklinowe, skarby znalezione w ogrodzie, lupy, 2 lejki, konewka z wodą.
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie:
1. Co trzymasz w dłoni? – zagadka dotykowa.
Na przygotowanych tackach rozsypana jest ziemia i piasek przykryta chustą. Dzieci wkładają pod chustę dłonie i próbują określić, co znajduje się na tackach, gdzie w ogrodzie przedszkolnym możemy znaleźć ziemie i piasek?
Część właściwa:
2. Zabawa badawcza- czym jest gleba?
oglądanie ziemi pod lupą:
• Jaki ma kolor?
• Jak pachnie?
• Jaka jest jej konsystencja? ( czy można ją łatwo przesypać?) – przesypywanie ziemi przez sito, porównanie z piaskiem- co przesypie się szybciej? -lejki
• Co stanie się z ziemią i piaskiem, gdy dolejemy do nich wody? Czy nadal będziemy je mogli łatwo przesypać?
• Czy ziemia i piasek rozpuści się w wodzie? / przepuszczenie przez warstwę ziemi- wody/
• Do czego potrzebna jest ziemia? Do czego wykorzystujemy piasek?
3. Skarby naszego ogrodu- dzieci podzielone na 3 grupy szukają skarbów w przedszkolnym ogrodzie / patyki, kamyczki, szyszki, liście, łupinki orzechów, kasztany, żołędzie itp./.
Zebrane skarby przynoszą w określone miejsce i nazywają, co udało się im znaleźć.
4. Jesienne mandale.
Wykorzystując skarby znalezione w ogrodzie tworzymy jesienne mandale, poprzez ułożenie ich wg własnego pomysłu na tackach wysypanych ziemia i piaskiem.