KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI 4-LETNICH
• Temat: „Mój przyjaciel pies”
• Cel ogólny: Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz doskonalenie percepcji wzrokowej
• Cele szczegółowe:
- dziecko potrafi podzielić wyraz na sylaby
- dopasowuje napis do obrazka
- rozpoznaje niektóre całościowo ujmowane wyrazy
- wykonuje ćwiczenia oparte na spostrzeganiu wzrokowym.
- uważnie słucha pleceń i wykonuje je
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
• Formy pracy:
- praca indywidualna
- praca w grupach
- praca zbiorowa
• Metody pracy:
- metoda słowna – objaśnienia, instrukcje, rozmowa
- metoda czynna- zadania stawiane do wykonania
- metoda percepcyjna- pokaz, przykład osobisty nauczycielki
• Środki dydaktyczne: ilustracja psa na arkuszu brystolu, czarny flamaster, cztery sylwety psów, cztery budy, cztery miski, cztery kości, napisy do globalnego czytania, zestaw obrazków pociętych na części, szarfy, obręcze, magnetofon, płyta CD, ołówki, niedokończone portrety psów,
• Przebieg zajęcia:
1. Powitanie.
2. Sprawdzenie listy obecności.
Na tablicy przyczepione są imiona dzieci. Na prośbę nauczycielki dzieci kolejno podchodzą do tablicy i przyklejają plastelinkową kuleczkę na swojej wizytówce.
3. „Portrecik psa”- słuchanie wiersza- zagadki autorstwa A. Kuhn
/ nauczycielka rysuje portret psa, zgodnie ze słowami wiersza/.
Długa kreska, krótka kreska-
zaraz narysuje pieska.
Uszy, nosek jeszcze, oczka dwa kółeczka
i gotowa już mordeczka.
Cztery zgrabne mocne łapki,
a na grzbiecie śmieszne łapki.
Lecz coś smutna mina psia
i po pyszczku kapie łza...
Jak mam cieszyć się, no jak?
Kiedy mi ogona brak.
Przecież wszystkim jest wiadomo,
że pies cieszy się ogonem!
4. Rozmowa sytuacyjna wokół problemów:
- Jak wygląda bohater wiersza?
- dlaczego jest smutny?
- jakie imię moglibyśmy mu nadać?
- Czy ktoś z was ma w domu psa?
- jak się nim opiekujecie?
5. „Czyja to buda?” – zabawa dydaktyczna.
Wprowadzenie napisów do globalnego czytania As, Azor, Burek Reks. Dopasowanie napisów do obrazka.
Na tablicy umieszczone zostają budy, na których widnieją wizytówki psów, podpisane miski oraz kości. Zadaniem dziecka jest:
- odszukać taki sam napis, jaki ma pies, kość i buda
- porównać napisy i ustalić podobieństwo
- umieścić napis i psa koło jego budy
- odszukać podpisana miskę i kość oraz ustawić je obok psa
- wyodrębnić głoskę w nagłosie w imieniu psa.
6. Pieski na spacerze- zabawa ruchowa
Dzieci- pieski czworakują po dywanie w rytm pogodnej, radosnej melodii. Dzieci-pieski bawią się ze sobą, turlają się po dywanie. Na przerwe w muzyce, dzieci-pieski zasypiają.
7. „Co się przyda każdemu Azorowi”- zabawa dydaktyczna w parach.
Dzieci dobierają się w pary. Każda para otrzymuje kopertę z obrazkiem pociętym na części oraz kartoniki z wyrazami. Układają obrazek i przyporządkowują właściwy podpis.
8. „Pieski do budy”- zabawa ruchowa.
Dzieci- pieski czworakują w rytm muzyki. Na sygnał. Każdy piesek chowa się do swojej budy- obręczy, która musi mieć ten sam kolor, co szarfa, która przepasane jest dziecko.
9. „Portret psa.”- praca indywidualna przy stolikach.
Rysowanie psa zgodnie ze słowami wiersza.
Po wykonaniu zadania nauczycielka urządza wystawę psich portretów w sali.
Dzieci podziwiają galerię, nadając swoim psom imiona.