SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z DOMINACJĄ DZIAŁALNOŚCI UMYSŁOWEJ.
Prowadząca: Joanna Kwaśniewska
Grupa wiekowa: 3-latki.
Temat: Wiosenne prace w ogrodzie
Miejsce zajęć: ogród przedszkolny
Cel ogólny:
• Zapoznanie z pracą ogrodnika i nazwami narzędzi ogrodniczych.
Cele operacyjne:
• Rozpoznaje i nazywa narzędzia pracy ogrodnika ( konewka, łopatka, grabki, wiaderko)
• Potrafi naśladować czynności pracy ogrodnika ( kopanie ziemi, podlewanie, grabienie ziemi)
• Potrafi samodzielnie posadzić cebulki, zasiać nasiona
• Uważnie słucha poleceń i rozumie je.
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna
Metody:
czynna- zadań stawianych do wykonania
słowna- opowiadanie, objaśnienie, instrukcja, rozmowy
percepcyjne – pokazu, przykładu
Pomoce dydaktyczne: taczki, koperty z zadaniami, narzędzia pracy ogrodnika ( konewka, grabki, łopatka, wiaderko), nasiona i cebulki roślin, sylweta ogrodnika, puzzle przedstawiające narzędzia pracy ogrodnika.
Przebieg zajęć:
Wstęp do zajęć:
Dzieci udają się do ogrodu przedszkolnego. Przed wejściem do przedszkola nauczyciel odsłania postać ogrodnika oraz taczkę na której znajdują się 3 koperty. Każda z kopert ma kolor odpowiadający kolorowi taczki , ukrytej w ogrodzie i zawiera zadania.
Nauczyciel odczytuje list ogrodnika:
Drogie dzieci!!
Jestem ogrodnikiem, pracuję w ogrodzie
I bardzo się cieszę, że do Was przychodzę.
Dzisiaj zadania dla Was przygotowałem
I w doniczki ze znaczkiem powkładałem
Postarajcie się je wykonać wg załączonego kodu
I proszę Was nie sprawcie mi zawodu.
Rozmowa sytuacyjna:
-Kim jest ogrodnik, czym się zajmuje?
- O co prosi nas ogrodnik?
Dzieci zabierają ze sobą koperty i wędrują po ogrodzie w poszukiwaniu taczek w odpowiednim kolorze.
Zadanie 1. Narzędzia ogrodnika- oglądanie, nazywanie, określanie do czego służą.
Dzieci odszukują taczkę w kolorze żółtym. Nauczyciel odczytuje treść zadania.
Jeśli rozwiążecie zagadki w kopertach schowane
Dowiecie się, jakich narzędzi ogrodniczych potrzebuję
by mój ogródek był zadbany.
Zadanie dzieci polega na ułożeniu puzzle i na tej podatnie wybranie z taczki narzędzi pracy ogrodnika.
Zadanie 2. Nazywanie i naśladowanie czynności wykonywanych przez ogrodnika.
Dzieci odszukują taczkę z oznaczeniem zielonym. Nauczyciel odczytuje treść zadania.
Obrazki uważnie obejrzyjcie
I prawidłowo wszystkie czynności
wykonywane przez ogrodnika nazwijcie.
Wtedy ogrodnik będzie zadowolony
A każdy przedszkolak
Na zakończenie zajęć nagrodzony.
Dzieci oglądają ilustracje i nazywają czynności wykonywane przez ogrodnika.
Wszyscy się teraz pobawimy
I w ogrodnika kogoś zamienimy
Wy czynności ogrodnika obserwujcie
I to co robi nazwijcie a potem naśladujcie
Nauczyciel prezentuje określone czynności pracy ogrodnika, dzieci odgadują , jaka to czynność i naśladują to, co robi nauczyciel.
Zadanie 3. Kwiatki na rabatkach- sadzenie i sianie roślin w ogródku badawczym.
Dzieci odszukują taczkę niebieską. Nauczyciel odczytuje treść zadania.
Na moich rabatkach dziś wielkie zamieszanie
Bo nasiona i cebulki chcą mieć nowe mieszkanie
zróbcie im miejsce na moich rabatkach,
by pszczółki się mogły przeglądać w kwiatkach.
Z wykorzystanie narzędzi ogrodniczych ( grabki, łopatka, wiaderko, konewka), dzieci sieją i sadzą kwiaty. Zaznaczają swoje siewy odpowiednią metryczką.
Zwrócenie uwagi na konieczności systematycznego doglądania roślin, co umożliwi zebranie planów.