Konspekt zajęć rozwijających kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych w grupie dzieci 6-letnich
Temat: Sposób na złość
Cel ogólny: Doskonalenie umiejętności rozpoznawania złości i jej wyrażania w sposób akceptowalny społecznie.
Cele szczegółowe:
w obszarze fizycznym dziecko:
• bierze udział w zabawach ruchowych przy muzyce,
• wykonuje ruch zgodnie z tekstem wiersza,
• wykonuje zabawy paluszkowe.
w obszarze emocjonalnym dziecko:
• cieszy się, uśmiecha,
• szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie,
• poprawnie nazywa stany emocjonalne;
• kształci umiejętność wypowiadania własnych przeżyć i myśli;
• uczy się wyzbywania negatywnych emocji i zamieniania ich w pozytywne reakcje;
w obszarze społecznym dziecko:
• współdziała w grupie np. podczas zabaw ruchowych,
• oczekuje na swoją kolej w zabawie,
• dąży do akceptacji innych i tolerancji.
w obszarze poznawczym dziecko:
• podaje przykłady poprawnych i niewłaściwych zachowań w sytuacjach budzących złość,
• rozwiązuje zagadkę,
• poznanie sposobów samokontroli własnego zachowania – technika świateł drogowych;
• doskonali orientację w schemacie swojego ciała – określa stronę lewą i prawą.
Podstawa programowa: I.5, I.9, II.1, II.2, II.6, II.8, III. 5, III.6, III.8, IV.2, IV. 5.
Metody: słowna, czynna, percepcyjna wg M. Kwiatowskiej
Materiały, narzędzia: odtwarzacz CD, piłka, zabawki małego świata Froebla, dary Froebla do teatrzyku stolikowego, 2 balony i szpilka, obrazek świateł drogowych, karteczki z opisem sytuacji konfliktowych do ćwiczenia „Mój sposób na złość”.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką „Wszyscy są...”
2. Zagadka o złości i przedstawienie celu zajęć.
Gdy się w nasze serce wkrada,
To naszymi myślami włada,
Marszczy nam nosek, oczy i czoło,
Tupie nóżką i rączką grozi wkoło. złość
3. Zabawa rozwijająca empatię Co czuje człowiek, gdy...? Dzieci siedzą w kręgu. Prowadzący zadaje pytanie, a dzieci pokazują mimiką i gestami (mowa ciała) i nazywają emocje.
Co czuje człowiek, gdy...
• zobaczy groźnego lwa (np.: strach, ciekawość),
• zepsuje mu się zabawka (np.: żal, złość),
• głaszcze kota (np.: przyjemność, nieprzyjemność),
• jest w ciemnym pokoju (np.: lęk, ekscytację),
• czeka na kogoś (np.: niepokój, znudzenie)
• coś go rozśmieszyło (np.: radość),
4. Zabawa paluszkowa na odreagowanie złości „Start rakiety”- wysyłamy złość oraz wszystkie tzw. negatywne emocje, z którymi jest nam źle, w kosmos.
Dzieci:
• bębnią palcami po podłodze, najpierw cicho powoli, a potem coraz szybciej i coraz głośniej;
• klaszczą w dłonie natężającą się głośnością i we wzrastającym tempie;
Hałas i szybkość wykonywanych ruchów stopniowo wzrastają, dzieci wstają gwałtownie ze swoich miejsc, wyrzucają z głośnym wrzaskiem ręce do góry – RAKIETA WYSTARTOWAŁA!
5. Teatrzyk stolikowy z wykorzystaniem darów Froebla na podstawie wiersza wiersza D. Gellner "Zły humorek".
Rozmowa na podstawie wiersza i próba odpowiedzi na pytanie „Czego nie wolno robić nawet gdy jesteśmy bardzo wściekli?” (obrazek)
6. „Impulsy ruchowe” – zabawa integracyjna.
Dzieci poruszają się w rytmie muzyki. W krótkich odstępach czasu nauczycielka wyłącza muzykę, podając głośno sposób poruszania się. Po wykonania zadania, nauczycielka włącza ponownie muzykę. Znowu wszyscy poruszają się w jej rytmie.
Przykłady impulsów:
− przywitać się łokciem,
− dotknąć wszystkich 4 ścian,
− zrobić śmieszną minę,
- jednocześnie dotknąć czegoś zielonego i czerwonego,
- dotknąć czegoś w kolorze swoich oczu,
− stanąć na środku sali.
7. Sposób na złość – technika świateł drogowych.
Nauczycielka pokazuje dwa nadmuchane balony i mówi, że balon to człowiek, a powietrze w nim to złość. Zobaczcie co się dzieje z człowiekiem, gdy złość utknie w środku i nie może się wydostać. Jeden balon zostaje przekłuty i pęka, z drugiego powietrze wypuszczane jest stopniowo.
Nauczyciel pyta, który ze sposobów był bezpieczny? Podkreśla, że w drugim przypadku balon pozostał cały, chociaż złość została wypuszczona. Musimy więc umieć tą złość odpowiednio bezpiecznie wypuszczać. Jak to możemy zrobić?
Przedstawienie dzieciom techniki świateł drogowych.
Czerwony
STOP, uspokój emocje. Jeśli nie jesteś w stanie kontrolować emocji, szczególnie złości, musisz się zatrzymać, jak gdybyś był na skrzyżowaniu przy czerwonym świetle. Jeśli uczucie złości zaczyna Cię przytłaczać, zrób pauzę i zastanów się, dlaczego tak się czujesz.
Żółty
POMYŚL nad obecnym problemem i związanym z nim uczuciem. “Jak się teraz czuję?, “Czy jestem zły?”, lub „ Czy jestem smutny?” zastanów się jak w inny sposób możesz zareagować na daną sytuację. Pomyśl, jaka reakcja byłaby najbardziej adekwatna. Jakie rozwiązanie byłoby najbardziej korzystne dla Ciebie i dla otoczenia?
Przypomnienie sposobów radzenia sobie ze złością. Np.:
• przedzieranie lub zgniatanie kartki,
• narysowanie swojej złości,
• ugniatanie plasteliny,
• pstrykanie folia bąbelkową,
• wytupanie złości,
• otrząsanie się ze złości – ćwiczenie odreagowujące, ćwiczenie w formie gestykulacji, mimiki, potrząsania ramionami, dłońmi, nogami, strącanie rękami złości z głowy, brzucha,
• wydmuchanie złości do butelki,
• muzyka –słuchanie, granie na instrumencie,
• oddychanie relaksacyjne (wolny i głęboki oddech przez usta i wydech przez nos),
• relaksacja np. zabaw butelką sensoryczną.
Zielony
DZIAŁAJ, rozwiąż problem. Kiedy przemyślisz możliwe rozwiązania, wybierz najlepszą opcję postępowania. Następnie wprowadza ją w życie.
8. Ćwiczenie „Mój sposób na złość”. Dzieci losują karteczki, na których opisane są sytuacje konfliktowe. Zadanie polega na zaproponowaniu takiego postępowanie, by pokonać złość i rozwiązać konflikt.
np.
- Ania rozzłościła się, gdy Kamil zepsuł jej budowlę z klocków. Podeszła do chłopca i na niego nakrzyczała. Jak powinna zachować się Ania?
- Franio bawił się samochodem, ale podbiegł Jaś i wyrwał mu zabawkę. Franio ze złości uderzył kolegę. Jak powinien zachować się Franio?
- Krzysio rozzłościł się na kolegę, który śmiał się z jego rysunku. Podszedł do kolegi i porwał jego rysunek. Jak powinien zachować się Krzysio?
- Kamil rozzłościł się, gdy jego ulubiony samochód spadł ze stołu i popsuł się. Na pytanie przechodzącej siostry „Co robisz?”. Wykrzyknął do niej: „Idź sobie stąd”. Jak powinien zachować się Kamil?
- Kolega, Basi wygrał zawody pływackie, był od niej szybszy. Basia w szatni wykrzyczała mamie „Już nigdy nie będę przychodzić na ten głupi basen”.
9. Zabawa ruchowa „Instrukcja”. Zadaniem dzieci jest poruszać się zgodnie z treścią rymowanki.
Zrób do przodu ze dwa skoki.
Potem w prawo cztery kroki.
Obrót w lewo, krocze w tył.
Już nie stoisz tam gdzieś był!
10. Informacja zwrotna od dzieci w kręgu, poprzez dokończenie zdania:
- Teraz już wiem...
- Postaram się od dzisiaj...
11.Relaks przy muzyce.