Konspekt zajęć rozwijających kompetencje kluczowe
w grupie dzieci 6-letnich
Temat: Co wiemy o lubelskim koziołku?
Cel ogólny: Wspieranie całościowego rozwoju w oparciu o zabawę z kodowaniem
Cele szczegółowe:
w obszarze fizycznym dziecko:
• improwizuje ruchem, tańczy,
• wykonuje ruch zgodnie z tekstem piosenki, wiersza
w obszarze emocjonalnym dziecko:
• cieszy się, uśmiecha,
• szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie,
w obszarze społecznym dziecko:
• współdziała w grupie np. podczas zabaw ruchowych,
• oczekuje na swoją kolej w zabawie,
w obszarze poznawczym dziecko:
• Potrafi, przy pomocy strzałek kierunkowych utworzyć offlinowy kod;
• zna legendę związaną z powstaniem herbu Lublina;
• Planuje swoje działania, sprawdza ich efekt;
• Wie, jak wygląda herb Lublina
• Stara się określić miejsce na macie za pomocą współrzędnych;
• doskonali orientację w schemacie swojego ciała – określa stronę lewą i prawą.
Metody: słowna, czynna, percepcyjna wg M. Kwiatowskiej
Materiały, narzędzia: odtwarzacz CD, mata do kodowania i strzałki, kolorowe karteczki, kolorowe koła, historyjka obrazkowa do legendy, ilustracja herbu – koziołka, karta pracy, frotki na ręce,
Przebieg zajęć:
1. Przedstawienie celu zajęć. Powitanie piosenką „Wszyscy są...”. Dzieci siedzą w kole, śpiewają piosenkę i inscenizują ją ruchem.
Wszyscy są, witam was,– rozkładamy szeroko ręce
zaczynamy już czas.– wskazujemy zegarek na ręce
Jestem ja, jesteś ty,– wskazanie na siebie, a potem na kolegę/koleżankę
raz, dwa, trzy.– klaszczemy rytmicznie w dłonie
2. Wysłuchanie krótkiej legendy o powstaniu Lublina i nadaniu herbu – historyjka obrazkowa.
3. Zabawa ruchowa z wierszykiem „Chodzę, chodzę...” autor Małgorzata Barańska.
Chodzę, chodzę, chodzę,
gdy pochodzę, to na jednej staje nodze
gdy postoję to zatupię na podłodze.
Chodzę, chodzę, chodzę,
gdy pochodzę, to na drugiej staje nodze,
gdy postoję to usiądę na podłodze.
4. Poznanie wyglądu herbu miasta – puzzle na mini macie do kodowania. Zadaniem dzieci będzie ułożenie herbu Lublina z rozsypanki, umieszczając poszczególne części obrazka w odpowiednim miejscu na macie za pomocą współrzędnych.
5. Zabawa ruchowa przy muzyce z kodowaniem „Zakazany kolor”. Przygotowujemy krążki w kilku kolorach oraz koła w różnych kolorach przekreślone. Dzieci swobodnie poruszają się po sali w rytm muzyki. Kiedy muzyka ucichnie nauczyciel pokazuje jedno koło (nieprzekreślone lub przekreślone). Jeśli pokazał koło nieprzekreślone, to dzieci dotykają przedmiotu w tym samym kolorze, jeśli kolor jest przekreślony, to dotknąć mogą rzeczy w każdym innym kolorze. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
6. Zabawa z kodowaniem drogi. Układamy na wszystkich polach maty kartki w różnych kolorach. Zadaniem dzieci będzie przy pomocy strzałek kierunkowych utworzyć offlinowy kod. Poruszać się można jednak tylko po kolorach, które występują w herbie miasta. Zadaniem dzieci jest dojść do pola oznaczonego herbem naszego miasta.
7. Zabawa ruchowa przy piosence „Gimnastyka rączek” (z płyty Gimnastyczne Figle Muzyczne, Joanna Jabłońska & Mateusz Derelkowski)
8. Karta pracy „Droga do koziołka”. Zadaniem dzieci będzie przy pomocy strzałek kierunkowych utworzyć offlinowy kod i doprowadzić paletę farb do herbu Lublina przechodząc przez wszystkie pola oznaczone krzewem winorośli.
Organizacja zajęć na podstawie powyższego konspektu prowadzi do realizacji następujących zadań podstawy programowej:
I 5,9
II 7, 8
III 5, 8, 9
IV 2, 4, 9, 10, 14