Numer: 45984
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

Cele:
 zapoznanie dzieci z wybranymi prawami,
 kształcenie umiejętności nazywania swoich uczuć i przeżyć, wypowiadania się na określony temat,
 wzmacnianie poczucia wartości dziecka.

Metody:
 słowna
 czynna

Formy:
 zbiorowa

Część I – dzieci 3-4 letnie

Przebieg:

1. Zabawa na powitanie „Przyjazne minki”
Dzieci siedzą w kole, wykonują plecenia nauczyciela:
- pokazujemy sobie uśmiechy,
- pokazujemy sobie języki,
- pokazujemy smutne minki,
- wysyłamy do siebie buziaki,
- puszczamy do siebie oczko,
- pokazujemy śmieszne minki,

2. „Moje prawa” - zabawa paluszkowa.
Dzieci słuchają wiersza Dominiki Góry czytanego przez nauczycielkę. Wspólnie pokazują jego treść:

Moje prawa – ważna sprawa!
(wskazujemy na siebie, wystawiamy palec i ruszamy nim w geście zakazu)
Ja się bawić prawo mam.
(kręcimy „młynek” dłońmi)
Mam też prawo do rodziny,
(wyciągamy dłonie do przodu i zataczamy okrąg wskazując wszystkich dookoła)
żebym nigdy nie był sam!
(wyciągamy do góry jeden palec)
Mogę uczyć się i pytać,
(z dłoni tworzymy „książkę” )
bo nie wszystko jeszcze wiem.
(drapiemy się jednym palcem w skroń)
I bezpieczny powinienem być,
(tworzymy „daszek” nad głową)
by rosnąć dzień za dniem.
(ustawiamy dłoń na wysokości kolana i prostujemy się, unosząc ją nad głowę)
Nikt nie może mnie poniżać,
(wystawiamy palec i ruszamy nim w geście zakazu)
(krzywdzić też nie może mnie.
(przedramiona łączymy pionowo przed twarzą, głowę chowamy - gest obronny „żółwik”)
Dzieci wszystkich krajów świata
(palcem wskazującym w rytm tekstu pokazujemy różne osoby wokół siebie)
pamiętajcie prawa swe!
(mamy dłonie z przodu skierowane wnętrzem do góry, wysunięte w geście podawania).

3. „Różne strony świata, a prawa takie same”- praca z obrazkiem
Nauczycielka prezentuje przedszkolakom fotografie dzieci z różnych stron świata :
- Jak myślicie czy dzieci na całym świecie mają takie same prawa? Jakie to mogą być prawa?
Wyjaśnienie, że w niektórych krajach na świecie prawa dzieci są łamane i nie przestrzegane.
Następnie prowadząca prezentuje ilustracje obrazujące prawa dzieci i pyta:
- Jak myślicie dlaczego to dziecko jest smutne?
- Jak można mu pomóc?
Swobodne wypowiedzi dzieci – próby nazywania praw dzieci.

4. „Piosenka o prawach dziecka”- Mała Orkiestra Dni Naszych.
Taniec dowolny przy piosence .

5. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu rozdanie przedszkolakom wiatraczków.

Część II – dzieci 5-6 letnie

1. „Podróż do Krainy Praw Dziecka” - zabawa w formie opowieści ruchowej.
Nauczycielka opowiada historyjkę, w trakcie której wykonywane są określone ruchy – wszystkie dzieci je powtarzają, mogą wymyślać też własne.

Udajemy się dziś w podróż do tajemniczego kraju. Jedziemy długo pociągiem. Wreszcie pociąg zatrzymuje się, dotarliśmy do Krainy Prawa Radości. Ludzie, którzy tu mieszkają, są zawsze radośni i uśmiechnięci. Cieszą się już od rana, jak tylko wstaną. Przeciągają się z zadowoleniem, witają się z nami z uśmiechem, podskakują do góry z radości, obejmują nas i tańczą z nami dwójkami, trójkami w dużym kole, żadne dziecko nie jest samo... Niestety, musimy jechać dalej. Wsiadamy do pociągu i jedziemy. Dotarliśmy do Krainy Prawa Szacunku. W tym miejscu nikt z nikogo się nie wyśmiewa, nikt nikogo nie przedrzeźnia. Wszyscy są dla siebie uprzejmi i mili (dzieci podchodzą do siebie i mówią jakieś miłe słowa pod kierunkiem danego dziecka, np. „ładnie dziś wyglądasz”, „lubię się z tobą bawić”, „jesteś koleżeński”). Niestety, musimy jechać dalej. Wsiadamy do pociągu i jedziemy. Dotarliśmy do Krainy Prawa Upadków i Niepowodzeń. Kraina ta znana jest z tego, że wszyscy ludzie, którzy tu mieszkają, wzajemnie się wspierają w chwilach niepowodzeń i upadków (dzieci podchodzą do siebie, przytulają się lub głaszczą po głowach, mówiąc: „nie martw się, wszystko się ułoży i będzie dobrze”. Niestety, musimy jechać dalej. Wsiadamy do pociągu i jedziemy. Dotarliśmy do Krainy Prawa Niewiedzy. Dzieci siadając w kole, przekazują sobie maskotkę i wypowiadają zdanie: „mam prawo nie wiedzieć, jestem dzieckiem i dopiero się uczę”. Wsiadamy po pociągu i jedziemy dalej. Dojechaliśmy do Krainy Prawa Tajemnicy. W tej krainie wszystkie dzieci głośno krzyczą: „Mamy swoje tajemnice!”. Wreszcie nasza lokomotywa sapie i wzywa nas do pociągu. Zatrzymujemy się, nabieramy dużo powietrza... i uspokajamy się. Wsiadamy do pociągu i jedziemy dalej... Pociąg zatrzymuje się na końcowej stacji – jesteśmy w Krainie Dnia Dzisiejszego. Wszyscy ludzie uśmiechają się, poruszają się spokojnie i ostrożnie, delikatnie głaskają się nawzajem, prowadzą się za ręce albo siedzą spokojnie obok siebie. Jest cicho...
R. Portmann, Gry i zabawy przeciwko agresji, Wydawnictwo Jedność, Kielce 1999 r.

2. „Mam prawo do...”- wypowiedzi swobodne dzieci.
Nauczycielka pyta dzieci:
Co to są prawa dzieci? Jak myślicie jakie dzieci mają prawa? Czy dzieci na całym świecie maja swoje prawa?
Wyjaśnienie dzieciom jakie mają prawa i obowiązki. Zwrócenie uwagi, że w niektórych krajach prawa dzieci są łamane dużo częściej niż w innych.

3. „Smutny Pajacyk” - wysłuchanie bajki czytanej przez nauczycielkę (załącznik 1)
Rozmowa dotycząca wysłuchanej bajki pod hasłem „Mam prawo do...”.
Zwrócenie uwagi na określenie cech charakteru Pajacyka.
Jakie prawa możemy wyróżnić w bajce? (prawo do tajemnicy, do szacunku, prawo do niepowodzeń i łez, prawo do radości).

4. „Tablica praw” - zagadki słowo – obrazkowe.
Nauczycielka wiesza na tablicy ilustracje dzieci, a następnie czyta rymowanki wybranych praw dziecka. Dzieci próbują odgadnąć, do którego z obrazków (załącznik 3) pasuje przeczytana rymowanka.
Prawo do niepowodzeń i łez: Kiedy coś mi wyjdzie źle, mam prawo popłakać się.
Prawo do tajemnicy: Sekrety i tajemnice każdy ma, Mogę mieć je również ja.
Prawo do własności: Mam prawo mieć własne rzeczy, Temu nikt nie zaprzeczy.
Prawo do niewiedzy: Jestem jeszcze mały i nie wiem wszystkiego, Mam do tego prawo, niewiedza to nic złego.
Prawo do szacunku: Nie krzycz na mnie i nie bij, kiedy coś zrobię źle. Ja też jestem człowiekiem, więc szanuj mnie.
Prawo do radości: Mam prawo się cieszyć i śmiać wesoło, Radować ze wszystkiego, co jest wokoło.

5. Taniec w parach do utworu Małej Orkiestry Wielkich Dni „Piosenka o Prawach Dziecka”.

6. Podziękowanie za udział w zajęciach i wręczenie dzieciom wiatraczków.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.