Numer: 45982
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz spotkania andrzejkowego

Cele główne:
- zapoznanie ze starymi ludowymi zwyczajami andrzejkowymi,
- stworzenie miłej, serdecznej atmosfery,
- kształtowanie postawy optymistycznego postrzegania świata i rozwijanie poczucia humoru,
- stwarzanie więzi w grupie rówieśniczej poprzez wspólne zabawy,

Metody:
- czynne - zadań stawianych do wykonania,
- ekspresji ruchowej
- percepcyjne - obserwacji i pokazu,

Formy pracy:
- grupowa

Pomoce:
kolorowe karteczki, worek, autko, muszelka, piórko, moneta, cukierek, kubeczki , losy, płyta CD z piosenkami , nici, długopis, instrument, mikrofon, pieniądz, grzebień, stetoskop, strzykawka , samochód , samolot , obrazki z symbolami, kręgiel, obrazki zwierząt, duża kostka do gry, sznurek.

Przebieg spotkania:
1. Powitanie dzieci – zabawa integracyjna.
Zabawa „Przedstawiamy się” - wszyscy jednocześnie wymieniają swoje imiona szeptem, ze smutkiem, wesoło i z wielką energią.

2. Wyjaśnienie zebranym, że aby zabawy i wróżby udały się musi być stworzony odpowiedni nastrój w sali – nastrój tajemniczości i magii. Powtarzanie za nauczycielkami „zaklęcia”.
Hokus-pokus, czary-mary
Co nas czeka- nie do wiary!
Czas zabawę zacząć już.
Dzisiaj jest dzień wróżb!

3. Słuchanie wiersza D. Kelner pt. „Wieczór Andrzejkowy” czytanego przez nauczycielkę (dzieci młodsze 3-4 latki):
„Świeca marszczy złoty nos
Z każdej strony kapie wosk.
Cienie tłoczą się co krok,
Już w pokoju straszny tłok!
Cienie tu i cienie tam –
Pewnie przyszły wróżyć nam.
Już się pchają na firanki
Cienie – czarne wycinanki.
Już rozsiadły się na ścianach:
Czarny zamek, czarna brama.
I już skrzą się na tapecie
Czarne koła przy karecie.
Czarny paź przed bramą staje,
Czarną różę nam podaje.
Kto ją weźmie – ja? Czy ty?
Komu z nas się spełnią sny?”.
Opowieść nauczyciela o historii wróżb andrzejkowych (dzieci starsze 5-6 latki).

W dawnych czasach, pod koniec każdego roku, kiedy dni stawały się krótsze a wieczory dłuższe dzieci, młodzież i dorośli, zbierali się popołudniem w jednym domu, aby wspólnie śpiewać i bawić się. Ważniejszymi takimi spotkaniami były wieczory poprzedzające święta Katarzyny i Andrzeja. Był to bowiem okres wróżb. Chłopcy wróżyli sobie w katarzynki a dziewczęta na św. Andrzeja. Z czasem katarzynkowe wróżby zanikły a tradycja andrzejek pozostała do dziś.

Najweselej było na wsi. Młode dziewczyny zaglądały w głąb studni i wypowiadały głośno swoje życzenie. Jeśli echo odpowiedziało, to życzenie wkrótce miało się spełnić. Inną wróżbą było odliczanie sztachet w płocie. Dziesiąta sztacheta, w zależności od wyglądu, miała wywróżyć, jaki będzie ukochany – gruby, chudy, krzywy czy stary. Bywało i tak, że młode panny częstowały psa najlepszymi kąskami (kości posmarowane tłuszczem), której poczęstunek pies pochwycił w pierwszej kolejności, ta z dziewcząt pierwsza miała wyjść za mąż. W niektórych regionach w dni św. Andrzeja ucina się gałązkę wiśni, bzu lub czereśni i wkłada się ją do wody ta, której gałązka zakwitnie do Bożego Narodzenia w najbliższym roku będzie szczęśliwa w małżeństwie.

Tradycje wróżb andrzejkowych przetrwały do naszych czasów, są beztroską, osobliwą zabawą, podczas, której tak jak dawniej syczy wlewany do wody wosk, lecą z łoskotem rzucane przez ramię dziewczęce pantofelki, wśród śmiechów i żartów losuje się różne przedmioty schowane pod miseczkami. My dzisiaj też będziemy sobie wróżyć, tańczyć oraz przypomnimy sobie kilka przysłów związanych z Andrzejkami.
ŚNIEG NA ŚWIĘTEGO ANDRZEJA, DLA ZBOŻA ZŁA NADZIEJA.
GDY ŚWIĘTY ANDRZEJ ZE ŚNIEGIEM PRZYBIERZY, ŚNIEG DO ŚWIĄT NA POLACH LEŻY. NA ŚWIĘTEGO ANDRZEJA, BŁYSKA PANNOM NADZIEJA.

4. Wróżba „Zaczarowane kartoniki”
Losowanie kolorowych karteczek.
Oznaczenia:
Zielona – Sukcesy w przedszkolu.
Czerwona – Przed Tobą wielka miłość.
Niebieska – Szczęście sprzyja Ci we wszystkim.
Żółta – Pomyśl sobie życzenie, a na pewno się spełni.

5. Wróżba „Kubki przyszłości”.
Na stoliku kładziemy autko, muszelkę, piórko, monetę, cukierek i przykrywamy kubeczkami. Uczestnik wybiera jeden kubek. Jeśli wybierze kubeczek pod, którym jest:

auto – życie pełne przygód
muszelka – oznacza życie w dalekim kraju
piórko – oznaczało życie lekkie i przyjemne
moneta -życie pracowite i pożyteczne
cukierek – słodkie życie

6. Zabawy muzyczno – ruchowa „Muzyczna – loteryjka”
Dzieci tańczą dowolnie w rytm muzyki ( Crazy Frog „Axel F”). W pewnej chwili prowadząca wyłącza muzykę, a ktoś z uczestników wyciąga z magicznego kapelusza los, który odczytuje nauczycielka. Na losie napisane jest polecenie, według którego dzieci tańczą dalej po ponownym włączeniu muzyki.
Polecenia:
 Tańczymy jak samoloty.
 Tańczymy klaszcząc nad głową.
 Tańczymy na palcach.
 Tańczymy w parach.
 Tańczymy jak roboty.
 Tańczymy trzymając się za nosy.

7. Wróżba „Zaczarowane pudełko – czyli kim będę w przyszłości ?”.

Dzieci losują z dużego pudełka przedmioty symbolizujące dany zawód:

nici – krawcowa,
długopis – pisarz,
piłka – sportowiec,
nuty – muzyk,
mikrofon – piosenkarka,
pieniądz – bankier,
grzebień – fryzjer,
stetoskop – lekarz,
strzykawka – pielęgniarka,
samochód – kierowca,
samolot – pilot...

8. Wróżba „Koło przeznaczenia”.
Na dywanie w kole rozłożone są różne obrazki z symbolami. Uczestnicy kręcą kręglem, który wskazuje to co przyniesie los:

 korona - w przyszłości będziesz bardzo ważną osobą- prezydentem, ministrem, a może królem,
 książka – przed Tobą kariera naukowa, wielkie zaszczyty i sława,
 serce – czeka Cię wielka miłość i bardzo szczęśliwe życie rodzinne,
 moneta – będziesz bardzo bogaty,
 gwiazda – przed Tobą kariera aktorska lub piosenkarska, będziesz gwiazdorem,
 palma – czekają Cię wspaniałe przygody, zostaniesz podróżnikiem i odkrywcą,

9. Wróżba „Jestem jak...” .
Każdy uczestnik losuje jeden obrazek z postacią zwierzątka, który powie mu jakie cechy charakteru nabędzie będąc już dorosłym mężczyzną czy tez kobietą:
LIS– sprytny
KOTEK– miły
MIŚ– ospały
SOWA– mądry
ŻÓŁW– wolny
PAPUGA– gaduła
RYBA– zdrowy
LEW– dzielny, odważny
MYSZKA– sprytny

10. Wspólny taniec do piosenki „Chocolate”.

11. Wróżba "Koło przyszłości" (dzieci starsze).

Nauczycielka rozkłada planszę z obrazkami. Dziecko rzuca kostką i odlicza pola na planszy zgodnie z ilością wskazanych oczek na kostce wg ruchu zegara. Pole na którym zatrzyma się oznacza przeznaczenie.

Interpretacja symboli:

1. Sowa – będziesz mądrym człowiekiem
2. Walizka – wyjedziesz w podróż
3. Deser lodowy – czeka cię słodka niespodzianka
4. Serce – miłe spotkanie
5. Koniczynka – będziesz szczęśliwy
6. Uśmiechnięte jabłuszko – spotka cię coś miłego
7. Skarbonka ( świnka) – dużo pieniędzy
8. Czarodziejska różdżka – spełnią się twoje marzenia

12. Wróżba „Kto Cię lubi?” (dzieci starsze).
Dzieci kolejno rzucają za siebie kawałek sznurka. Wspólnie z nauczycielką próbują odgadnąć w jaką literę ułożył się sznurek i jakie imię może zaczynać się od danej litery.

13. Wróżenie z butów (dzieci starsze).
Uczestnicy zabawy zdejmują buty z lewej nogi i ustawiają w szeregu zaczynając od końca sali - pojedynczo jeden za drugim w kierunku drzwi. Następnie przekładają ostatni but na początek szeregu, aż któryś z nich przekroczy próg domu. Właściciel buta, której pierwszy przekroczy próg, najszybciej wyjdzie za mąż/ ożeni się.

14. Zabawa ruchowa przy piosence „Tańczymy Labada”.

15. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę i słodki poczęstunek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.