Autor scenariusza: Ewa Owsik
Temat: Złota Polska Jesień
Cel główny:
- poznanie definicji i cech złotej polskiej jesieni
Cele szczegółowe:
-uczeń współpracuje w grupie
- wymienia cechy omawianej pory roku
-potrafi wyszukać w Internecie określone informacje
-wykonuje samodzielnie pracę plastyczną pobudzając wyobraźnię.
Metody:
-słowna- rozmowa kierowana, czytanie tekstu
-działań praktycznych: rozwiązanie krzyżówki, układanie puzzli, praca plastyczna
-burza mózgów- skojarzenia.
Środki: zagadki, krzyżówka, komputer z dostępem do Internetu, kartony, puzzle, , flamastry, farby, kredki, kolorowe listki, klej, karton z narysowanym konturem drzewa.
Formy:
-indywidualna
-zbiorowa
-grupowa jednolita
Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie - przedstawienie tematu i celów zajęć. Odgadywanie zagadek o tematyce jesiennej.
2. Wspólne rozwiązanie krzyżówki (zał. 1): dzieci losują opisy do haseł, odczytują i wpisują w przygotowaną na dużym kartonie krzyżówkę. Odczytanie hasła: Złota Polska Jesień.
3. Wyszukanie w Internecie wyjaśnienia zwrotu: ”Złota Polska Jesień”.
Głośne odczytanie wyszukanego opisu.
Jakie charakterystyczne cechy muszą wystąpić, aby można było określony czas nazwać złotą polską jesienią- dyskusja.
4. Puzzle.
Podział na grupy: dzieci losują kolorowe listki z papieru, kolor określa przynależność do grupy. Każda grupa otrzymuje kopertę z puzzlami tworzącymi jesienny pejzaż. Dla utrudnienia w komplecie znajdują się puzzle niepasujące do całości.
5. Wypisywanie określeń opisujących jesień.
Zadanie wykonywane jest w tych samych grupach, polega na budowaniu skojarzeń do tematu zajęć. Grupy rywalizują ze sobą, zwycięża grupa, która ma najwięcej trafnych skojarzeń.
6. Paca plastyczna- dokończ obraz.
Wykorzystanie dowolnego puzzla z zadania nr 4. Dzieci przyklejają w dowolnym miejscu na kartonie wybrany przez siebie element i kończą obrazek według własnego pomysłu- paca indywidualna.
Wystawa i omówienie prac.
7. Ewaluacja.
Dzieci wykorzystują kolorowe listki z papieru, które służyły do podziału na grupy. Rysują na nich minki w zależności od stopnia satysfakcji z zajęć (mina uśmiechnięta- podobało mi się, mina niezdecydowana (pozioma kreska)- nie mam zdania, mina smutna- nie podobało mi się). Listki przyklejane są do narysowanego na kartonie i zawieszonego w widocznym miejscu, drzewa.
Załącznik 1 (opis haseł do krzyżówki)
1. Pora roku następująca po jesieni
2. Po deszczu tworzy się na ulicy
3. Duże ptaki odlatujące na zimę do ciepłych krajów
4. Pora roku poprzedzająca jesień
5. Potrzebujesz go, gdy pada deszcz
6. Cieplutkie, mięciutkie... gdy je założysz ogrzeją ci w stopy
7. Mają dużo witamin
8. Pięknie się mienią na drzewach jesienią
9. Można w nich chodzić po kałużach
10. ... jest dziki, ... jest zły
11. Jeden z jesiennych miesięcy – wtedy jesień jest najbarwniejsza
12. Najlepiej ją utka pająk
13. Jesienią robi się coraz krótszy
14. Z dużej chmury mały...
15. Wieje, gwiżdże, liście zrzuca z drzew... co to takiego?
16. Pierwszy jesienny miesiąc to...
17. Jesienią coraz częściej chowa się za chmury