Scenariusz zajęć świetlicowych
Klasa I-III
Hasło tygodnia : Savoir- vivre, czyli rzecz o dobrym wychowaniu.
Temat: Dobre maniery- turniej wiedzy
Czas trwania: ok. 45 min.
Cel ogólny
-propagowanie wzorców kulturalnego zachowania się
Cele szczegółowe
-zna zasady właściwego zachowania się w różnych sytuacjach
- używa zwrotów grzecznościowych,
- potrafi współpracować w zespole,
- umiejętnie komunikuje się z innymi,
- zna pojęcia: kultura osobista, dobre maniery,
- przestrzega zasad podczas zabawy
Metody:
- słowna- wyjaśnienie zasad rywalizacji, wypowiedzi dzieci, instruktaż
-oparta na działaniu- zadań do wykonania
Formy:
- z całą grupą
- zespołowa
Środki:
• Puzzle dla każdej drużyny
• zestaw pytań
• ściereczki (4 szt.)
• zestawy dla każdej grupy do zadania 5:
- obrusy
-naczynia jednorazowe
- komplet sztućców jednorazowych
-serwetki
-dekoracje
• opis sytuacji do scenek
• krawaty, instrukcja wiązania krawata
• nagrody dla każdej drużyny
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczestników - przeczytanie wiersza pt.
„Savoir- vivre” z książki "Poradnik kulturalnego dzieciaka" A. Nożyńskiej- Demianiuk:
Staś potrafi liczyć- dwa plus dwa to cztery,
lecz zupełnie nie wie, co to są maniery!
Nie używa zwrotów: „przepraszam”, „dziękuję”,
mówi: „daj”- nie: „proszę”, gumą wokół pluje!
Do teatru wkłada sweter wygryziony,
który służył kiedyś za straszak na wrony,
a drogę do miejsca łokciami toruje.
-Ach, zmień się, Stasieńku!- mama przekonuje.
- Naucz się, syneczku, wreszcie dobrych manier,
bo malutkim Stasiem kiedyś być przestaniesz!
Wiedz, że najważniejsze grzeczności zasady
nie są ot, tak sobie, tylko od parady!
Czarodziejskie słówka- „DZIĘKUJĘ”, ”PRZEPRASZAM"
każde z nich gniew w sercach od razu rozprasza,
a ludzka serdeczność, dobroć i ochota,
by pomoc nieść innym- są na wagę złota!
Wiedz, że stosowanie kodeksu grzeczności
może twoje życie wspaniale uprościć!
Gdy gafę popełniasz i przepraszasz szczerze,
nikt ciebie nie gani, na język nie bierze.
Staraj się nie spóźniać, żyć z innymi w zgodzie,
bo nie tylko w Polsce kultura jest w modzie!
2. Nauczyciel krótko wprowadza do tematu zajęć i wyjaśnia zasady turnieju wiedzy o dobrych manierach
3. Zadanie I- układanie puzzli.
Każda grupa otrzymuje puzzle- zadanie polega na ułożeniu puzzli oraz opisaniu ułożonej ilustracji - układanie na czas
4. Zadanie II- slalom kelnera. Dzieci z drużyny ustawiają się w równych odstępach, jedna osoba jest kelnerem, który trzyma w jednej ręce tacę na której stoi kubek, na drugiej ręce przewieszoną ma ściereczkę. Jego zadaniem jest przejść jak najszybciej slalomem, który tworzą pozostali uczestnicy zabawy, tak aby nikogo nie dotknąć i nie przewrócić kubeczka. Wraca jedną stroną i odstawia na miejsce talerzyk z kubeczkiem. Idzie na koniec slalomu. Postawione naczynia to znak, że następna osoba może już rozpoczynać slalom. Slalom przechodzą wszystkie osoby z drużyny. Zadanie na czas.
5. Zadanie III –Scenki (zał. 1)- drużyna losuje opis scenki, którą należy odegrać. Scenkę przedstawiają oddelegowane osoby.
6. Zadanie IV- Nakrywanie do stołu: każda drużyna otrzymuje torbę z naczyniami- należy ładnie nakryć do stołu i ustawić dekoracje.
7. Wiązanie krawata według instrukcji- poza konkurencją
8. Podliczenie punktacji, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród
9. Podziękowanie za udział w konkursie.
Załącznik 1- scenki
1. Jedziesz autobusem. Na przystanku wsiada starsza osoba. Jak się zachowasz?
2. Wypożyczasz książkę w bibliotece. Jak się zachowasz?
3. Dzwonisz do koleżanki, telefon odbiera jej mama. Co powiesz?
4. Spieszysz się do szkoły i przez przypadek potrącasz panią, której wypada z ręki torba z zakupami. Co zrobisz?