Konspekt zajęć z wychowania fizycznego i edukacji zdrowotnej
Temat: Tor przeszkód
Charakterystyka grupy: oddział przedszkolny, 6-latki
Czas trwania: 45min.
Cele:
Uczeń:
• Poprawia: wytrzymałość, zwinność, szybkość, koordynację ruchową, orientację przestrzenną;
• Potrafi: pokonać tor przeszkód, właściwie zareagować na polecenie, współpracować i współzawodniczyć;
• Dba o prawidłową postawę ciała
Metody:
• Metody realizacji zadań ruchowych: zabawowa, zadaniowa;
• Formy organizacji ćwiczeń: indywidualna, w parach.
Środki:
• Szarfy
• Ławeczki
• Obręcze
• Materace
• Piłki
• Piłki lekarskie
• Pachołki
• Woreczki
• Wiaderka
• Skakanki
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie uczniów na zbiórce. Sprawdzenie obecności oraz podanie przebiegu zajęć. Omówienie i przypomnienie zasad bezpiecznej zabawy.
2. Ćwiczenie rozgrzewające – uczniowie wykonują w ramach rozgrzewki 3 okrążenia po sali gimnastycznej. (W przypadku, kiedy sala jest bardzo duża – dzieci biegają po połowie).
3. „Szukam pary!” –dzieci ustawione są parami naprzeciwko siebie w niedużej odległości. Na hasło: „Szukam pary!” uczniowie z jednego rzędu rozbiegają się po wyznaczonym wcześniej przez nauczyciela obszarze, a dzieci znajdujące się w drugim rzędzie – próbują złapać swoich kolegów z pary. Osoba, której uda się schwytać swoją parę, przyprowadza ją na miejsce.
4. Ćwiczenia indywidualne:
• Marsz w miejscu z wysokim unoszeniem kolan;
• Marsz po obwodzie koła:
Na hasło nauczyciela: „start!” – dzieci biegają po obwodzie, na hasło: „stop!” zatrzymują się w bezruchu, hasło: „marsz” – z powrotem maszerują powoli po obwodzie koła.
• Marsz po obwodzie koła:
-Na gwizdek nauczyciela – dzieci wykonują przysiad, na klaśnięcie – czworakują;
-Swobodny marsz po obwodzie koła z krążeniem ramionami do przodu (x2) i do tyłu (x2);
• Dzieci stoją w rozsypce, wykonują skłony tułowia do przodu. Nogi są złączone i wyprostowane, a ręce dotykają stóp.
• Uczniowie stoją w lekkim rozkroku i wykonują luźne skręty tułowia.
• Naprzemienne unoszenie nóg do góry – uczniowie leżą na plecach, lędźwia „przyklejone” do podłogi i unoszą nogi, bez unoszenia pośladków.
• Unoszenie rąk oraz barków do góry – dzieci leżą na brzuchu z rękoma wyciągniętymi przed siebie, „patrzą przez lornetkę”.
• Dotykanie pośladków stopami – dzieci, leżąc na brzuchu, układają ręce pod brodę, a stopami próbują dotknąć pośladków.
• Pajacyki – dzieci stają w rozsypce i wykonują 20 pajacyków.
5. Tor przeszkód
• Tor nr 1
Dzieci tor przeszkód rozpoczynają od biegu do szarfy, następnie przekładają ją sobie przez głowę, czworakują po ławeczce, wykonują przeskok przez przeszkodę (piłka), okrążają pachołek i wracają do mety krokiem dostawnym.
• Tor nr 2
Dzieci biegną po linii prostej do materaca, następnie wykonują przewrót w przód, czołgają się do stojącej w pobliżu ławeczki i przeciągają się po niej. Następnie czworakują do kolejnego miejsca, biorą woreczek z wiaderka i rzucają nim do obręczy. (Rzucają do momentu aż trafią). Podbiegają do pachołka, okrążają go i tyłem biegną do mety.
• Tor nr 3
Uczniowie podbiegają do skakanki i wykonują 5 skoków, następnie dobiegają do ławeczki i przeskakują przez nią (dzieci podpierają się rękami i przeskakują obunóż). Następnie podbiegają do materaca, turlają się i podbiegają do stanowiska z piłkami. Wybierają sobie jedną i toczą ją po wyznaczonych liniach, następnie okrążają pachołek i wracają do mety krokiem dostawnym.
• Tor nr 4
Dzieci skaczą „jak żabki” do materaca, tam wykonują przewrót w przód, następnie dobiegają na czworakach do piłki lekarskiej, wykonują z nią 3 przysiady, obiegają pachołek i wracają do mety czołgając się.
6. Ćwiczenia relaksacyjne, uspokajające:
• Leżenie na plecach, głęboki oddech nosem, zamknięte oczy. (Jeżeli istnieje możliwość nauczyciel może włączyć spokojną, cichą muzykę).
7. Zakończenie zajęć: podziękowanie uczniom za zaangażowanie i zabawę.