Scenariusz zajęć z zakresu edukacji matematycznej
Prowadząca: Erleta Trzebińska
Grupa wiekowa: 5-6-latki
Data: 18.02.2021r.
Temat: Układamy i liczymy – zajęcia matematyczne.
Cele ogólne:
• Przeliczanie elementów w zakresie 10.
• Posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi.
• Kształtowanie pojęcia liczby.
• Utrwalenie umiejętności dokładania, dodawania w dostępnym zakresie.
• Odczytywanie cyfr.
• Oznaczanie ilości obiektów poprzez kartoniki z odpowiednią ilością kropek.
• Rozpoznawanie części ciała.
• Zgodne współdziałanie z rówieśnikami w grupie.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- przelicza elementy w zakresie 10,
- posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi,
- dokłada, dodaje obiekty w dostępnym zakresie,
- rozpoznaje i nazywa cyfry oraz kartoniki z odpowiednią ilością kropek,
- rozpoznaje części ciała,
- zgodnie współdziała z innymi dla osiągnięcia wspólnego celu.
Metody:
- słowne: instrukcje, objaśnienia, kierowane do dziecka komunikaty,
- czynne: zadania stawiane do wykonania, aktywnego działania, metoda ćwiczeń
- oglądowe: obserwacja, prezentacja, przykład
- stymulacja polisensoryczna.
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
- z pomocą nauczyciela
Pomoce dydaktyczne:
- liczmany – zwierzęta, bałwanki, kartoniki z określoną liczbą oczek, kartoniki z cyframi; elementy do układania rytmów w 8 kolorach – 8 balonów, 8 parasoli, 8 cukierków, żetony dla dzieci w czterech kolorach, tamburyn
Realizacja podstawy programowej:
I5, II8, III8, IV12, IV15
Kompetencje kluczowe:
KK1, KK3, KK4, KK5, KK6, KK8
Przebieg zajęć:
1. Powitanie „Wszyscy są”. Dzieci siedzą w kole i powtarzają rymowankę.
Wszyscy są, witam was,
Zaczynamy już czas ,
Jestem ja, jesteś ty
Raz, dwa, trzy.
2. Zabawy matematyczne ze zwierzętami, bałwankami:
• Umieszczenie na tablicy liczmanów - zwierzęta,
Dzieci przeliczają obiekty. Podają liczbę elementów.
Dzieci podają liczbę oczek na kartoniku oraz wybierają odpowiednią cyfrę.
- Umieszczenie na tablicy, kartoników z kropkami – 5-latki.
- Umieszczenie na tablicy, kartoników z odpowiednimi cyframi, odpowiadającymi liczbie kropek oraz liczbie zwierząt na tablicy – 6-latki.
• Umieszczenie na tablicy liczmanów - bałwanki.
Dzieci przeliczają obiekty. Podają liczbę elementów.
Dzieci rozpoznają liczbę oczek na kartoniku oraz wybierają odpowiednią cyfrę.
- Umieszczenie na tablicy, kartoników z kropkami – 5-latki.
- Umieszczenie na tablicy, kartoników z odpowiednimi cyframi, odpowiadającymi liczbie kropek oraz liczbie bałwanków na tablicy– 6-latki.
3. Doskonalenie liczenia w dostępnym zakresie. (Dzieci mają po 10 żetonów)
Dzieci otrzymują żetony i układają żetony według podanej przez nauczyciela liczby elementów.
- Układanie typu np. ułóż 4 żetony, a pod spodem dołóż, dodaj 3 żetony.
Dzieci określają, ile jest razem żetonów? itd.
- Przeliczanie żetonów w dostępnym zakresie.
4. Zabawa ruchowa „Klej” z elementem biegu.
Dzieci biegają po Sali przy dźwiękach tamburyna, gdy nauczyciel przestaje grać na instrumencie wypowiada słowo „Klej”, wówczas każde z dzieci szuka sobie swojej pary, staje obok kolegi, a następnie stara się dotknąć kolegi określoną częścią ciała, które wymienił nauczyciel np. „Klej – łokcie”.
5. Zabawa matematyczna „Który z kolei?”
Dzieci układają i przeliczają parasole. Podają liczbę elementów.
- Umieszczenie na tablicy, kartoników z kropkami – 5-latki.
- Umieszczenie na tablicy, kartoników z odpowiednimi cyframi, odpowiadającymi liczbie kropek oraz liczbie parasoli na tablicy – 6-latki.
Dzieci określają, w jakim kolorze jest pierwszy, drugi, .... siódmy parasol, itd.
Zabawę powtarzamy kilkakrotnie:
- Który z kolei jest parasol zielony?
- Który z kolei jest parasol różowy?
• Układanie w kolejności balonów, cukierków.
Dzieci układają i przeliczają obiekty. Podają liczbę elementów.
- Umieszczenie na tablicy, kartoników z kropkami – 5-latki.
- Umieszczenie na tablicy, kartoników z odpowiednimi cyframi, odpowiadającymi liczbie kropek oraz liczbie balonów, cukierków na tablicy – 6-latki.
Dzieci określają, w jakim kolorze jest pierwszy, drugi, .... siódmy, balon, cukierek itd.
Zabawę powtarzamy kilkakrotnie:
- Który z kolei jest balon różowy?
- Który z kolei jest balon zielony?
- Który z kolei jest cukierek różowy?
6. Zakończenie zajęć – dzieci siedzą w kole, przesłanie iskierki, machanie ręką do kolegi.