SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
KLASA: I
TEMAT DNIA: „Pierwsze wiosenne kwiaty”
TEMAT ZAJĘĆ: Rozmowa na temat wczesnowiosennych kwiatów na podstawie wierszy Włodzimierza Scisłowskiego „Przebiśniegi” i „Krokus” oraz własnych obserwacji dzieci. Ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu w zakresie 10.
CEL OGÓLNY:
• Zapoznanie z nazwami i wyglądem wczesnowiosennych kwiatów – wzbogacanie wiedzy przyrodniczej.
CELE SZCZEGÓŁOWE – DZIECKO POTRAFI:
• Rozwiązać działania na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.
• Uporządkować liczby w kolejności rosnącej.
• Słuchać ze zrozumieniem tekstów literackich.
• Wskazać i nazwać wczesnowiosenne kwiaty.
• Przeczytać i rozwiązać zagadkę.
• Wyjaśnić znaczenie pojęcia: kwiaty chronione.
• Poruszać się zgodnie z rytmem muzyki.
• Zaśpiewać piosenkę.
• Ocenić wartość logiczną zdań.
FORMY PRACY:
• zbiorowa
• grupowa
• indywidualna
METODY PRACY:
• podająca: wiersz, rozmowa kierowana, opis
• eksponująca: pokaz
• programowa: praca z książką
• praktyczna
• problemowa - aktywizująca
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Kartoniki z działaniami i zapisanymi na odwrocie sylabami, wiersze W. Scisłowskiego, podręcznik, zdjęcia wczesnowiosennych kwiatów, podpisy do zdjęć, utwór „Wiosna” Vivaldiego, odtwarzacz CD, emblematy z kwiatami, karta pracy z tabelką, napisy z nazwami roślin i zwierząt, tablica interaktywna, zeszyt ćwiczeń, kolorowe nakrętki, duże arkusze papieru, taśma samoprzylepna.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie tematu zajęć – zabawa dydaktyczna „Odgadnij hasło”. Uczniowie mają za zadanie obliczyć wynik działań zapisanych na kartkach, następnie układają je w kolejności rosnącej, odwracają kartki i odczytują zapisane sylaby tworząc z nich temat zajęć „Pierwsze wiosenne kwiaty”.
2. Słuchanie wierszy Włodzimierza Scisłowskiego „Przebiśnieg” i „Krokus”. Rozmowa na temat wierszy połączona ze słuchaniem ciekawostek na temat przebiśniegów i krokusów. Tworzenie z sylab nazw kwiatów, dopasowanie ich do obrazków.
3. Zapoznanie z wiosennymi kwiatami poprzez rozwiązanie zagadek. Wyjaśnienie pojęcia „rośliny chronione”.
4. Zabawa ruchowa „Znajdź swoją parę”. Dzieci otrzymują emblematy z poznanymi kwiatami, poruszają się przy utworze Vivaldiego, na przerwę w muzyce muszą znaleźć swoją parę zgodnie z instrukcją nauczyciela, np. znajdź taki sam kwiat jak ty, znajdź kwiat z tym samym wynikiem co twój, znajdź kwiat w tym samym kolorze itp.
5. Praca w parach – uczniowie otrzymują zestaw wyrazów (jeden na parę), ich zadaniem jest umieścić napisy w odpowiednich kolumnach tabeli – zwierzę, roślina.
6. Łamigłówka matematyczna – zadaniem dzieci jest odgadnąć, jakie liczby kryją się pod obrazkami kwiatów na podstawie obrazkowych działań, np. zawilec + zawilec = 10 itp. Rozwiązanie zadania prezentują na tablicy interaktywnej.
7. Praca w grupach – stworzenie kwiatów z kolorowych nakrętek, wybierając wyłącznie te z odpowiednim wynikiem. Np. grupa nr 1 ma przydzieloną liczbę 10 i szuka nakrętek, na których zapisane są wyłącznie działania, których rozwiązanie jest równe liczbie 10, następnie przyklejają je na swojej kartce, tworząc kolorowe kwiaty.
8. Sprawdzenie wiadomości poprzez wykonanie ćwiczenia na tablicy interaktywnej.
9. Ocena zajęć – uczniowie przyklejają swoje noty w postaci uśmiechniętych buziek na tablicy.