WSCENARIUSZ LEKCJI
„Wirusoochrona”
Link do fotorelacji:
https://www.facebook.com/hashtag/lekcjahigieny
Temat: „Wirusoochrona”.
Klasa: 2a
Prowadzący: Katarzyna Mrówka
Cel ogólny: Kształtowanie postaw prozdrowotnych.
Cele operacyjne:
Kształtowanie umiejętności podstawowych zasad higieny osobistej wśród najmłodszych uczniów w celu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym droga kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki korona wirusa i grypy.
Kształtowanie umiejętności budowania wśród uczniów potrzeby i nawyków dbania o higienę rąk, kształtowanie umiejętności prawidłowego mycia rąk.
Zachęcenie i zwrócenie uwagi na rolę szczepień ochronnych jako najskuteczniejszej formy zapobiegania rozprzestrzenianiu się wielu chorób zakaźnych.
Metody:
Metoda oparta na słowie .
Metoda oparta na praktycznej działalności uczniów.
Metoda oglądowa.
Formy:
Zbiorowa
Indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Tablica interaktywana, komputer, film, plakat „Wirusoochrona”, krzyżówka „Wirusoochrona”, pytania, długopisy, kredki, nożyczki, klej, papier kolorowy, brystol itp.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Powitanie. Próba odpowiedzi uczniów na pytania: Jak się dzisiaj czujecie? A kiedy dobrze się czujecie? (Ukierunkowanie dzieci na uzyskanie odpowiedzi, że dobrze czujemy się wtedy, gdy jesteśmy zdrowi).
Próba ustalenia przez uczniów: Co należy robić, żeby być zdrowym? (higiena, sport, odpowiednie żywienie) Co należy jeść, żeby być zdrowym.(owoce, warzywa, nabiał...).
Wspólne rozwiązanie rebusu, którego hasło to „KATAR”.
+ +
..LA FIOR ..BLI CA .AK
Rozmowa na temat tego co to jest katar i kiedy się pojawia.
„Katar” – Oglądanie recytacji Jana Brzechwy pod tytułem „Katar”. Zwrócenie uwagi na zakrywanie ust podczas słów „A – Psik”, ponowne oglądanie recytacji wiersza z udziałem dzieci podczas słów „A – psik” dzieci zakrywają usta. Po zakończeniu oglądania nauczyciel zwraca uwagę jak w prawidłowy sposób powinno zakrywać się usta.
https://www.youtube.com/watch?v=syfyYpexv8E
Rozmowa o tym w jaki inny sposób można się chronić przed katarem, aby chronić siebie i nie zarazić innych.
Wypowiedzi dzieci czy tylko należy chronić się przed katarem i czy znają inne choroby, przed którymi w podobny sposób możemy się ochronić (grypa, covid 19).
Wspólne oglądanie plakatu „Wirusoochrona”.
Uświadomienie dzieciom konieczności dbania o siebie i o osoby w naszym otoczeniu.
Pisemne odpowiedzi na pytania:
„Chusteczka” – ćwiczenia oddechowe – dzieci przy dźwiękach muzyki maszerują po obwodzie koła kiedy muzyka przestanie grać dmuchają w chusteczkę
Rozmowa z uczniami o tym jak jeszcze można się chronić przed grypą oraz Covid 19, nasunięcie dzieciom odpowiedzi dotyczącej szczepienia się.
Przygotowanie przez dzieci plakatów dotyczących zachęcenia innych do szczepienia.
Zadanie domowe: rozwiąż krzyżówkę.