Scenariusz zajęć
w grupie dzieci 3 i 4 letnich
Temat:W naszym przedszkolu pełno muzyki jest.
Cel główny:
♪ Kształtowanie koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej w oparciu o metodę Carla Orffa i metodę aktywnego słuchania muzyki wg Batti Strauss.
Cele szczegółowe:
♪ doskonalenie poczucia rytmu i uważnego słuchania muzyki,
♪ rozbudzanie wrażliwości muzycznej i zainteresowania różnymi instrumentami oraz przedmiotami,
♪ wzbudzanie w dzieciach kreatywności podczas poszukiwania przedmiotów, które wydobywają interesujące dźwięki,
♪ doskonalenie umiejętności segregowania przedmiotów ze względu na daną cechę,
♪ wzmacnianie integracji wśród dzieci podczas wspólnej zabawy,
Metody: słowna, oglądowa, samodzielnych doświadczeń
Formy: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: tekst opowiadania Jolanty Zimnawoda pt. „Las Instrumentów”, sylwety trzech drzew do opowiadania oraz instrumentów muzycznych: , pałeczki do gry na bębenku, nadmuchane balony, ,świetlne pałeczki typu glow sticks (po 2 szt. dla każdego dziecka), płyty z nagraniami utworów „W naszym pokoju pełno muzyki jest”, „Miriam Makeba - Pata Pata”, „Bailando”, odtwarzacz CD.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Faza wprowadzająca:
1.Powitanie grupy i podanie tematu zajęć.
Kochani, dzisiaj przekonacie się, że muzyka jest wokół nas. Muzykę możemy znaleźć wszędzie nie tylko w instrumentach muzycznych – a gdzie? – tego się dzisiaj dowiecie. Stąd też temat naszych dzisiejszych zajęć: „W naszym przedszkolu pełno muzyki jest”.
2. Zaśpiewajmy sobie i zatańczmy na powitanie do piosenki „W naszym pokoju pełno muzyki jest”.
Dzieci tańczą wraz z nauczycielem w kole ilustrując słowa piosenki.
Faza realizacyjna:
1. Wysłuchanie opowiadania Jolanty Zimnawoda pt. „Las Instrumentów” ilustrowanego sylwetami.
„W pewnym niezwykłym lesie rosły niezwykłe drzewa. Zamiast liści, rosły na nich instrumenty.
Rosły tam drzewa strunowe, na których wisiały takie instrumenty, które grały za pomocą strun. Struny te musiały być szarpane, uderzane, albo pocierane smyczkiem, aby instrumenty strunowe mogły wydać dźwięk.
Były tam drzewa dęte, zbudowane z prostej lub wygiętej rury zakończonej ustnikiem. To przez ustnik wdmuchiwane powietrze pozwalało wydać dźwięki. Powietrze wylatywało wylotem. Na drzewie dętym wisiały instrumenty drewniane i metalowe.
Najwięcej instrumentów wisiało na drzewach perkusyjnych. Z instrumentów wiszących na tych drzewach dźwięk wydobywany był głownie przez uderzenie. Do gry na instrumentach perkusyjnych ludzie używają rąk, pałek, pręcików lub specjalnych miotełek.
Nieźle musiał się napracować Wiatr, gdy wpadał z wizytą do lasu instrumentów i chciał usłyszeć jak instrumenty grają. Tyle różnych sposobów wydobywania dźwięków bardzo go męczyło. Postanowił ułatwić sobie życie i poprosił o pomoc przyjaciółkę Trąbę Powietrzną.
Trąba Powietrzna nie dała się długo prosić, sama była ciekawa tego niezwykłego lasu, o którym opowiadał jej Wietrzyk. Wpadła do lasu i zaczęła silnie dmuchać, wprawiając gałęzie w ruch tak mocny, że instrumenty spadały jeden po drugim na zielony mech.
-Przereklamowany ten las, ja tam żadnej muzyki nie usłyszałam, tylko hałas.- Prychnęła i poleciała w inne miejsce.- Co ja narobiłem?- Zmartwił się Wiatr.-Wszystkie instrumenty leżą pod drzewami. Pomieszały się. Gdyby tak ktoś mi pomógł uporządkować ten bałagan... A może dzieci mi pomogą?”
2. Zabawa dydaktyczna „Segregowanie instrumentów” inspirowana opowiadaniem. Dzieci dzielą instrumenty na strunowe, dęte i perkusyjne, przyporządkowując sylwety do odpowiednich drzew.
3. Zabawa „Co można usłyszeć teraz w przedszkolu?”
Nauczyciel prosi by dzieci zamknęły oczy i przez chwilę wsłuchały się w odgłosy przedszkola. Następnie dzieci dzielą się swoimi spostrzeżeniami.
4. Zabawa dydaktyczna „W naszej sali pełno muzyki jest”.
Nauczycielka daje chętnemu dziecku pałeczkę do gry na bębenku. Zadaniem dziecka jest przy pomocy pałeczki, wydobycie dźwięku z wybranego przez siebie przedmiotu znajdującego się w dowolnym miejscu w sali. Pozostałe dzieci obserwują , czekając na swoją kolej. Przedmiot, który wydał dźwięk nie może się powtórzyć.
5. „Body percussion” - aktywne słuchanie muzyki wg metody Batti Strauss przy utworze „Miriam Makeba - Pata Pata”.
Dzieci wykorzystują swoje ciało jako instrument, na którym rytmicznie wystukują rytm do utworu.
6. Zabawa rytmiczna „Balonowa perkusja – hiszpańska wyciszanka”.
Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku nadmuchany balon i po dwie świetlne pałeczki. Dzieci siedząc na krzesłach w półkolu tworzą orkiestrę. Ich zadaniem jest wystukiwanie za nauczycielem rytmu do usłyszanej muzyki.
Faza podsumowująca:
1. Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólnie spędzony czas i zabawę. Następnie pyta, czy podobały im się zajęcia. Dzieci, którym podobały się zajęcia unoszą świetlne pałeczki do góry.
Czas trwania ok. 30 min.
Prowadzący: mgr Katarzyna Zagacka