X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 45910
Przesłano:

Dźwięki wokół nas. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć w edukacji wczesnoszkolnej.
Temat: Dźwięki wokół nas.
Cele operacyjne: Uczeń:
• rozpoznaje i nazywa dźwięki wydawane przez wybrane przedmioty i instrumenty,
• rozpoznaje dźwięki na podstawie nagrania z płyty CD,
• rozróżnia dźwięki uciążliwe i przyjemne dla ucha,
• rozumie konieczność unikania hałasu,
• wie jak dbać o słuch,
• podaje swoje spostrzeżenia po przeprowadzonym doświadczeniu,
• wie jak powstaje dźwięk,
Metody:
- słowne: rozmowa, opowiadanie, objaśnienie,
- poglądowe: zdjęcia
- praktycznego działania: doświadczenie, wydobywanie dźwięków z różnych przedmiotów i instrumentów, naśladowanie wybranych odgłosów, ćwiczenia w rozróżnianiu dźwięków: wysokie – niskie, ciche - głośne, szybkie - wolne.
Formy: zespołowa, grupowa,
Środki dydaktyczne: płyta CD z nagraniami dźwięków z otoczenia, instrumenty muzyczne perkusyjne, zdjęcia ilustrujące wybrane odgłosy.
Pomoce: pudełka po lodach, gumki recepturki, zgromadzone przedmioty np. folie, papier szary, moneta , klucze, drewniane patyczki.

Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel gromadzi na stoliczku różne przedmioty: folie, karton, folia aluminiowa, papier szary, klucze, moneta, rolki tekturowe, instrumenty: talerze, bębenek. Dzieci podchodzą do stoliczka i kolejno sprawdzają jakie dźwięki wydają poszczególne przedmioty.
2. Nauczyciel włącza płytę z nagraniami różnych odgłosów, dźwięków np. dzwon, szum potoku, śpiew ptaków, szum morza, odgłos płyty spalinowej, grzmot pioruna, warkot silnika samolotu ... Dzieci rozpoznają usłyszane dźwięki. Nauczyciel prezentuje zdjęcia ilustrujące wybrane odgłosy.
3. Rozmowa dotycząca wysłuchanych dźwięków: Pytania N. Które dźwięki Wam się podobają? Które były dla Was przyjemne, a które Wam przeszkadzały i były męczące? Wypowiedzi dzieci.
4. Powstawanie dźwięków. Wykonanie doświadczenia. Uczniowie podzieleni na małe grupy wykonują doświadczenie z plastikowym pudełkiem i gumkami recepturkami. Nakładają recepturki na pudełko i obserwują, jak zachowują się delikatnie szarpane gumki naciągnięte na plastikowe pudełko. Przedstawiają swoje spostrzeżenia. Na podstawie doświadczenia nauczyciel wyjaśnia zjawisko powstawania dźwięku.
5. Rozmowa na temat ochrony przed hałasem. W swobodnej rozmowie uczniowie wymieniają zawody ludzi narażonych na hałas np. ludzie pracujący na płycie lotniska, na placu budowy, przy remontach, podczas koncertów, muzycy. Następnie wspólnie zastanawiają się jak chronić uszy, słuch przed dużym hałasem. Podają swoje propozycje.
6. Zabawa dźwiękami. Dzieci bawią się w naśladowanie i odgadywanie dźwięków. Chętni naśladują wybrane odgłosy np. przyrody, zwierząt lub inne, a pozostali odgadują.
7. Rozpoznawanie rodzajów dźwięków: wysokie – niskie, ciche – głośne, szybkie – wolne. Nauczyciel włącza nagranie dźwięków: wysokie – niskie. Przy dźwiękach wysokich dzieci wyciągają ręce w górę, stają na palcach a przy dźwiękach niskich poruszają się po sali na czworakach. W następnym ćwiczeniu dzieci rozpoznają dźwięki ciche i głośne. Przy głośnych rozkładają szeroko ręce, a przy cichych składają dłonie do siebie. W ostatnim ćwiczeniu uczniowie reagują na dźwięki szybkie i wolne wykonując rękami młynek w odpowiednim tempie.
8. Podsumowanie zajęć: Nauczyciel prosi uczniów, aby wypowiedzieli się na temat: Czego ważnego dowiedzieliście się na dzisiejszych zajęciach? O czym musimy pamiętać? Wypowiedzi dzieci.
Słowa kluczowe: dźwięki, muzyka, hałas

Scenariusz opracowała: Beata Jagła – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej w Maciejowicach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.