Scenariusz zajęć z okazji Dnia marchewki
Opracowała Małgorzata Radecka
Grupa wiekowa 5-6 latki
Cel główny:
• poznanie wartości odżywczych marchewki, kształcenie przekonania o konieczności spożywania warzyw.
• Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i umiejętności matematycznych
Cele operacyjne – dziecko:
• wie, że spożywanie warzyw jest zdrowe dla człowieka
• wymienia wartości odżywcze marchewki
• spożywa marchewkę i tańczy
• śpiewa piosenkę;
• współdziała w zespole
• koduje
• przelicza w zakresie 10 i powyżej
• wykleja plasteliną
Metody:
• słowna
• praktycznego działania.
Formy:
• praca z całą grupą,
• praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
Sylwety marchewek, magnetofon, nagranie piosenki” Urodziny marchewki”,” Głowa- ramiona”, koperta z pytaniami do quizu, mata do kodowania, kubeczki, marchewki do zjedzenia, jabłka, tarki, duża miska ,fartuszki ,kartki papieru, bibuła zielona, plastelina pomarańczowa i zielona, marchewki papierowe do przypięcia.
Przebieg zajęcia:
Powitanie - wszyscy siedzą w kole (na dywanie). Nauczyciel wymawia słowa - magiczny uścisk puszczam w krąg, niechaj powróci zaraz do moich rąk – i puszcza w obieg uścisk dłoni.
1. Wstęp: zagadka.
Co to za warzywo?
Jest warzywem korzeniowym
Kolor ma pomarańczowy,
Znakomity z niej dodatek,
Do zup oraz do sałatek.
Dobra gotowana,
dobra i surowa.
Choć nie pomarańcza
lecz pomarańczowa.
Kiedy za zielony
pochwycisz warkoczyk
i pociągniesz mocno –
wnet z ziemi wyskoczy ( marchewka)
2. Zabawa ruchowa przy muzyce „ Głowa- ramiona”.
3. Wybór marchewkowego króla, dziecka które, ma na sobie najwięcej koloru pomarańczowego.
4. Przeliczanie marchewek przyniesionych przez dzieci, oglądanie ich, porównywanie kształtów i wielkości, tworzenie zbiorów.
5. Quiz marchewkowy
- Czy marchewka to owoc, czy warzywo?
- Dlaczego powinniśmy zjadać dużo marchewki?
- Podaj przykłady potraw z marchewki.
- Jaki kolor ma marchewka?
- gdzie rośnie marchewka? ( nauczyciel sugeruje, że to warzywo rośnie pod ziemią)
- Jak nazywa się zielona część marchewki?
- Jaką witaminę zawiera marchewka ?
- Jak się nazywa barwnik znajdujący się w marchewce, nadający jej pomarańczowy kolor?
- Podziel wyraz marchewka na głoski, podaj ich ilość i głoskę w nagłosie i wygłosie
6. Wysłuchanie piosenki „Urodziny Marchewki”, taniec przy piosence ( poleczka).
7. Zakodowana Marchewka- odkodowanie marchewki z użyciem kubeczków, na macie do kodowania.
8. Degustacja marchewki surowej, opowiedzenie jaki ma smak i konsystencję.
9. Marchewkowa surówka – wykonanie surówki z pomocą nauczyciela, z marchewki i jabłka (praca w grupach) - zachęcenie dzieci do jedzenia warzyw i owoców, promowanie zdrowej żywności. Degustacja surówki i opowiadanie o jej walorach smakowych.
10. Praca plastyczna –wyklejanie sylwety marchewki plasteliną i bibułą.
11.Podziękowanie za zajęcia, przypięcie papierowych marchewek do koszulek.